אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ״ל פייזר: ״עדותן של נשיאות האוניברסיטאות בקונגרס היתה אחד הרגעים הבזויים בתולדות האקדמיה האמריקאית״ מנכ"ל פייזר אלברט בורלא | צילום: רויטרס

מנכ״ל פייזר: ״עדותן של נשיאות האוניברסיטאות בקונגרס היתה אחד הרגעים הבזויים בתולדות האקדמיה האמריקאית״

אלברט בורלא הגיב הערב לתשובות שסיפקו נשיאות הרווארד, MIT ו-UPenn לשאלות שהופנו אליהן ביחס לאופן שבו הן מטפלות באנטישמיות בקמפוס. "הוצעו להן הזדמנויות רבות לגנות רטוריקה גזענית ואנטישמיות, אך הן סירבו לעשות זאת"

06.12.2023, 22:55 | חדשות חוץ

"התביישתי לשמוע את עדותן של נשיאות אוניברסיטאות הרווארד, UPenn ו-MIT בקונגרס. לדעתי זה היה אחד הרגעים הבזויים בתולדות האקדמיה האמריקאית" - במילים חריפות אלה התייחס הערב (ד') מנכ"ל פייזר אלברט בורלא לאופן שבו הגיבו השלוש במהלך השימוע שנערך להן בקונגרס לטענות על האופן שבו הן מטפלות באנטישמיות בקמפוס.

בציוץ שהעלה בורלא הוא כתב כי לנשיאות הוצעו הזדמנויות רבות במהלך הדיון לגנות רטוריקה גזענית, אנטישמית ושנאה והן סירבו לעשות זאת כשהן מסתתרות מאחורי קריאות ל'הקשר'. "זיכרונותיהם של הוריו של אבי, אברהם ורחל בורלא, אחיו דוד ואחותו הקטנה גרסיאלה, שנספו כולם באושוויץ, עלו בדעתי", כתב בורלא בהתייחס לדברים. לדברי, הוא תהה "אם מותם היה מספק מספיק 'הקשר' לנשיאות כדי לגנות את התעמולה האנטישמית של הנאצים".

מנכ"ל פייזר אף הוסיף תמונה של גרסיאלה בורלה, דודתו שנרצחה במחנה ריכוז בגיל 17 "כדי להקל להגדיר את ההקשר". לדבריו, "לצערי, אין תמונות של סבי וסבתי ודודי. אני עדיין תוהה איך הם נראו".

במהלך השימוע בקונגרס הנציגה הרפובליקנית של מדינת ניו יורק, אליס סטפניק, בוגרת הרווארד בעצמה, התעמתה עם הנשיאה של המוסד קלודין גיי ושאלה אותה אם הרווארד תנקוט צעדים משמעתיים נגד סטודנטים שמשתמשים בפומבי בביטוי "מהנהר לים" או "אינתיפאדה". לדברי סטפניק הביטויים הללו משמעותם התקפה פיזית חמושה על ישראל ורצח יהודים.

גיי השיבה כי "הסוג הזה של דיבור הוא מלא שנאה, פזיז ופוגעני, מתועב", אבל כשסטפניק הקשתה ושאלה האם סוג זה של דברי שנאה מותרים בהרווארד, גיי ענתה כי "זה מנוגד לערך של הרווארד, אבל אנחנו מחוייבים לחופש הביטוי אפילו של דעות פוגעניות ומעוררות שנאה".

גיי הסבירה שכשהדיבור הופך למעשים שמפרים את המדיניות של המוסד נגד בריונות והטרדה, או מסית לאלימות - אז ננקטת פעולה. את סטפניק זה לא סיפק: "את צריכה להתפטר", אמרה לה.

יצוין, כי לאחר הביקורת נגדה, הבהירה נשיאת הרווארד הערב כי "אין מקום לקריאות לאלימות נגד הקהילה היהודית".

נשיאת MIT סאלי קורנבלות' נשאלה בקונגרס אם הקריאה לרצח עם של יהודים מפרה את קוד ההתנהגות של המוסד, והיא ענתה כי זה מפר את המדיניות רק אם זה מכוון ליחידים ולא בתור קריאה כללית פומבית. היא סירבה לענות לשאלה בכן או לא, וטענה כי היא לא שמעה קריאה לרצח יהודים בקמפוס. בהמשך נשאלה האם שמעה קריאות לאינתיפאדה, והיא ענתה: "שמעתי קריאות, אשר יכולות להיות אנטישמיות אבל זה תלוי בקונטקסט".

נשיאת אוניבריסטת Penn, ליז מגיל, אמרה גם היא כי סיווג הקריאות כבריונות או אלימות תלוי בקונטקסט שלהן. חברת הקונגרס נדהמה מהתשובה וניסתה להקשות עליה: "זאת השאלה הקלה ביותר. האם קריאות לרצח עם של יהודים הם בריונות והטרדה?". מגיל לא השיבה בחיוב גם בפעם השנייה ואמרה: "אם הקריאה הופכת למעשה אז זאת הטרדה".

תגיות