אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטמן לא חוזר: דירקטוריון OpenAI מינה את מייסד Twitch למנכ"ל החדש אמט שיר Emmett Shear מ"מ מנכ"ל OpenAI | צילום: David Paul Morris/Bloomberg

אלטמן לא חוזר: דירקטוריון OpenAI מינה את מייסד Twitch למנכ"ל החדש

מאבקי השליטה בחברת הבינה המלאכותית ממשיכים: המשקיעים פועלים להשבת סם אלטמן אחרי שהדחתו נעשתה במהלך חפוז ללא ידיעתם, בזמן שהדירקטוריון כבר מינה את אמט שיר למנכ"ל החדש

20.11.2023, 08:30 | עומר כביר

מאבקי השליטה ב-OpenAI מחריפים: בשעה שמשקיעים ובכירים בחברה פועלים להחזרת המייסד והמנכ"ל המודח סם אלטמן, בלומברג מדווחת הדירקטוריון שהדיח אותו מינה את מייסד ומנכ"ל טוויץ' לשעבר, אמט שיר, כמנכ"ל החדש.

ביום שישי הדיח דירקטוריון OpenAI את אלטמן מתפקיד המנכ"ל, על רקע מה שתואר כ"התפוררות התקשורת" בין הצדדים. ההדחה, שהתבצעה בהליך חפוז וללא ידיעת המשקיעים הגדולים בחברה, ובראשם מיקרוסופט שהשקיעה ב-OpenAI כ-13 מיליארד דולר, הביאה לפרישה של שורת עובדים ובכירים אחרים, ובראשם המייסד והנשיא גרג ברוקמן, שכיהן גם כיו"ר החברה.

במקביל, מיקרוסופט ומשקיעים נוספים החלו לפעול על מנת להפוך את החלטת הדירקטוריון ולהחזיר את אלטמן לתפקיד המנכ"ל. זאת, גם בשעה שאלטמן עצמו החל לבדוק חלופות כמו הקמת חברת חדשה, שככל הנראה לא תתקשה לגייס משקיעים ועובדים יוצאי OpenAI. הלילה דיווחה בלומברג שהמנכ"לית בפועל, מירה מוראטי, פועלת על מנת לשכור מחדש את אלטמן וברוקמן, בתפקיד שטרם הוגדר.

אולם, בו בזמן דירקטוריון החברה עצמו ביצע מהלכים על מנת לבצר את הדחת אלטמן, ולפי בלומברג כבר שכר את שיר לתפקיד המנכ"ל החדש. מדובר במהלך מתריס במיוחד למול המשקיעים בחברה, ובפרט מיקרוסופט וקרן ההון סיכון Thrive Capital, שהובילו את המאמצים להחזרת אלטמן.

לפי מזכר מטעם הדירקטוריון, לשיר יש "שילוב מיוחד של כישורים, מומחיות ומערכות יחסים" שדרושים על מנת להניע קדימה את החברה. "הדירקטוריון עומד מאחורי החלטתו ורואה בה את הנתיב היחיד לקידום של והגנה על המשימה של OpenAI", נכתב במזכר שפורסם בניו יורק טיימס. "בפשטות, ההתנהגות של סם וחוסר השקיפות באינטראקציה שלו עם הדירקטוריון ערערו את יכולת הדירקטוריון לפקח ביעילות על החברה בהתאם למנדט שקיבל".

במזכר לא ציין הדירקטוריון תקריות פרטניות שבגינן בחר להדיח את אלטמן, ונטען רק שהוא "איבד את אמון הדירקטוריון" ושהחלפתו "נחוצה על מנת לשמר את יכולת הדירקטוריון לעמוד באחריות המוטלת עליו ולקדם את משימת הארגון". "זה חיוני שכל מנכ"ל יהיה כנה ושקוף עם הדירקטוריון", נכתב.

על המזכר חתומים ארבעת הדירקטורים שהובילו את מהלך ההדחה: מייסד המשותף והמדען הראשי של החברה אילייה סוצקבר; מנכ"ל Quora, אדם ד'אנג'לו; מנהלת האסטרטגיה של המרכז לאבטחה וטכנולוגיות מגיחות באוניברסיטת ג'ורג'טאון, הלן טונר; ומדענית המחשב והיזמית טאשה מקולי.

תגיות