אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הורדת הדירוג נותנת בסיס להקמת קואליציה חלופית בני גנץ | צילום: Abir SULTAN / POOL / AFP

דעה

הורדת הדירוג נותנת בסיס להקמת קואליציה חלופית

הדו"ח של מודי'ס הוא בבחינת כרטיס אדום לממשלת נתניהו, אך גם קריאת השכמה למדינה; להערכתי, ואין אפשרות שזה יופיע במפורש, במודי'ס מביעים פה פליאה: כיצד נתניהו וממשלתו הקיצונית עודם עומדים על כנם

10.02.2024, 16:00 | ערן ישיב

דו"ח מודי'ס, ובו הורדת הדירוג לישראל, מהווה קריאת השכמה למדינה. זה אינו דו"ח המיועד רק לאוזניהם של כלכלני האוצר. זהו ניתוח של כלכלה פוליטית השם את האצבע על הנושאים המרכזיים במשבר החמור הנוכחי. בפרט, הדו"ח ראוי לתשומת ליבם של ה"ה בני גנץ ואריה דרעי. אולי הללו יבינו סוף סוף שניהול צבאי של המלחמה (גנץ) והבטחת החינוך החרדי (דרעי) אינם חזות הכל. הדו"ח נותן בסיס ותימוכין להקמת קואליציה חלופית בכנסת הזו.הדו"ח מדבר במפורש על סיכונים משמעותיים ב"עתיד הנראה לעין" ומסביר מדוע אין מדובר בבעיה זמנית וחולפת. הוא דן בכך שממשלת ישראל וכנסת ישראל מכלות את משאביהן על המלחמה בעזה ועל הסיכון להתלקחות בצפון ואינן נענות להצעות של ארה"ב ומדינות באיזור לפתרון בר קיימא. ניכר בדו"ח שמחבריו אינם מאמינים בתוואי הפוליטי והכלכלי של הממשלה הנוכחית ומציירים תמונה של מבוי סתום.

ראוי לקרוא את דו"ח מודי'ס לא רק במפורש אלא גם מה שנרמז בו. למשל המשפט הבא:

The weakened security environment implies higher social risk and indicates weaker executive and legislative institutions than Moody's previously assessed

ובתרגום: מהסביבה הביטחונית המוחלשת משתמע סיכון חברתי גבוה יותר ורשויות, מבצעת ומחוקקת, חלשות יותר מכפי שהעריכה מודי'ס קודם לכן.

מדוע סיכון חברתי? על מה מדובר? מודי'ס למעשה מתייחסים פה למושג של "הון חברתי". במושג זה הכוונה למוסדות המדינה המאפשרים קיומה של כלכלה. זה כולל את כל רשויות הממשל (מבצעת, מחוקקת, ושופטת) כמו גם רשויות רגולטוריות, בנק ישראל וכד'. ההון החברתי הזה נשחק מאד תחת ממשלת נתניהו. לאור אזהרות כלכלני מודי'ס בעבר נראה שעכשיו אנו חוזים בנזקים הכמעט לא הפיכים של שחיקה זו. באותה נשימה, מציינים כלכלני מודי'ס לחיוב את עמידות החברה האזרחית ורומזים למחאת קפלן. למעשה עולה מהדו"ח שתקוותה של ישראל טמונה בחברה האזרחית שלה ובבנק ישראל. במילים אחרות הממשלה הורסת את ההון החברתי, החברה האזרחית מנסה לשקמו.

יורשה לי להעיר כי כבר לפני למעלה מ-20 שנה אמרתי לח"כ דאז בנימין נתניהו שתקופת כהונתו הראשונה מ-1996 ועד 1999 התאפיינה בפגיעה בהון החברתי של ישראל. עכשיו הנזק גבוה בסדרי גודל.

להערכתי, כלכלני מודי'ס מבינים מה שגנץ ודרעי אינם מבינים: מדינת ישראל התערערה קשות בזמן כהונת ממשלת נתניהו. ממשלה זו באה לבזוז את משאבי המדינה ואינה מסוגלת להתמודד עם האיומים החיצוניים. הם רואים זאת לא רק בנסיונות ההפיכה המשטרית, עליה כתבו בדוחו"ת קודמים, ובאירועי ה-7 באוקטובר, אלא גם בתקציב המוגש כעת לכנסת ובאי היענות להסדר פוליטי בתום המלחמה. כשהם מדברים על אופק התחזית שלהם, אני מניח שטמונה ביסוד הערכתם ההכרה בתמריץ של נתניהו ושותפיו להאריך עוד ועוד את המלחמה. להערכתי, ואין אפשרות שזה יופיע במפורש בדו"ח, במודי'ס מביעים פה פליאה: כיצד נתניהו וממשלתו הקיצונית עודם עומדים על כנם.

מה ניתן לעשות כדי להעלות את הדירוג? התחזית בדו"ח היא שלילית כלומר הכיוון כעת הוא הורדת דירוג. נראה כי רק החלפת נתניהו וממשלתו, והקמת ממשלה רציונלית הקשובה להצעות ארה"ב והבונה תקציב סביר לעת הזו, תשנה את הכיוון. הדו"ח מציין את הכוחות בישראל הקיימים למימוש תסריט בונה כזה. רק הללו יביאו לעצירת הגלישה במדרון.

הכותב הוא פרופ' לכלכלה באוניברסיטת תל אביב וחבר במרכז למאקרו בלונדון סקול אוף אקונומיקס (LSE)


תגיות