אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות ההצהרות: ליברמן עדיין לא חתם על ביטול המכס על מזגנים שר האוצר אביגדור ליברמן. עברו יותר מ-4 חודישם מאז ההצהרה | צילום: קובי קואנקס

למרות ההצהרות: ליברמן עדיין לא חתם על ביטול המכס על מזגנים

למעלה מארבעה חודשים עברו מאז שבאוצר הצהירו כי המכס בשיעור 12% על מזגנים יבוטל, וגם הגורמים המשפטיים באוצר אישרו את החתימה. אז מדוע השר מתעכב? תגובתו: "הנושא בבדיקה"

13.12.2022, 16:29 | שלמה טייטלבאום

עברו למעלה מארבעה חודשים מאז שבמשרד האוצר הצהירו כי המכס על המזגנים יבוטל, אך נכון להיום, הצו טרם נחתם על ידי שר האוצר אביגדור ליברמן. הצו יצא להערות הציבור בסוף אוגוסט, והזמן האחרון להערות הציבור היה ב-19 בספטמבר, לפני כשלושה חודשים.

ל"כלכליסט" נודע כי הגורמים המשפטיים במשרד האוצר אישרו את החתימה על הצו, אף שמדובר בתקופה של ממשלת מעבר, וכי גם הגורמים המקצועיים במשרד סיימו את הבחינה בנוגע לצו המכס. אך החתימה על צו המכס מתעכבת בלשכת השר מטעמים לא ברורים.

כיום קיים על מזגנים מכס בשיעור של 12%, ובאוצר החליטו לבטל את המכס "במסגרת התוכנית להקלה על יוקר המחיה בישראל". צו ביטול המכס על המזגנים צפוי להביא לאובדן הכנסות של כ-165 מיליון שקל בשנה, אך להערכת גורמי המקצוע באוצר חלק מביטול המכס יתגלגל בהוזלה למחיר לצרכן.

ביטול המכס על המזגנים מצטרף גם לביטול התקינה הייחודית שהיתה על המזגנים בישראל. שוק המזגנים בישראל עודנו ריכוזי, ושתי החברות הגדולות בענף, תדיראן ואלקטרה, שולטות בכ-80% מהשוק.

צו המכס המקורי אמור להיות בתוקף רק עד סוף שנת 2022, אך בשל העובדה כי אנו בממשלת מעבר תוקף הצו יוארך באופן אוטומטי בעוד חודשיים וחצי, עד לאמצע פברואר 2023. כמו כן כניסת הצו לתוקף תגדיל את הסיכוי שהוא יוארך בתום התקופה.

ממשרד האוצר וסביבת שר האוצר נמסר בתגובה: "הנושא מצוי בבחינת כל הגורמים, גם המשפטיים וגם המקצועיים".


תגיות