אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע: סיכום עם ארגנטינה על העברת עוד כספי חילוץ ב-7.5 מיליארד דולר דוכן ירקות באזור בואנוס איירס | צילום: REUTERS/Agustin Marcarian

קרן המטבע: סיכום עם ארגנטינה על העברת עוד כספי חילוץ ב-7.5 מיליארד דולר

מדובר בחלק מתוכנית ההלוואות לארגנטינה, בהיקף של 44 מיליארד דולר - והוא יינתן למרות שהמדינה לא עמדה בכמה מהיעדים שהוצבו לה; בשבוע הבא אמורה ארגנטינה - הנאבקת עם אינפלציה של מעל 100% - לפרוע אג"ח בשווי של מעל מיליארד דולר

29.07.2023, 09:37 | חדשות חוץ

קרן המטבע הבינלאומית הודיעה אמש כי הגיעה להסכמה בדרג ביניים להעברת כספי חילוץ של 7.5 מיליארד דולר לארגנטינה ולהשלמת הליך הביקורת החמישי והשישי של תוכנית ההלוואה בגובה 44 מיליארד דולר שניתנה למדינה.

ההסכם עדיין זקוק לאישור דירקטוריון קרן המטבע, והוא כולל כמה הקלות, לאחר שהבצורת בארגנטינה יצרה סביבה כלכלית "מאוד מתאגרת", שגרמה לכך שהמדינה לא עמדה בחלק מהיעדים הפיננסיים שנקבעו לסוף יוני.

בנוסף לכך, ההסכמה על השלמת הליך הביקורת החמישי והשישי אמורה להבטיח העברת כספים מוקדם יותר מהמתוכנן. ההערכה הבאה תתקיים בנובמבר, חודש לפני המועד המקורי. מקרן המטבע נמסר כי הדירקטוריון ייפגש באמצע אוגוסט כדי לדון בהסכם.

לפי ההודעה, מאז הבחינה הרביעית שבוצעה לתוכנית במרץ, המצב הכלכלי של ארגנטינה הוחמר בשל השלכות הבצורת, שפגעו בייצוא ובהכנסות הפיסקאליות. "היו גם מעידות בתחום המדיניות ועיכובים שהובילו לביקוש מקומי גבוה ולהיחלשות המאזן המסחרי", נמסר עוד מקרן המטבע.

על מנת לשמור על הביקוש לפסו המקומי, ההסכם כולל סעיף בו מתבקשות הרשויות להבטיח ששיעורי הריבית יישארו "חיוביים מספיק במונחים ריאליים". ההסכם כולל גם דרישה לצינון הביקוש ליבוא על ידי הטלת מסים חדשים על סחורות מיובאות ולחיזוק הפיקוח על ההוצאות. כמו כן, יעד הגירעון התקציבי לשנה נותר ללא שינוי על 1.9% מהתוצר.

על אף הסכם, ארגנטינה צריכה עדיין להימנע מהגעה לחדלות פירעון בשבוע הבא עם פירעון מתוכנן של אג"ח בשווי מיליארד דולר ב-31 ביולי ועוד קרוב ל-800 מיליון דולר ב-1 באוגוסט. לפי דיווח ב-CNN, בארגנטינה פועלים "להשגת מימון מכמה מקורות" כדי לעמוד בהתחייבויות הללו. אפשרות אחת העומדת לרשותם היא הלוואת המרה עם סין, מהלך בו נקטו בחודש שעבר להשלמת התשלומים לקרן המטבע.

ארגנטינה נאבקת באינפלציה של יותר מ-100% - מהגבוהות בעולם, וסקר של הבנק המרכזי מעריך שהיא עשויה להגיע עד סוף השנה ליותר מ-140%. הריבית הרקיעה לשיעור של 97%.


תגיות