אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו נותנים לקבלנים לפקח גם על התכנון פרויקט מחיר למשתכן עפולה. פחות התחשבות באינטרס הדיור של הדור הצעיר | צילום: אלעד גרשגורן

ניתוח

עכשיו נותנים לקבלנים לפקח גם על התכנון

ההצעה להוסיף נציג של התאחדות הקבלנים למועצה הארצית לתכנון ובנייה תצניח לתוכה לראשונה גורם מהמגזר העסקי בעל אינטרסים כלכליים מובהקים

18.04.2023, 06:30 | גיא נרדי

הנוסח החדש לתזכיר חוק התכנון והבנייה, הדן בנושא הרכב ועדות התכנון, התפרסם ב־30 במרץ. כתגובה לביקורת הנרחבת על הוספת נציג משרד ההתיישבות והמשימות הלאומיות למועצה הארצית לתכנון ובנייה מוצע עתה להוסיף עוד שני נציגים: ראש רשות מקומית נוסף ונציג ארגון העוסק בנושאי חברה ורווחה. בנוסף, מוצע לקבוע שנציג התאחדות הקבלנים בוני הארץ יהיה ממלא מקום נציג הדור הצעיר (התאחדות הסטודנטים). תיקונים אלה משנים את מאזן הכוחות בגוף התכנון העליון במדינת ישראל ומכניסים לוועדה, לראשונה, נציג של ארגון בעל אינטרס יזמי מובהק.

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה היא חלק ממנהל התכנון וככזו היא כפופה למשרד הפנים. בראש המועצה הארצית עומד נתן אלנתן, חבר ש"ס, ומינוי של אריה דרעי.

לפי חוק התכנון והבניה המועצה הארצית כוללת 32 קולות המורכבים מיו"ר — נציג שר הפנים, 15 חברי ממשלה נוספים או נציגיהם, 10 ראשי רשויות מקומיות ו־7 נציגים נוספים נציגי ציבור או אנשי מקצוע. הוועדה פועלת בשבעת המחוזות של מדינת ישראל. בנוסף ליו"ר המחוז ומתכנן המחוז, חברים בה נציגי משרד ממשלה בעלי זיקה לתכנון, נציגי הרשויות המקומיות במחוז, נציג רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), נציג הארגונים הסביבתיים ונציג המהנדסים והאדריכלים.

כזכור, הניסיון להוסיף למועצה הארצית את נציגה של שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק ספג ביקורת אדירה, כולל מצד יו"ר המועצה ונציג ש"ס נתן אלנתן. אף נציגי משרד החקלאות, הרווחה והגנת הסביבה התנגדו לשינוי בהרכב המועצה הארצית וקראו לבחון שוב את הרכב נציגיה, כדי שיהיה בהרכבה יותר ביטוי לאינטרס החברתי והסביבתי.

התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שבראשה עומד הקבלן והיזם ראול סרוגו, הפכה בשנים האחרונות ללובי רב עוצמה המשפיע על החלטות ממשלה בנושאי תכנון, ואפילו ביטחון. בין היתר, הם אלה העומדים מאחורי הרעיון, שאימצו רמ"י ומנהל התכנון ונבחן עתה, להקים שתי ערים חדשות (מטרופולינים) בצפון ובדרום הארץ במימון המגזר הפרטי. הם אלה שהצליחו להאריך את תוקף תמ"א 38, הם פועלים לשיווק מואץ של קרקעות באמצעות רמ"י, להעצמת זכויות הבנייה לאורך תוואי המטרו העתידי ואף נושאים ונותנים בעניין כמות ותנאי העסקת פועלים זרים בארץ.

חברת הכנסת נעמה לזימי ממפלגת העבודה, יו"ר הוועדה לענייני צעירים בכנסת, זועמת על התיקון החדש. במכתב ששלחה למיכאל מלכיאלי, ממלא מקום שר הפנים, כתבה: "נציג הדור הצעיר נדרש לייצג אוכלוסייה הטרוגנית, לחשוב על כלל הנושאים שעשויים לקדם או לפגוע בצעירי ישראל, ולהסתכל באופן תמידי על השפעות ההחלטות המתקבלות כיום על העתיד. מנגד, נציג הקבלנים מייצג גופים שברובם למטרות רווח, והאינטרס העיקרי שלהם הוא להגדיל אותו ותו לא. . לדבריה "הם בעצם לוקחים את האינטרס של הדורות הבאים לטובת הקבלנים. לא יכול להיות שנותנים אפשרות הצבעה לגוף לוביסטי עם אינטרס כלכלי ברור".

לדברי ד"ר מירב אהרון גוטמן, נציגת הטכניון במועצה, מבהירה שהוספת נציג של ארגון הקבלנים תחליש מאוד את כוחם של חברי המועצה הבלתי תלויים: "המועצה מורכבת משלושה מוקדי כוח: הממשלה, השלטון המקומי והבלתי תלויים (נציגי ארגוני מהנדסים ואדריכלים, ארגוני נשים, טכניון, מוסדות מיישבים, בעל הכשרה בסוציולוגיה, שומרי איכות הסביבה והדור הצעיר). החברים של הבלתי תלויים מגיעים לישיבות בהתנדבות. אין תקדים לכך שממלא מקום של חבר יגיע מתחום אחר ועוד עם אינטרס כלכלי ברור. אין פה שמירה על מעמדה של הקבוצה הבלתי תלויה".

לדברי אסף זנזורי, רכז מדיניות תכנון, בחברה להגנת הטבע: "הצעת החוק החדשה מציעה להוסיף נציגים שאינם נציגי ממשלה, ובכך לאזן חזרה את הפער שנוצר בין נציגיה לנציגים שאינם מהממשלה. אולם, הוספת של גורמי פיתוח מהמגזר הפרטי־העסקי כנציגים במועצה הארצית היא מהלך חסר תקדים — שרק מגדיל את הפער בין גורמים מוטי פיתוח לגורמים מוטי שימור".

בתגובה לביקורת אמר חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שלקבלנים יש יכולת משמעותית לפתרון משבר הדיור המתמשך: "אכן, התאחדות הקבלנים בוני הארץ היא גוף אינטרסנטי. זה גוף שיש לו זהות אינטרסים מלאה עם הצורך בהרחבת הבנייה ופיתוח התשתיות. ההתאחדות מעוניינת בסילוק חסמי תכנון ופיתוח בישראל, כדי לאפשר לקבלנים וליזמים להרחיב את עסקי הבנייה שלהם ולבנות יותר. הרבה יותר. בדיוק כפי שנדרש כעת לאור גידול האוכלוסייה המהיר במדינה. זה גם האינטרס הציבורי.

"לכל נציג במועצה הארצית לתכנון ובנייה יש אינטרסים שונים. בבסיסה, המועצה אמורה להוות פלטפורמה למפגש אינטרסים, חברתיים וכלכליים, שלא ניתן להתעלם מהם בתכנון עתידה של ישראל קדימה. לא ייתכן, כי דיוני המועצה הארצית בנושא תכנון ובניה בישראל יימשכו ללא השתתפות אף לא של גורם אחד בעל ניסיון מעשי בבנייה ובהקמת תשתית, שמבין לעומק את תהליכי הבניה בפועל ואת הכשלים והחסמים איתם יש להתמודד בעת ביצועה".תגיות