אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החללית ההודית נחתה בהצלחה על הירח - הראשונה שמגיעה לקוטבו הדרומי החללית ההודית צ'נדריאן 3 על רקע הירח | צילום: רויטרס

החללית ההודית נחתה בהצלחה על הירח - הראשונה שמגיעה לקוטבו הדרומי

אחרי שלונה-25 הרוסית התרסקה במהלך תמרון, הצליחה הודו להנחית את משימת צ'נדריאן 3 על אדמת הירח. בכך הפכה למדינה הראשונה שמצליחה להנחית חללית בקוטב הדרומי של הירח, והרביעית שמצליחה להנחית חללית על הירח - אחרי ברית המועצות, ארצות הברית וסין. ראש ממשלת הודו: "השמיים הם לא הגבול"

23.08.2023, 16:03 | ynet

היסטוריה בחלל: החללית ההודית צ'נדריאן 3 נחתה בצהריים (יום ד') בהצלחה על אדמת הירח. בכך הפכה הודו למדינה הראשונה שמנחיתה בהצלחה חללית בקוטב הדרומי של הירח, זאת לאחר שהחללית הרוסית לונה-25 התרסקה במהלך תמרון לקראת הנחיתה לפני כמה ימים. המדענים ואנשי צוות הבקרה בסוכנות החלל ההודית פרצו בתשואות כשהחללית נחתה על אדמת הירח. צפו בשידור החי ממרכז החלל ההודי:

עד כה הצליחו רק שלוש מדינות להנחית חללית בהצלחה על הירח - ברית המועצות, ארצות הברית וסין. הנחיתה המוצלחת הפכה את הודו למדינה הרביעית בעולם שמצליחה להנחית חללית על הירח, זאת לאחר הכישלון שלה ב-2019 כשצ'נדריאן 2 התרסקה במהלך הנחיתה.


הנחיתה המוצלחת , צילום:  ISRO / AFP / XGTY הנחיתה המוצלחת | צילום: ISRO / AFP / XGTY הנחיתה המוצלחת , צילום:  ISRO / AFP / XGTY


הודים במקדש בבנגלור לקראות הנחיתה, צילום: EPA/JAGADEESH NV הודים במקדש בבנגלור לקראות הנחיתה | צילום: EPA/JAGADEESH NV הודים במקדש בבנגלור לקראות הנחיתה, צילום: EPA/JAGADEESH NV


ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, לא הסתיר את התרגשותו והצהיר: "השמיים הם לא הגבול". מודי בירך את אנשי חדר הבקרה, שעקבו החר הנחיתה, ואמר: "המדינה תמיד תזכור אותנו ברגע הזה". מודי הוסיף שהצלחת המשימה צריכה לדחוף את הודו לעבר עתיד מזהיר יותר.

חדר הבקרה, צילום: AP חדר הבקרה | צילום: AP חדר הבקרה, צילום: APילדים בבית ספר בגווהאטי חוגגים את הנחיתה המוצלחת, צילום: AP Photo/Anupam Nath ילדים בבית ספר בגווהאטי חוגגים את הנחיתה המוצלחת | צילום: AP Photo/Anupam Nath ילדים בבית ספר בגווהאטי חוגגים את הנחיתה המוצלחת, צילום: AP Photo/Anupam Nath

בהמשך דבריו התייחס ראש ממשלת הודו לכשלון נחיתת המשימה הקודמת ב-2019. מודי אמר כי "היום הזה מראה כיצד אנו יכולים ללמוד מהכישלונות שלנו - על מנת להצליח בסופו של דבר".

צ'נדריאן 3 שוגרה לחלל ב-14 ביולי מבסיס החלל שריהריקוטה, שבחופה המזרחי של הודו. בניגוד החללית הרוסית, שהייתה במסלול ישיר וקצר יותר לירח, החללית ההודית הקיפה את כדור הארץ במעגלים הולכים וגדלים, עד שנכנסה למסלול סביב הירח בתחילת החודש.

סטודנטים הודים בצ סטודנטים הודים בצ'נאי לקראות הנחיתה | צילום: R.Satish Babu / AFP סטודנטים הודים בצ


דגם של החללית, AFP דגם של החללית | AFP דגם של החללית, AFP


הקוטב הדרומי של הירח בצד הפונה לכדור הארץ, שם נחתה החללית ההודית, הוא יעד שסוכנויות החלל שמו עליו עין, כיוון שמדענים מאמינים שהאזור עשוי להכיל כמויות משמעותיות של קרח שיכול לשמש להפקת דלק וחמצן, כמו גם למי שתייה. החללית ההודית תנסה לנחות באזור שבו סלעים רבים, ולכן אזור הנחיתה נסרק בימים האחרונים על מנת להגדיל את הסיכויים לנחיתה מוצלחת.

בכתבה של איתי נבו, העורך הראשי של אתר מכון דוידסון לחינוך מדעי, שפורסמה גם ב-ynet, נכתב כי הנחתת ההודית, שנקראת גם היא ויקראם, כמו קודמתה שהתרסקה, נושאת כמה מכשירים מדעיים, ובראשם רכב ירח גלגלי קטן, שמסתו 26 קילוגרם, בשם פרגיאן (Pragyan).


חגיגות בהודו, צילום: REUTERS/Amit Dave חגיגות בהודו | צילום: REUTERS/Amit Dave חגיגות בהודו, צילום: REUTERS/Amit Dave


צילום: Arun SANKAR / AFP צילום: Arun SANKAR / AFP צילום: Arun SANKAR / AFP


צילום: EPA/IDREES MOHAMMED צילום: EPA/IDREES MOHAMMED צילום: EPA/IDREES MOHAMMEDצופים בנחיתה באחמדאבאד, צילום: רויטרס צופים בנחיתה באחמדאבאד | צילום: רויטרס צופים בנחיתה באחמדאבאד, צילום: רויטרס

מכשירי הנחתת ימדדו את ריכוז החלקיקים הטעונים סמוך לקרקע הירח, את טמפרטורת הקרקע ואת המוליכות החשמלית שלה, ויעקבו אחר השינויים במשך היום הירחי – כ-14 ימי ארץ – שבמהלכו היא אמורה לפעול. נתונים כאלה נאספו כבר במשימות קודמות, אך לא ליד הקטבים של הירח.

השלב השלישי של הטיל, שימשיך לתפקד כלוויין, נושא מכשיר מדעי למדידת קיטור האור המוחזר מפני הירח, שמאפשר לאפיין את הרכב הקרקע.

עבור הודו, נחיתת מוצלחת על אדמת הירח מסמנת את הפיכתה למעצמת חלל, שכן ממשלתו של ראש הממשלה נרנדרה מודי מנסה לגייס השקעות בשיגורים פרטיים לחלל ובעסקים מבוססי לוויין. בשנים האחרונות שוגרו כמה לוויינים ישראלים במשגרים של סוכנות החלל ההודית.

"אם צ'נדריאן 3 תצליח, הדבר יחזק את המוניטין של סוכנות החלל של הודו ברחבי העולם. זה יראה שהודו הופכת לשחקנית מפתח בחקר החלל", אמר מוקדם יותר השבוע מאניש פורוהיט, מדען לשעבר בסוכנות החלל ההודית.

בהודו אמרו בתחילת השבוע כי נחיתה מוצלחת תחזק גם את המוניטין של הודו בשיגור חלליות ולוויינים במחיר תחרותי. בהודו אמרו כי תקציב השיגור של צ'נדריאן 3 עמד על כ-74 מיליון דולר, פחות מהעלות להפקת מותחן החלל ההוליוודי "כוח משיכה" בשנת 2013.

מדענים בסוכנות החלל ההודית אמרו שהם למדו מהכישלון של משימת הירח הקודמת לפני כארבע שנים וערכו שינויים בחללית שתנסה לנחות על אדמת הירח ביום רביעי, שיגדילו את הסיכויים לנחיתה מוצלחת, כולל לאפשר לנחות בביטחה בכל מקום בתוך אזור מורחב בתנאים קשים. בהודו אמרו כי החללית צוידה ביותר דלק, יותר פאנלים סולאריים ורגליים חזקות יותר מאשר החללית שהתרסקה על אדמת הירח ב-2019.

גם בכירים בתעשיית החלל המתהווה של הודו מצפים לנחיתה מוצלחת על אדמת הירח. מספר הסטארט-אפים בתחום החלל בהודו יותר מהכפיל את עצמו מאז 2020, כאשר הודו נפתחה להשקעות של גורמים פרטיים בתחום.

כאמור, בפעם הקודמת שהודו ניסתה להנחית חללית על הירח, היא התרסקה. בספטמבר 2019 הקשר עם צ'נדריאן 2 נותק כשהייתה כ-2.1 ק"מ מעל אדמת הירח. כמה ימים לאחר מכן זיהתה נאס"א את מקום ההתרסקות של החללית ההודית.

תגיות