אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ': "קיצוץ רוחבי בשל עיכוב באישור התקציב? הליך פורמלי בלבד" שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בישיבת הסיעה, היום | צילום: אלכס קולומויסקי

סמוטריץ': "קיצוץ רוחבי בשל עיכוב באישור התקציב? הליך פורמלי בלבד"

שר האוצר אמר במענה לשאלת כלכליסט כי גם אם התקציב לא יאושר בכנסת עד 19 בפברואר כמתחייב, לא יהיו לכך השלכות: "יהיו כמה ימים שבהם משרדי הממשלה לא יוכלו לבצע התקשרויות חדשות. החשכ"ל יודע להתמודד עם זה"

05.02.2024, 17:11 | צבי זרחיה

"לא תהיה שום משמעות לקיצוץ הרוחבי. מדובר בקיצוץ פורמלי ולא בקיצוץ בפועל" - כך אמר היום (ב') שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בישיבת הסיעה של הציונות הדתית, במענה לשאלת כלכליסט על האפשרות שהתקציב לא יאושר במועד המתחייב בחוק.

הממשלה היתה אמורה להניח את תקציב 2024 על שולחן הכנסת עד 20 בינואר, אך עשתה זאת רק היום. לפי החוק, אם הכנסת לא תאשר את התקציב עד 19 בפברואר - יבוצע קיצוץ רוחבי בתקציב, אותו אמד האוצר ב־67.3 מיליארד שקל.

"לא תהיה בעיה לצבא לשלם משכורות לעובדי מדינה בתחילת מרץ, ולא תהיה בעיה לקנות פצצות", אמר סמוטריץ'. "פורמלית יהיו כמה ימים של קיצוץ בפועל שבהם משרדי הממשלה לא יוכלו לבצע התקשרויות חדשות. אבל מעבר לכך, לא תהיה שום השלכה לקיצוץ". עוד הוסיף סמוטריץ', בניגוד להערכת משרדו, כי הקיצוץ "על הנייר" יעמוד על 48 מיליארד שקל בלבד.

"הכנסת תיקח את הזמן שהיא צריכה לעסוק בחוקי התקציב הללו", הוסיף. "גם אם התקציב יאושר באיחור של 10 ימים (כלומר בסוף פברואר 2024 - צ"ז), החשב הכללי באוצר יודע להתמודד עם זה".

עוד הוסיף כי ביקש לחוקק חוק שידחה את מועד הגשת התקציב בשבועיים עד לסוף ינואר 2024, אבל היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה סירבה לכך. בעמדתו תמכו היועצת המשפטית של הכנסת שגית אפיק והיועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג, שלבסוף שינה את עמדתו בעקבות עמדת היועמ"שית.

תגיות