אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזכות העברות כספים של סוף שנה: זינוק של 19% בשימוש בכרטיסי אשראי מגמת התאוששות | צילום: גטי אימג'ס

פרסום ראשון

בזכות העברות כספים של סוף שנה: זינוק של 19% בשימוש בכרטיסי אשראי

בשבוע שעבר נרשם השבוע הטוב ביותר בשימוש בכרטיסי אשראי מאז פרוץ המלחמה, אולם לגידול תרמו העברות כספים שנעשות בסוף השנה לטובת הפקדות בחיסכון ארוך טווח או תשלומים שנתיים. בענף התיירות יש עדיין ירידה של מעל ל-60% ובענף הפנאי והבידור ירידה של 24%

03.01.2024, 12:59 | עירית אבישר

בשבוע האחרון של חודש דצמבר נרשמה התאוששות משמעותית בשימוש בכרטיסי אשראי. מנתוני חברת שב"א, מנהלת תשתית התשלומים בכרטיסי אשראי עולה כי היקף השימוש בכרטיסי אשראי זינק ב-19.2% בשבוע האחרון של חודש דצמבר לעומת שבוע ממוצע בשנת 2023 לפני תחילת המלחמה, ועמד על 10.8 מיליארד שקל. אלו הנתונים הטובים ביותר מאז פרוץ המלחמה, והשבוע היחיד שבו הנתונים חיוביים למעט השבוע בו הייתה הפסקת האש.

בשב"א מציינים כי העובדה שמדובר בשבוע האחרון של השנה משפיעה גם כן על הנתונים, שכן השבוע האחרון של השנה הקלנדרית מאופיין בהעברות כספים בהיקפים גבוהים, באמצעות כרטיסי אשראי, לטובת הפקדות כספים בגופים מוסדיים, תשלום עבור מינויים שנתיים וביטוחים. אולם גם אם משווים את הנתון לשבוע האחרון של דצמבר בשנת 2022, מדובר עדיין בעלייה של 4.8%.

"גם כשמנכים את היקף ההוצאות הזה, אנחנו ממשיכים לראות את מגמת ההתאוששות במשק דרך הנתונים בענפי הצריכה המרכזיים שרושמים כבר 3 שבועות עליות לעומת הנתון הממוצע שלהם מתחילת השנה", אומרת טלי הולנברג, סמנכ״לית שיווק, פיתוח עסקי ומכירות של שבא.

נתוני השימוש בכרטיסי אשראי מהווים אינדיקציה טובה למצב הצריכה. אמנם על פניו נראה שיש מגמת התאוששות, אך לא כל הענפים במשק נהנים מכך. שב"א מציגה את הנתונים בפילוח לפי ענפים, ונראה כי יש עוד ענפים שנמצאים הרחק מאחור. הפגיעה המשמעותית ביותר היא כמובן בענף התיירות - היקף השימוש בכרטיסי אשראי בבתי המלון וחדרי האירוח נמוך ב-65% גם בשבוע האחרון של דצמבר, לעומת שבוע ממוצע בשנת 2023, וירידה דומה של 63% נרשמה אצל סוכני הנסיעות. יחד עם זאת נציין כי חלק מהמלונות מקבלים תשלום מהמדינה בעבור אירוח מפונים בתקופת המלחמה.

עוד בולטת הירידה בענף הבידור והפנאי שהשימוש בכרטיסי אשראי היה נמוך בכמעט 24% בשבוע שעבר לעומת שבוע ממוצע ב-2023, ובענף הצעצועים והספרים נרשמה ירידה של 8%. לעומת זאת בענף המעדניות והמאפיות נרשמה עלייה של קרוב ל-12%, ובחשמל והאלקטרוניקה עלייה של קרוב ל-8%.


תגיות