אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ג'י סיטי באה נורסטאר: מידרוג חתכה את דירוג האג"ח ואלה צנחו חיים כצמן. תשואות האג"ח זינקו היום | צילום: עמית שעל

אחרי ג'י סיטי באה נורסטאר: מידרוג חתכה את דירוג האג"ח ואלה צנחו

בפעם השנייה תוך חודשיים הורידה חברת הדירוג את דירוג סדרות האג"ח של נורסטאר שבשליטת חיים כצמן, הפעם בשלוש רמות; בשבוע שעבר הורידה החברה את דירוג האג"ח של החברה הבת ג'י סיטי – שעל הדיבידנדים שלה נורסטאר מסתמכת

28.12.2022, 19:33 | אמיר פרגר

סדרות האג"ח של נורסטאר, שבאמצעותה מחזיק חיים כצמן (28%) בשליטה בחברת הנדל"ן המניב ג'י סיטי (52%), קרסו היום (ד') בבורסת תל אביב אחרי הורדת דירוג במידרוג.

סדרות האג"ח י"א וי"ב נפלו ב-6% וב-8% בהתאמה ותשואותיהן זינקו לרמה של 66.6% ו-39%. חברת דירוג האשראי מידרוג הודיעה על הורדת הדירוג שלהן בשלוש רמות מדירוג A3 לדירוג Baa3, ואף הותירה את הדירוג לבחינה עם השלכות שליליות. תשואת זבל זו משקפת את חוסר האמון המובהק של מחזיקי האג"ח ביכולתה של החברה לפרוע אותן.

זוהי הורדת הדירוג השנייה שעליה מודיעה מידרוג בנוגע לסדרות האג"ח של נורסטאר בחודשיים האחרונים, לאחר שבתחילת נובמבר הן הורדו כבר מרמת A2 לרמת A3.

הודעתה הנוכחית של מידרוג בנוגע לנורסטאר מגיעה שלושה ימים אחרי שהורידה את דירוגה של ג'י סיטי ושל סדרות האג"ח שלה, בשל רמת המינוף הגבוהה שלה, היחלשות המטבע המקומי באזורים שבהם ג'י סיטי פועלת למול השקל, וסקפטיות בנוגע ליכולתה להוציא לפועל את תוכנית מכירת הנכסים שלה בהיקף של 5.3 מיליארד שקל.

הורדת הדירוג של נורסטאר כעת נובעת מהחשיפה שלה למאפייניה העסקיים של ג'י סיטי שמהווה את אחזקתה העיקרית (97%), הכוללים מינוף גבוה, עומס פירעונות ושחיקה משמעותית ומתמשכת בשווי מניותיה, ומהקושי הצפוי לג'י סיטי בחלוקת דיבידנדים נוספים לנורסטאר, שעליהם היא מתבססת לפירעון חובותיה, הכוללים 790 מיליון שקל חוב למחזיקי סדרות האג"ח ו-114 מיליון שקל חוב למוסדות פיננסיים, נכון לסוף ספטמבר השנה.

להערכת מידרוג, הירידה החדה והמתמשכת בשווי השוק של ג'י סיטי, שצנח מתחילת השנה ב-55%, מצמצמת ופוגעת בגמישותה הפיננסית של נורסטאר, בשל ההשפעה על נגישותה למקורות מימון וכן על שווי המניות הלא משועבדות של ג'י סיטי שבידה (כ-30 מיליון מניות), אשר עשויות לשמש לביצוע מהלכים עתידיים ובפרט להפחתת המינוף. כשזה הגיע בתחילת השבוע לרמה של 86%. רמת המינוף הגבוהה משפיעה לרעה על גמישותה הפיננסית ועל נגישותה של נורסטאר למקורות מימון, כשאף מסגרות האשראי שלה נשחקו בשל הישענותן על מניות ג'י סיטי המשועבדות כנגדן.

מעבר לכך, להערכתה של מידרוג, פגיעה בחלוקת הדיבידנדים מג'י סיטי, אם וכאשר תחול, צפויה להשפיע לרעה על יכולת פירעון החוב של נורסטאר בטווח הבינוני, משנת 2024 ואילך. שכן, עד לסוף 2023 תצטרך נורסטאר לפרוע 190 מיליון שקל למחזיקי סדרות האג"ח שלה (י"א ו-י"ב), בנוסף ל-35 מיליון שקל הוצאות מימון ומטה, כשברשותה מקורות בהיקף של כ-330 מיליון שקל. עם זאת, בחברת הדירוג ציינו כי בשבוע שעבר הודיע דירקטוריון נורסטאר כי כחלופה לדיבידנדים מג'י סיטי הוא צפוי לבצע הנפקת זכויות.


תגיות