אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שופרסל במו"מ עם דיסקונט למכירת חלקה בפייבוקס אפליקציית PayBox. סיימה את 2023 עם הפסד של 77.5 מיליון שקל | צילום: Maor_Winetrob / Shutterstock.com

שופרסל במו"מ עם דיסקונט למכירת חלקה בפייבוקס

שופרסל מחזיקה ב-49.9% מאפליקציית התשלומים, ועל פי הערכות עשויה למכור את חלקה תמורת כמה עשרות מיליוני שקלים. אם העסקה תבשיל, דיסקונט יהפוך לבעליה היחידים של פייבוקס

09.06.2024, 19:55 | שקד גרין

שופרסל, שמחזיקה ב-49.9% ממניות פייבוקס, נמצאת במו"מ עם דיסקונט על מכירת חלקה לבנק. גורמים המעורבים במו"מ אישרו ל"כלכליסט" שאכן מתנהל מו"מ בין הצדדים. אם העסקה תבשיל, בנק דיסקונט יהפוך לבעליה היחידיים של החברה.

ההערכה היא כי העסקה תעמוד על כמה עשרות מיליוני שקלים. הרקע להחלטתה של שופרסל הוא ההפסדים המצטברים של אפליקציית התשלומים, שסיימה את 2023 עם הפסד של 77.5 מיליון שקל.

שופרסל נכנסה להשקעה בפייבוקס ב־2021, לאחר שקיבלה מדיסקונט את מניות פייבוקס בחינם ובתמורה הזרימה לאפליקציה את לקוחותיה ואיפשרה להם לקבל הטבות באמצעות שימוש בה. מאז 2021, הפסדיה של פייבוקס הסתכמו בכ-200 מיליון שקל, ובסך הכל החברה הסבה לשופרסל הפסד מצטבר של 111 מיליון שקל: הפסד ישיר בגין האחזקה בפייבוקס וכן הוצאות עקיפות של שופרסל מההשקעה הזו, שאינן כלולות בדו"חות הכספיים של פייבוקס. שופרסל ודיסקונט מזרימות לפייבוקס הון בעיקר באמצעות שטרי הון, כאשר חלקה של שופרסל בהזרמות עומד על כ־100 מיליון שקל.

עוד בדוחות הרבעון השלישי אשתקד שופרסל ציינה שהיא בוחנת עסקה למכירת אחזקותיה בפייבוקס או הכנסת שותף. שופרסל הרוויחה אשתקד 323 מיליון שקל, כך שסבסוד של עשרות מיליוני שקלים בשנה לאפליקציה היא סכום לא מבוטל עבורה. שופרסל גם עברה טלטלה כשבאחרונה השתלטו עליה האחים אמיר והרכב ראשי החברה השתנה, אך הערכות הן שהגישה נותרה בעינה, וכי האחים אמיר שממוקדים בתחום הקמעונאות, מעדיפים שגם שופרסל תתמקד בכך ותיפטר מהאחזקה בפייבוקס.

פייבוקס נמצאת בתהליך מעבר מאפליקציה להעברת תשלומים לארנק לניהול חשבון חוץ־בנקאי, והבוקר פירסמה פיצ'ר חדש של ניהול חשבון עו"ש משותף אך רזה (תחת מגבלה של 20 אלף שקל). לפי דיווחיה, החברה אמורה לעבור לרווח בתוך שלוש שנים, אך ניכר כי שופרסל אינה מעוניינת להמתין כדי לגלות האם חברת התשלומים תעמוד ביעדיה. סך העברות הכספים באמצעות האפליקציה עמד אשתקד על 6.6 מיליארד שקל, גידול של 32% לעומת נתוני 2022, וסך המשתמשים הפעילים גדל ב-10% ועמד על 1.4 מיליון.

מחברת שופרסל נמסר כי "כפי שדווח בדו״ח השנתי שופרסל פועלת למימוש אחזקותיה בחברת PayBox. מספר גורמים מביעים עניין".

בבנק דיסקונט סירבו להתייחס.

תגיות