אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: התגמול למבוטחים הסיעודיים בקופות החולים יקטן ב-600 שקל עובדת סיעודית, אילוסטרציה. העלייה בתביעות לסיעוד היא חלק ממגמה עולמית | צילום: עמית שעל

מסתמן: התגמול למבוטחים הסיעודיים בקופות החולים יקטן ב-600 שקל

מטיוטה שפרסמה רשות שוק ההון עולה כי תגמולי הביטוח החודשיים יופחתו מ-6,100 ל-5,500 שקל - ירידה של קרוב ל-10%. עוד הודיעה הרשות כי תקופת ההמתנה לקבלת הפיצוי הכספי תוארך. המהלך מגיע בעקבות מגמת עלייה של עשרות אחוזים בתביעות לסיעוד. רשות שוק ההון: "צעד זה נדרש כדי להבטיח את יציבותן של תוכניות הביטוח הסיעודי"

01.08.2023, 16:10 | שקד גרין

תגמולי הביטוח החודשיים בביטוחים הסיעודיים של קופות החולים יופחתו מ-6,100 שקל ל-5,500 שקל - קרוב ל-10%, כך עולה מטיוטה שרשות שוק ההון פרסמה היום (ג') להערות הציבור. בנוסף להפחתת הקצבה החודשית, ברשות שוק ההון הודיעו כי תקופת ההמתנה הקובעת את פרק הזמן מהאירוע הביטוחי ועד קבלת הפיצוי הכספי תוארך מחודשיים לחצי שנה.

כיום ישנם 4.6 מיליון אזרחים המבוטחים בביטוח הסיעודי הקבוצתי של קופות החולים - קרוב למחצית מאזרחי ישראל. הביטוח הסיעודי מספק פיצוי כספי למבוטחים שהפכו לסיעודיים ואינם מסוגלים לבצע פעולות יום-יומיות באופן עצמאי.

צמצום התגמולים מגיע על רקע מגמת עלייה של עשרות אחוזים בשנים האחרונות בתביעות לסיעוד, שמרוקנת את כספי הקרנות הייעודיות לתשלום התביעות. ברשות שוק ההון טוענים שהעלייה המשמעותית היא חלק ממגמה עולמית שנובעת מהעלייה בתוחלת החיים של אנשים במצב סיעודי. עם זאת על העלייה בישראל השפיעו מספר גורמים נוספים: עלייה בכמות האישורים לגמלאות סיעוד מביטוח לאומי, פעילותן של חברות למימוש זכויות ועלייה במודעות הציבור.

ברשות מסבירים כי העלייה בהיקף התביעות עלולה לפגוע בזמינות הפוליסות ללקוחות חדשים: "צעד זה נדרש כדי להבטיח את יציבותן של תוכניות הביטוח הסיעודי בקופות החולים לאורך זמן, לרווחת כלל המבוטחים".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון (בפועל), עמית גל: "עם התארכות תוחלת החיים וההתפתחויות המדעיות, גובר האתגר שלנו כחברה לספק מענה הולם לאוכלוסיות הנקלעות למצב סיעודי. סוגיית הביטוח הסיעודי היא סוגיה מורכבת שמלווה אותנו שנים רבות, ואף בעוצמה גוברת בשנים האחרונות. רשות שוק ההון פועלת באופן זהיר ואחראי להבטיח לאזרחי ישראל את המשך הנגישות לביטוח הסיעודי הקבוצתי באמצעות קופות החולים. צמצום מסוים בגובה הכיסוי הוא מהלך לא פשוט ברמת הפרט, אך הכרחי כדי לשמור על האינטרס הציבורי לכיסוי סיעודי הולם לעת זקנה. אנו מחויבים להמשיך לפעול יחד עם שותפינו בממשלה, ובשיח עם קופות החולים וחברות הביטוח, כדי לאפשר לאזרחי ישראל כיסוי ביטוחי הולם למקרה שייקלעו למצב סיעודי".

תגיות