אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחדל הדרכונים: רשות האוכלוסין תפתח לשכה שתציע מאות תורים ביום הוצאת דרכון ביומטרי | צילום: גדי קבלו

מחדל הדרכונים: רשות האוכלוסין תפתח לשכה שתציע מאות תורים ביום

ברשות האוכלוסין אומרים כי יפתחו במאי לשכה ייעודית באזור המרכז לטובת הנפקת דרכונים ביומטריים; לדבריהם, היא תציע "מאות תורים ביום"

19.04.2023, 21:38 | יובל שדה

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה היום כי בכוונתה לפתוח בחודש מאי לשכה ייעודית במרכז הארץ לטובת הנפקת דרכונים ביומטריים בלבד. לפי הרשות, הלשכה תציע לציבור מאות תורים ביום "בתקווה לצמצום זמן ההמתנה לתור". מהרשות נמסר כי מידע נוסף ומפורט יפורסם לציבור בסמוך לפתיחה.

בימים האחרונים מחדל המחסור בתורים להוצאת דרכונים חזר לכותרות, בין היתר בעקבות עדויות על השתלטות של בוטים על תורים ומכירתם במאות שקלים בטלגרם. לאחר אותם דיווחים הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי אכן זוהתה אצלה פעילות חריגה במערכת ובכך שוחררו מעל 5,000 תורים בן רגע לקהל הרחב.

אורן אריאב, מנהל אגף טכנולוגיות מידע ברשות האוכלוסין וההגירה, אמר בראיון שפורסם אתמול בכלכליסט כי "במהלך השנתיים של משבר הקורונה חודשו דרכונים בקצב של 50% בלבד מהרצוי, וכך נוצר עודף של בין 1.2 ל־1.3 מיליון אזרחים שצריכים לחדש דרכון ואין להם תורים זמינים. בדרך כלל אנחנו עושים 1.2 מיליון דרכונים בשנה רגילה ואז נוספו עוד 1.3 מיליון אנשים לתור ופתאום הפך להיות תור של 2.5 מיליון איש". לפי אריאב, הפתרון היחיד למצב זה "להוסיף תורים בכמויות מטורפות, בשנה שעברה עשינו 1.5 מיליון דרכונים".

אריאב הוסיף כי יש פיתוח טכנולוגי שיוכל להקל את המצב: "אנחנו מתקדמים מאוד ברמה הטכנולוגית לכיוון של הרכשה (תהליך להנפקת מסמך ביומטרי, י"ש) ביומטרית אוטומטית שתגדיל את היכולת שלנו להכיל הרבה יותר אנשים. המטרה היא להגיע למצב שבו אדם שכבר עשה הרכשה ביומטרית בעבר, נניח יש לו דרכון ביומטרי ורק רוצה לחדש אותו, יוכל להגיע ללשכה ולעמוד מול עמדה לשירות עצמי שתבצע את רוב התהליכים. יש כמה נקודות שצריך התערבות אנושית אבל רוב התהליך יהיה טכנולוגי. אנחנו כרגע בטסטים של המוצר הזה, אני מקווה שבשבועות הקרובים אנחנו נתחיל לעשות את הדרכונים הראשונים. בטווח הארוך זה יהיה מאוד משמעותי ועל זה כולם בונים פה".


תגיות