אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאמר המערכת של הניו יורק טיימס: שגינו בסיקור הפיצוץ בביה"ח בעזה הפיצוץ בבית החולים | צילום מסך

מאמר המערכת של הניו יורק טיימס: שגינו בסיקור הפיצוץ בביה"ח בעזה

באיחור של 6 ימים, אחד מגופי התקשורת החשובים בעולם, פרסם הודעה שבה הודה כי טעה באופן הסיקור של הפיצוץ בבית החולים בעזה לפני כשבוע: ״הדיווח הותיר בקוראים את הרושם השגוי לגבי מה שהיה ידוע ולגבי מהימנות הטענות״

23.10.2023, 15:13 | ליטל סמט

הניו יורק טיימס, שנחשב לאחד מגופי התקשורת החשובים בעולם, פרסם היום (ב׳) הודעה שבה הודה כי שגה באופן הסיקור של הפיצוץ בבית החולים בעזה לפני כשבוע.

״ב-17 באוקטובר הניו יורק טיימס פרסם דיווח על פיצוץ בבית החולים בעזה. בראש הדיווח פורסמו הטענות של בכירי החמאס כי בית החולים נפגע מהפצצה אווירית ישראלית שגרמה למותם של מאות אנשים. הדיווח לווה בכותרת גדולה בראש האתר של הטיימס.

בישראל הכחישו את ההאשמות וטענו כי הגורם לפיצוץ הוא שיגור רקטות כושל של הג'יהאד האיסלמי. טענות אותן הכחישו בג'יהאד. בכירים בממשל האמריקאי ובמדינות נוספות הודיעו כי הראיות שבידיהם מצביעות על כך שהרקטה הגיעה ממיקומם של הפלסטינים.

הדיווח המקורי של הטיימס ייחס את הטענות לאחריות ישראלית לבכירים פלסטינים, וציין כי הצבא הישראלי מסר כי הוא חוקר את הפיצוץ. אולם, הגרסאות המוקדמות של הכיסוי, והבולטות לה זכה בכותרת, בהתראות ובערוצי המדיה החברתית, הסתמכו במידה רבה מדי על טענות החמאס, ולא הבהירו שלא ניתן היה לאמת באופן מיידי את הטענות הללו. לפיכך, הדיווח הותיר בקוראים את הרושם השגוי לגבי מה שהיה ידוע ולגבי מהימנות הטענות.

בטיימס המשיכו לעדכן את הכתבה ככל שנחשף עוד מידע, ובהתאם דיווחו על הכחשת האשמות וציינו כי מספר ההרוגים הוא ככל הנראה נמוך מכפי שדווח במקור. בתוך שעתיים, הכותרת וידיעות נוספים בראש האתר שיקפו את עוצמת הפיצוץ ואת המחלוקת סביב נטילת האחריות.

בהתחשב ברגישות של הנושא בזמן של עימות מתרחב והקידום והבולטות לו הוא זכה, היו צריכים העורכים לנקוט משנה זהירות בהצגה הראשונה, ולהיות ברורים יותר לגבי המידע שניתן היה לאמת. ראשי מערכת החדשות ממשיכים לבחון את ההליכים סביב האירועים החדשותיים הגדולים ביותר שמתפתחים, ביניהם השימוש בכותרות גדולות במהדורה הדיגיטלית, וזאת כדי לקבוע באילו עוד אמצעי זהירות יש לנקוט.״

תגיות