אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך מנסה הממשלה להסתיר את ביזת המיליארדים ישיבת ממשלה לאישור תקציב המדינה ל־ 2024, בינואר | צילום: חיים צח לעמ

דעה

כך מנסה הממשלה להסתיר את ביזת המיליארדים

הניסיון של הממשלה להפוך את התקציב לחור שחור הוא עוד נזק שהיא גורמת לו במסגרת מסע ההישרדות שלה

05.02.2024, 18:30 | שחר אילן

הניסיון להעלים את הכספים הקואליציוניים בתקציב 2024 המעודכן שהוגש היום לכנסת הוא עוד דוגמה לנזק שגורמת הממשלה למדינה. הפעם, הממשלה יוצרת תקדים מסוכן של אטימות תקציבית – החבאת הביזה התקציבית של 6 מיליארד שקל שנשדדו ממשלמי המסים בזמן מלחמה.

תקציב המדינה סובל גם כך מבעיית שקיפות קשה; כל כך קשה, עד שבעבר היתה ועדה מיוחדת בכנסת בראשות סתיו שפיר שניסתה להחדיר בו קצת שקיפות בהצלחה מוגבלת וזמנית בלבד. הניסיון להפוך אותו לחור שחור ואטום הוא עוד נזק שהממשלה חסרת הלגיטימיות מנסה להמיט עלינו.

כל מי שמכיר את המציאות התקציבית בישראל יודע שהכנסת אינה מאשרת את ספר התקציב האמיתי. הכנסת מאשרת את ספר התוכניות (הרמה השלישית של סעיפים תקציביים) ולכן אין לה מושג מה קורה בספר התקציב האמיתי, זה שבו מופיעות התקנות (הרמה הרביעית). בשבוע שעבר הודיעה הכנסת לבג"ץ שהיא תומכת בעתירת קרן ברל כצנלסון ושישה חברי כנסת לחייב את האוצר להגיש לכנסת את ספר התקנות.

ניסיון הסתרת הכספים הקואליציוניים הרואים ואינם נראים של סמוטריץ' מוכיח עד כמה חיונית הגשת התקציב המלא לכנסת. בתקציב המאושר של 2024 עמד סעיף התרבות היהודית והחרדית על 19 מיליון שקל. בהצעת התקציב הנוכחית נוספו כ-100 מיליון שקל. בין הסעיפים הקואליציוניים של תרבות יהודית שלפחות חלקם הוחבאו: 77 מיליון שקל לתרבות חרדית, 47 מיליון למרכזי תרבות יהודית, 13 מיליון למדרשות ליהדות ו-12 מיליון למרכזים להעמקת החינוך היהודי. עד פרסום רשימת הכספים הקואליציוניים המעודכנת אפשר רק לנחש מה הצליחו להעלים מעיני הציבור ומה לא.

חמור עוד יותר המצב עם משרד המשימות הלאומיות שהוא בעצם המשרד למימוש המטרות הפוליטיות של סיעת שר האוצר, הציונות הדתית. בסיס התקציב של המשרד זינק מ-134 מיליון שקל בתקציב המקורי של 2024 ל-331 מיליון, כלומר שולבו כספים ייחודיים בהיקף של כ-200 מיליון שקל.

בין הכספים הקואליציוניים של משרד המשימות הלאומיות, שלפחות חלקם שולבו בבסיס התקציב: 89 מיליון שקל לחיזוק הזהות היהודית בקרב סטודנטים חיילים וחיילים משוחררים, 51 מיליון לתקציב הגרעינים המשימתיים שמממן ביו היתר את הגרעינים התורניים של הציונות הדתית, 92 מיליון לחטיבה להתיישבות, 34 מיליון לשמירה על שטחי C ו-10 מיליון למאחזים.

פעם הממשלה טענה שביזת המיליארדים נעשית במסגרת המנדט שקיבלה כביכול לשינוי סדרי העדיפויות. אחרי שהמיטה על ישראל את אסון 7 באוקטובר, אין לה מנדט לשום דבר - ובמצב שבו המדינה צריכה כל שקל למלחמה, היא מנסה לרמות את הציבור ולאחז את עיניו. המשמעות שהממשלה נותנת לסיסמה הלאומית "יחד ננצח" היא "אתם תלחמו ואנחנו נבזוז את התקציב ונשקר לכם". ואין מהלך שהוא נמוך מדי כדי לשמור על הישרדות הממשלה.

תגיות