אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצונאמי בדרך: הורדת הדירוג היא כלום לעומת מה שמחכה לנו אליס ברזיס | צילום: ענבל מרמרי

דעה

הצונאמי בדרך: הורדת הדירוג היא כלום לעומת מה שמחכה לנו

ממשלת נתניהו הביאה עלינו את המכה הביטחונית שניתכה עלינו ב-7 באוקטובר, וביום שישי הגיעה גם המכה הכלכלית, עם ההודעה של מודי'ס על הורדת דירוג האשראי של ישראל. ביום שתאושר הארכת שירות החובה והמילואים בעוד הפטור לחרדים נמשך - יגיע הצונאמי החברתי

11.02.2024, 15:27 | פרופ' אליס ברזיס

פרעונים מלכו על מצרים במשך דורות, ומצרים הייתה אימפריה איתנה. לו היו דירוגי אשראי בתקופה ההיא, מצרים הייתה עומדת בראש הרשימה. אך למרות היותה איתנה, מצרים בתקופת משה התחילה להתדרדר בגלל מדיניות כלכלית וחברתית לא נכונה. היו סימנים להתדרדרות, הרי היו עשר מכות אשר נפלו על המצרים, כאות לבאות. היו אלו מעין סימנים ומדדים שהיו צריכים לפקוח את עיניו של פרעה. אך פרעה והאליטה שבשלטון לא רצו לשנות מדיניות. פרעה לא שמע להתראות על המכות שייפלו על מצרים, והסוף ידוע - פרעה נקבר בים כיאה למלך שהתעלם מהתראות והביא אסון על עמו.

זה מה שקורה לנו במדינת ישראל. לפני מספר חודשים, כאשר רוב הכלכלנים חזו שבגלל מדיניות הממשלה והרפורמה המשפטית הכלכלה תקרוס, נתניהו התחנן לחברות הדירוגים שישהו את פירסום הורדת דירוג האשראי לעוד מספר חודשים. יתר על כן, נתניהו הסתיר את האמת מהחברות כאשר טען שהרפורמה לא תימשך. המצב מאז רק החמיר.

האמת ידועה לנו היום. ממשלה זו בחרה במדיניות כלכלית וביטחונית המסוכנת למדינה, וכבר אי אפשר להסתיר מהעולם שממשלת נתניהו הביאה אותנו למצב כלכלי וחברתי מסוכן, וגם לא מנעה את המלחמה. ירידה בדירוג האשראי של מדינת ישראל היא רק מכה אחת בין המכות שמדינת ישראל תיגרר לה בגלל מדיניות מוטעית של ממשלת נתניהו.

צריך להפריד בין שני ערוצים שונים של טעויות נתניהו וממשלתו: הראשון הוא המלחמה, שמגדילה את הוצאות הממשלה, הגירעון הממשלתי והחוב הלאומי, מה שגורם לעלייה בפרמיית הסיכון ובריביות שעלינו לשלם על החוב. אבל, גם לפני המלחמה המדינה הייתה בתהליך של נפילה ואיבוד איתנותה. ההשקעות בסקטור הציבורי הלא חרדי הוא נמוך, לכן בשנים האחרונות ישנה ירידה בכישורים של תלמידים וסטודנטים, ההייטק נפגע וכל ההשקעות בתשתיות אינן מאפשרות למדינת ישראל להישאר מדינה מפותחת. אזי אפילו ללא מלחמה, רמת ההון בתשתיות, ההון האנושי והיוקרה של מדינת ישראל במשפחת העמים נפגעו. וזהו המחיר הכלכלי של ממשלת נתניהו.

אבל זהו רק מחיר כלכלי. למדיניות של ממשלת נתניהו יש גם מחיר חברתי. אמנם נחמד לראות את השלטים של "יחד ננצח" - אבל איפה היחד? ישנה קבוצה המוכנה להילחם בעד המדינה, המוכנה לשלם את המחיר הכלכלי, וישנה קבוצה הצפונה בישיבות שהחליטה לחיות על חשבון עם ישראל.

זה הולך להשתנות, כי לאחר עשר מכות מגיע צונאמי. מדינת ישראל עומדת בפני צונאמי חברתי, כל מה שהיה ישתנה. ביום שהכנסת תעביר את חוק הגיוס בו יוחלט על גיוס חובה ארוך יותר, תקופת מילואים כפולה, ובמקביל יממנו את החרדים היושבים בישיבות ובכוללים, ספק לומדים ספק עובדים בשחור, אז הצונאמי יגיע. לא אתפלא אם נחיל אזרחים יכנסו לישיבות ולכוללים, יוציאו את הרבנים שחיללו את שם השם ויראו להנהגה החרדית ולנתניהו שיהירות נגמרת רע. החיילים שנתנו את נפשם, הפצועים בשיקום, המפונים מהצפון והדרום ושאר העם, כאשר יראו את גולדקנופף ונתניהו עומדים ברחבת הכנסת וישמעו את דברי חוק הגיוס המושחת והנורא שהוא אנטי-יהודי, אז כולם יבינו שאין מקום להנהגה זו.

פרעה טבע בים. נתניהו ייפול בידי צונאמי המילואימניקים אשר יבקשו שמנהיג כה מושחת לא יישאר מנהיג של מדינה כה נפלאה. נתניהו וכל האנשים המושחתים סביבו לא ראויים לעם הזה. גם מנהיגי החרדים המושחתים לא ראויים להיות נציגים של היהדות שהיא כה מוסרית. עוד מספר מכות, והצונאמי בדרך! אם לא יהיה שינוי בהנהגה, יבוא סופו של הדיקטטור הנפוח אשר הביא אסון על עמו. הורדה של דירוג האשראי היא רק מכה קטנה בכנף. מחכות לנו מכות גדולות יותר.

פרופ' אליס ברזיס היא ראשת מרכז עזריאלי למדיניות כלכלית ומנהלת פורום מאקרו-ישראל באוניברסיטת בר-אילן

תגיות

46 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

46.
ממש לא להחזיר פועלים פלסטינים
צריך להפוך את ענפי הבנייה והחקלאות לאטרקטיביים יותר ולעודד את החרדים להצטרף לענפים אלו. בענף הבנייה יש מיעוט נשי, אז אם החשש הוא לעבוד עם נשים אין בעייה שכזו. ולגבי חקלאות, הרי התורה מלאה במצוות וסיפורים הקשורים לחקלאות, זה היה העיסוק העיקרי של אבותינו, הירקות והפירות שהובאו כביכורים לבית המקדש לא הגיעו מטורקיה והיו גאווה גדולה. הזדמנות לציבור החרדי לממש במו ידיו מספר נכבד של מצוות ישר מהתורה. הפועלים הפלסטינים מוזמנים להתפרנס בירדן, קטאר ועוד ועוד... מספיק להיות סמוכים על שולחנה של ישראל.
אני  |  12.02.24
לכל התגובות