אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברגע האחרון – המשרד לשירותי דת העביר 52 מיליון שקל למקוואות מקווה בבני ברק, ארכיון | צילום: דנה קסלר

ברגע האחרון – המשרד לשירותי דת העביר 52 מיליון שקל למקוואות

הכספים - מהתקציבים הקואליציוניים של המשרד שכמעט לא קוצצו. המשרד התגאה שדרעי הצליח להביא להעברת הכספים למרות תקופת המלחמה

01.01.2024, 18:13 | שחר אילן

ממש לפני סוף השנה הצליח המשרד לשירותי דת שבשליטת ש"ס להשלים העברת 52 מיליון שקל למקוואות למרות המלחמה. זאת מהתקציב הקואליציוני של מבני דת שלא קוצץ במסגרת אישור התקציב מחדש. העברת הכספים חשובה במיוחד מבחינת המפלגה כדי להבטיח שורה של יישובים שבהם עסקני הדת מרוצים מהמפלגה לקראת הבחירות לרשויות המקומיות.

השר לשירותי דת מיכאל מלכיאלי מש"ס התגאה בהצלחה להעביר את הכסף בימי מלחמה. בהודעה שהוציא נאמר: "בזכות עבודה קשה ומאומצת של יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי - התקציב אושר בכל הגופים הרלבנטיים. יו"ר התנועה פעל באופן אישי מול משרד האוצר, על מנת להבטיח את העברת הכספים. הדבר נעשה חרף הקשיים והמורכבות שיש באישור תקציבים בתקופה מאתגרת כמו הימים הללו". מלכיאלי אף הגיע לביקור אצל זקן חברי מועצת חכמי התורה רהבה משה מאיה (לשעבר סגן שרת החינוך) ובשיחה הגדיר את ההעברה כ"הישג חבר תקדים".

כזכור הכספים הקואליציוניים של המשרד לשירות דת לא עברו כמעט כל קיצוץ בתקציב העודכן ואושרו 102 מיליון שקל. זה כלל 49 מיליון שקל למבני דת (בסוף הועברו 52 מיליון), אבל גם 6 מיליון למוסדות המקדמים שמירה על שנת שמיטה, 11 מיליון שקל להשגחה עם הפריות מבחנה, ייעוץ הלכתי בנושאי פוריות וטהרת המשפחה ו-3 מיליון שקל למערת המכפלה בחברון. ההסבר שניתן לכך שהכספים למטרות אלו לא קוצצו היה שכבר פורסמו קולות קוראים ולכן מדובר בכספים מחויבים. בפועל סביר שבמקרים רבים ניתן היה לקצץ מבחינה משפטית ולא היה כל רצון של ש"ס ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' מהציונות הדתית לקצץ. למרות שהמשרד בשליטת ש"ס, מאז תחילת הקדנציה הוא מתנהל בתיאום עמוק עם הציונות הדתית.

לא במקרה העדיפה ש"ס מקוואות על בתי כנסת. זאת כחלק מהמדיניות של להביא מקווה לכל ישוב. זאת למרות שהמשמעות יכולה להיות מצב בלתי יעיל לחלוטין של טבילות בודדות ביום. הסיבה לבזבוז המכוון הזה היא שהטבילה היא חלק מרכזי בתהליך חזרה בתשובה או התקרבות לדת והרצון להקל על התהליך הזה ככל האפשר. הצורך לנסוע ליישוב אחר, למשל בליל שבת, עלול למנוע את הטבילה.

מנכ"ל המשרד לשירותי דת יהודה אבידן אמר בתגובה ש"לא שמעתי שעצרו את התקציבים להבימה או בית לסין. מה לא צריך לשפץ מקוואות? לאנשים דתיים זה יותר חשוב מתיאטרון בייחוד שיש גל התחזקות בנושא מסורת ודת. נלחמנו כל השנה על התקציבים שלא יקוצצו". לדבריו, "יש ישובים שלמים בלי מקוואות".

המשרד עומד להשקיע 3.5 מיליון שקל בהילולת הבאבא סאלי בנתיבות שתיערך בעוד שבועיים. אבידן אומר שהוא מקווה ליותר. בתשובה לשאלה איך נערך אירוע המוני באזור העוטף אמר שפיקוד העורף אישר שתהיה נוכחות של 15 אלף איש במקום בבת אחת כמו במשחקי כדורגל. הוא סבור שבשל המצב הביטחוני סביר שיהיו פחות.


תגיות