אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה עומד לטלטל את מדד ת״א 90 בשבוע הקרוב? מדדים | שאטרסטוק

מה עומד לטלטל את מדד ת״א 90 בשבוע הקרוב?

המדד שכולל את 90 המניות הגדולות באחוזת בית ננעל בחמישי בשיא, מה שיצר חוסר איזון באחת מקרנות הסל. חוסר האיזון יוביל לביקושים גדולים למניות המדד, ובתוספת גריעת מניית פרשמרקט והתחשבנויות מיסוי של סוף שנה, מדד ת״א 90 בדרך לטלטלה

01.01.2022, 20:47 | אורי טל טנא

ביום חמישי מדד ת"א 90 סגר ברמת שיא של 2329.56 נקודות. כתוצאה מכך, המדד חצה את הסף שיוביל לאיזון של קרן הסל בחסר של קסם על המדד. קרן סל זו מנהלת כ-46 מיליון שקל, אך כיוון שהמינוף שלה הוא מינוס ארבע (בערך) היא מחזיקה פוזיציית שורט על מניות המדד בהיקף גבוה פי 4. 


קראו עוד בכלכליסט:


ביום ראשון קסם צפויה לדווח על המועד בו יבוצע האיזון. בעת האיזון המינוף של קרן הסל יוחזר להיות מינוס אחד, וכתוצאה מכך קסם תאלץ לרכוש את מניות מדד ת"א 90 בהיקף גבוה פי 3 מכמות הכסף שתנוהל בקרן הסל במועד האיזון. 

סביר שכמות הכסף המנוהלת בקרן הסל תפחת עד למועד האיזון בעקבות מכירה של משקיעים, אך גם מכירות אלו יובילו לביקושים מצרפיים למניות המדד כאשר הן יתבצעו. בסך הכל מדובר בביקושים מצרפיים גבוהים (כ-138 מיליון שקל) שיוזרמו למניות המדד.


בורסת ת"א, צילום: שאטרסטוק בורסת ת"א | צילום: שאטרסטוק בורסת ת"א, צילום: שאטרסטוק


גורם נוסף לביקוש מצרפי למניות מדד ת"א 90 צפוי להיות הוצאת מניית פרשמרקט מהמדדים לאחר השלמת המיזוג של המניה לתוך פז שצפויה ביום ראשון (סביר שהמניה תצא מהמדד ביום שני בשלב נעילת המסחר). בעקבות זאת יזרימו קרנות הסל ביקוש מצרפי של כ-35 מיליון שקל למניות מדד ת"א 90 (וביקושים מצרפיים מהותיים פחות למניות מדדים נוספים). 

שני גורמים אלו צפויים לתמוך במחיר מניות מדד ת"א 90 עד להשלמת האיזון של קרן הסל בחסר. מנגד, לאחר השלמת האיזון תיתכן חולשה במניות מדד זה שנתמכו בגלל ביקושים טכניים שמגיעים מקרנות הסל.

גורם מהותי נוסף שצפוי להשפיע על המניות בשבועות הקרובים הוא תופעה של דחיית מכירת מניות מדצמבר לינואר בעקבות סיום שנת המס. בעקבות העליות החדות בשוק ההון בשנה שהסתיימה כעת, משקיעים רבים עברו את סף הרווח שמוביל למס יסף (647 אלף שקל מכל מקורות ההכנסה), ולכן הם ישלמו בפועל מס של 28% על הרווח מהמניות שנמכרו בדצמבר - ולא 25% אם ימתינו מעט וימכרו את המניות בינואר. לכן, משקיעים רבים דחו את מועד המכירה. אך כעת כבר ינואר, ואותם משקיעים שנמנעו למכור את המניות בדצמבר ימכרו אותן בינואר, וגורם זה עלול ליצור לחץ שלילי על מחירי מניות שעלו בשנה החולפת.

במהלך השבוע יפורסם בכלכליסט ניתוח נרחב של התופעות הנזכרות בידיעה זו.

תגיות