אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תו ירוק - מעתה גם בקניונים: צמיד יאפשר כניסה לחנויות קורונה תו ירוק התו הירוק | גטי

תו ירוק - מעתה גם בקניונים: צמיד יאפשר כניסה לחנויות

בדיון בהשתתפות בנט הוחלט כי עקב החשש מהתפשטות זן האומיקרון הוחלט להחיל תו ירוק גם במתחמי מסחר סגורים. הנכנסים יקבלו צמיד, פטור מתו ירוק יינתן למי שירצה להיכנס רק כדי לקבל שירות חיוני. לילדים ומבוגרים שקיבלו חיסון ראשון יינתן תו ירוק זמני. מחר צפויה עתירה לבג"ץ של בעלי הקניונים נגד המהלך

14.12.2021, 18:48 | נינה פוקס, ynet, ואורנה יפת

החשש העמוק מהתפשטות זן האומיקרון מוביל להחלטה להחיל לראשונה תו ירוק בקניונים - ולשינויים במתווה הבידוד לחוזרים מחו"ל. בדיון שנערך היום (ג') בהשתתפות ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ וגורמי מקצוע התקבלה בין היתר עמדתו של בנט והוחלט שהתו הירוק יחול גם בקניונים - וגם על ילדים. מחר צפויה עתירה של בעלי הקניונים לבג"ץ נגד המהלך.


קראו עוד בכלכליסט:


לצד זאת, ל-ynet נודע כי משרד הבריאות מתכוון להגדיל משמעותית את רשימת המדינות האדומות שהחוזרים מהן יידרשו להיכנס לבידוד למשך שבעה ימים עם שתי בדיקות PCR. אחת המדינות שישנה כוונה להגדיר כאדומה היא גרמניה. ארצות הברית גבולית, וככל הנראה לא תוכרז כאדומה בשלב הראשון.  גורם בכיר במשרד הבריאות אמר כי המשמעות בפועל של הגדלת רשימת המדינות האדומות היא סגירה הדרגתית של העולם כי "המצב לא נראה טוב". תו ירוק, גטי תו ירוק | גטי תו ירוק, גטי


לפי ההחלטה, כללי התו הירוק יוחלו על כלל מתחמי המסחר הסגורים (קניונים ודומיהם) שגודלם מעל 10,000 מ"ר, באופן הבא - בכניסה למתחם ייסרק התו הירוק על ידי אנשי הביטחון, כל אדם שמציג תו ירוק שיאושר דיגיטלית יקבל צמיד בצבע אחיד (ישתנה באופן יומי) שיאפשר לנוע בצורה חופשית ברחבי הקניון. 

פטור מהצגת תו ירוק יינתן למי שיבקשו להיכנס למתחם המסחר לטובת כניסה למקום שירות חיוני בלבד (רשימת השירותים החיוניים המותרים תגובש על ידי גורמי המקצוע והייעוץ המשפטי לממשלה). אדם שייכנס למתחם המסחר לצורך קבלת שירות חיוני לא יקבל צמיד, אלא יהיה רשאי להיכנס למתחם לצורך הגעה למקום השירות החיוני ולקבלת שירות באותו מקום בלבד.

במקביל להחלת כללי תו ירוק במתחמי מסחר סגורים, ילדים ומבוגרים שחוסנו בחיסון ראשון בלבד יהיו זכאים לקבל תו ירוק זמני, שיהיה בתוקף ל-30 ימים ממועד קבלת החיסון הראשון. החלטות אלה ייכנסו לתוקף לאחר אישור הממשלה ובכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת. 

עם פרסום החלטת הממשלה על התו הירוק בקניונים אמר אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון, לכלכליסט כי "מחר נגיש עתירה לבג"ץ בטענה לאפליה וחוסר שויוניות ופגיעה בחופש העיסוק. ההחלטה של הממשלה להטיל מגבלה של תו ירוק על הקניונים בלבד ולא על כל המסחר, איננה שיויונית ותגרום להגברת התחלואה, שכן כל הלא מחוסנים יתקבצו בחנויות רחוב קטנות. אנחנו לא נוכל לתייג אנשים לפי המצב הרפואי שלה, שהוא סודי. לא יהיה שום תועלת בהגברת החיסונים. האפקטיביות של התקנה הזו מינימלית, ואני לא סבור שמישהו ילך להתחסן בגללה, ומצד שני הפגיעה בחופש העיסוק היא משמעותית מאד ועל כן נפנה לבג"ץ".

שחר תורג'מן, יו"ר התאגדות רשתות המסחר והאופנה, מסר כי הקמעונאים לא ישתפו פעולה עם החלטת הממשלה: "אנשי העסקים בישראל לא יתייגו את הלקוחות לכאלה שמחוסנים או לא מחוסנים. אם הממשלה רוצה לקבל כזו החלטה לתייג את הציבור באמצעות צמידים, שתואיל לעשות את זה בעצמה באמצעות פיקוד העורף או בכל דרך אחרת. אנחנו לא ניתן לצרכנים צמידים מתייגים. אנחנו מבטיחים שכל מי שיכנס לקניון יקבל את אותה רמת שירות, בין אם הוא נושא תג בכל צבע, או אם נכנס לחנות חיונית או חנות שאינה מוגדרת חיונית. אם הממשלה היתה מחליטה שאנחנו צריכים לירוק בפרצוף של הלקוחות שלנו, מישהו חושב שזה היה הגיוני? באותה מידה לא נירק בפרצוף של הלקוחות שלנו עם ביצוע ההחלטה הנוכחית של הממשלה".  

שינוי במתווה הבידוד

לצד זאת, שונה גם מתווה הבידוד לשבים מחו"ל. מיום שישי הקרוב "מוגנים" (על פי הגדרת משרד הבריאות - מחוסנים בבוסטר, מחוסנים בשתי מנות בחודשים האחרונים ומחלימים) השבים לישראל ממדינות אדומות לאחר ביצוע הבדיקה בנתב"ג, יחתמו על "הסכמון" וייכנסו לבידוד ביתי למשך שבעה ימים, שבסופם יידרשו לבצע בדיקת PCR נוספת. לאחר תשובה שלילית בבדיקה זו, הם ישוחררו מבידוד. 

"לא מוגנים" השבים לישראל ממדינות אדומות יבצעו בדיקת PCR בנתב"ג ולאחר מכן יופנו לבידוד במלונית עד לקבלת תוצאת הבדיקה. אם תוצאת הבדיקה תהיה שלילית, הם יחתמו על "הסכמון" ויועברו לבידוד ביתי להשלמת ימי הבידוד לשבעה ימים, שבסופם יידרשו לבצע בדיקת PCR נוספת. לאחר תשובה שלילית בבדיקה זו, הם ישוחררו מבידוד. אם תוצאת הבדיקה תהיה חיובית, הם יישארו במלונית עד להחלמה. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר אישור הממשלה, ובכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת. 

 הוחלט כי משרד הבריאות יגבש המלצה לרשימת המדינות המעודכנת, וזו תיכנס לתוקף בכפוף לאישור הממשלה וועדת החוקה של הכנסת. במקביל, ראש הממשלה הנחה לבחון את הרחבת הקריטריונים להגדרת המדינות האדומות כדי "להדק את השמירה על גבולות ישראל מפני התפשטות של זן האומיקרון". המשמעות כאמור היא שרשימת המדינות האדומות תגדל משמעותית. תינתן התרעה של 72 שעות לפני שהכרזה על מדינה אדומה תיכנס לתוקף כדי לאפשר לציבור להיערך. 

תגיות