אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפט נתניהו: התובעת טענה לפערים בעדות מילצ'ן, חקירותיו במשטרה יוגשו לשופטים עדות ארנון מילצ'ן | צילום: אלכס קולומויסקי

משפט נתניהו: התובעת טענה לפערים בעדות מילצ'ן, חקירותיו במשטרה יוגשו לשופטים

עם סיום החקירה הנגדית של איש העסקים, דרשה ליאת בן ארי להציג את הודאותיו במשטרה ואת רענון החקירה שנעשה לו - ובינה לבין סנגורו של נתניהו התפתח עימות קולני: "את מהלכת אימים"; "אתה צועק כמו משוגע". השופטים הכריעו: החקירות במשטרה יוגשו ככלי עזר, בקשת הפרקליטות להעדפת מקטע מסוים נדחתה

05.07.2023, 17:32 | ynet

17:30 - השופטים קבעו: הודאותיו של מילצ'ן יוגשו לצורך עזר בלבד ולא כראיות

עו"ד חדד המשיך במתקפה: "אם היו חוקרים על כל ההודאות, היו צריכים להגיד בהתחילה שאחקור על כך". השופט בר-עם פנה אליו: "הם (התביעה) רוצים להגיש את השתלשלות העניינים לא כראיה, מלבד נושא אחד. אדוני לא מתנגד להודאות רק לגבי אי ההסכמה הספציפית?".

עו"ד חדד ענה כי הוא לא מתנגד להגשת ההודאות, אך כן לבקשה להעדיף הודאה כזו או אחרת. השופט בר-עם קבע כי ההודאות יוגשו לצורך עזר בלבד ולא כאמיתות התוכן. כלומר, ההודאות יוגשו כחומר עזר ולא כראיה, השופטים יקראו אותן ויתרשמו. בקשת הפרקליטות להעדיף מקטע מסוים בחקירה במשטרה בנוגע לנרטיב הביטחוני - נדחתה.

17:18 - עו"ד חדד על דרישת התובעת: "מופע נוראי של תכסיסנות"

עו"ד חדד תקף וציין: "רצינו לחקור עוד על הנושא הביטחוני, אבל אז אמרו לנו מבחינה ביטחונית 'בואו נגיש בהסכמה את המידע'".

הוא תקף את עו"ד ליאת בן ארי: "זה מופע נוראי של תכסיסנות, שימוש לרעה בהליכי משפט. לא יודע אם נתקלתי בדבר כזה. לבוא אחרי שבאו ואמרו 'אל תחקרו בנושא הביטחוני, בואו נגיע לעובדות מוסכמות'. אנחנו נמצאים בהליך שאתם מונעים מאיתנו לחקור. בושה וחרפה - אין לי מילה אחרת".

הוא הוסיף: "לא ראיתי מחזה כזה. אומרים לנו בנחמדות 'מדינת ישראל יקרה לכולנו, אל תפגעו בקודשי הקודשים, אל תחקרו בנושא הזה'. עשו לנו אמבוש לא מוצלח במיוחד, ויגידו 'רגע, יש סתירה', אבל אין סתירה, היא מאולצת".

16:59 - עו"ד בן ארי: "נעדיף את חקירת מילצ'ן במשטרה בנושא הנרטיב הביטחוני"

עו"ד ליאת בן ארי אמרה כי בנושא אחד הפרקליטות מבקשת להעדיף את חקירת העד במשטרה על פני עדותו בבית המשפט - הנרטיב הביטחוני.

קיים קו הגנה שלפיו כל מה שנתניהו עשה עבור מילצ'ן היה בגלל תרומתו הביטחונית החסויה לישראל. בחקירתו הנגדית אישר מילצ'ן, לדוגמה, שהוכנסו פתקים ממנו בעת ישיבות נתניהו עבור צרכים ביטחוניים. עו"ד בן ארי ציינה כי בנושא זה, הדברים שאמר מילצ'ן בחקירתו הנגדית שונים מאלו שאמר בחקירה הראשית.

16:46 - התובעת: הפערים בחקירות - בשל התפתחות גרסתו של מילצ'ן

לדבריה של עו"ד ליאת בן ארי, הפערים המשמעותיים שהתגלו בין החקירה הראשית של מילצ'ן לנגדית נבעו מהתפתחות גרסתו כבר בשלב החקירות (הבדל בין שלוש חקירות ב-2016 לחקירה אחת בפברואר 2017, שהתקיימה לאחר הודעת היועמ"ש על חקירת רה"מ בתיק), וכן עקב הסיטואציה המורכבת שהוא חווה בבית משפט.

לכן, בפתח החקירה החוזרת, בשלב ראשון, התובעת ביקשה להגיש את הודאותיו של העד במשטרה ואת מזכרי ראיון העד (בשלב ראשון, שלא לאמיתות התוכן - לא כראיה, אלא כדי להציג את התפתחות גרסת העד כבר בחקירות), וכעת סוקרת פסיקות קודמות לתמוך בבקשתה.

16:39 - סנגורו של נתניהו: "בן ארי מהלכת אימים", היא זעמה: "איך אתה מעז להפריע?"

עו"ד ליאת בן ארי אמרה על מילצ'ן כי "כבר בחקירותיו במשטרה הקושי הזה להעיד נגד ראש ממשלה עלה וצף". עו"ד חדד השיב: "אנחנו לא הולכים לשחק בתוך המשחק הלא קיים הזה. נותנים לגברת בן ארי להלך אימים על כולם". מנגד, היא ענתה: "כבודכם, אני לא מבינה למה הוא בכלל מעז להפריע באמצע הדיון שלי".

16:31 - התובעת: "פערים משמעותיים בין החקירה הראשית של מילצ'ן לנגדית"

עו"ד ליאת בן ארי ציינה: "בטרם אתחיל חקירה חוזרת, אנחנו מבקשים להגיש את הודאות העד במשטרה. אנחנו סבורים כי בהתאם למבחנים ניתן להגיש ולחקור את העד בדרך חקירה נגדית. נבקש להגיש רק מקטע קצר לצורך אמיתות התוכן". לדבריה, "לאחר ההגשה, נבקש לחקור את העד בחקירה חוזרת. העד העיד פה כשבועיים. בין החקירה הראשית לנגדית התגלו פערים משמעותיים במספר לא מועט של נקודות". עו"ד חדד תקף: "אתם רציניים?".

15:53 - מילצ'ן: לא ידעתי על הפגישות בין מוזס לנתניהו בזמן אמת, עודכנתי לאחריהן

עו"ד איריס ניב-סבאג, המייצגת את נוני מוזס, הציגה פירוט שיחות שבו ביקשה להראות כי הוא לא הסתיר לכאורה את פגישותיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כפי שנטען באישום.

"אם אני מחברת בין הדברים, בעצם לא הציגו לך בחקירה את הנתונים האלה שהצגתי לך עכשיו, וזה אומר שלא ידעת על הפגישה בעת שהיא קרתה, בזמן אמת, אלא רק יום למחרת", אמרה עו"ד ניב-סבאג, "הדגש שלנו שנוני לא הסתיר הפגישות אלא שיתף אותך ועדכן". מילצ'ן השיב: "באמת לא ידעתי. אני מסכים שידעתי על השיחות ביניהם מפי נוני למחרת".

15:29 - מילצ'ן: היה חוסר אמון בין מוזס לנתניהו, "נוני היה סקפטי"

עו"ד איריס ניב-סבאג שאלה את ארנון מילצ'ן על מעורבותו בתיאום פגישה בין מו"ל קבוצת "ידיעות אחרונות" נוני מוזס לראש הממשלה בנימין נתניהו. "סיפרת על מעורבות בתיאום פגישה, ואמרת שיש אדם אחד שנוני מאמין לו, וזה ארי הרו". מילצ'ן השיב: "נכון".

עו"ד ניב-סבאג הוסיפה: "בהקשר של מכירת העיתון, נוני אמר 'אני לא מדבר עם ביבי אלא עם ארי'. הניסיונות שלך לשכנע את נתניהו להיפגש עם נוני לא היו חד פעמיים". מילצ'ן אישר: "חשבתי שזו הדרך היחידה שהם יגיעו למשהו". מילצ'ן נשאל: "כשחשבת שכדאי שהם ייפגשו, נוני לא רצה, נכון?". הוא השיב: "היה חוסר אמון. אני מאשר שנוני היה סקפטי".

14:18 - מילצ'ן: לא היה סיכוי לגשר בין אדלסון למוזס, נתניהו שלח אותנו למשימת סרק

עו"ד איריס ניב-סבאג שאלה את ארנון מילצ'ן בנוגע לשיחות שלו עם ראש מערך הדוברות במשרד ראש הממשלה דאז (ועד המדינה במשפט נתניהו כיום) ניר חפץ, בסוף 2009. לפי הסנגורית, השיחות הוקלטו על ידי חפץ והן נוגעות לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ממילצ'ן ומחפץ, שעבד בעבר ב"ידיעות אחרונות", להביא להסכמות בין מו"ל "ישראל היום" דאז שלדון אדלסון למו"ל קבוצת "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

מילצ'ן אישר כי נתניהו היה מוטרד באותה תקופה מהצעת חוק שהייתה צפויה לפגוע ב"ישראל היום" ובאדלסון. לשאלת עו"ד ניב-סבאג, הוא אישר כי בשיחות בינו לבין חפץ הם דיברו על כך ששמעו שאדלסון "לא מתכוון לשבת בחיבוק ידיים בזמן ש'ידיעות אחרונות' תוקפים את נתניהו, והוא יילחם במוזס באופן אישי".

13:50 - מילצ'ן: "כמחווה לנתניהו - מוזס גרם לכך שידיעות מסוימות לא יהיו בעמוד הראשון"

ארנון מילצ'ן המשיך לספר על יחסיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונוני מוזס, וציין כי "במהלך הדו-קרב ביניהם, מפעם לפעם נוני גרם לכך נוני גרם לכך שידיעות מסוימות לא יהיו בעמוד הראשון ולא כותרות - לפעמים בכך היה עושה מחווה לנתניהו. אני יודע את זה מדברים שראיתי". הוא הוסיף כי "אם היה משהו שחשוב במיוחד לשרה נתניהו, אז הוא היה מתחשב".

עם זאת, מילצ'ן אישר כי הייתה "שנאה ותיעוב" כלפי מוזס מצד משפחת נתניהו, ואמר כי ראש הממשלה "ראה ב'ידיעות אחרונות' כאויב מספר 1". הוא הוסיף כי לנתניהו "תמיד היו טענות" כלפי הסיקור שלו ב"ידיעות אחרונות".

13:33 - מילצ'ן על מו"ל "ישראל היום": "היה מוכן להפסיד בשביל נתניהו יותר מ-50 מיליון דולר"

עו"ד עמית חדד, שמייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו, סיים את חקירתו הנגדית של העד ארנון מילצ'ן. לאחר מכן החלה החקירה הנגדית מטעם צוות ההגנה של מו"ל קבוצת ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס. בחקירה, אותה מנהלת עו"ד איריס ניב-סבאג, שמייצגת את מוזס יחד עם עו"ד נוית נגב, אישר מילצ'ן כי דיבר עם מוזס על הבעיות בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל החינמון "ישראל היום" דאז שלדון אדלסון.

מילצ'ן גם אישר כי שמע תלונות ממוזס על הנכונות של אדלסון להשקיע מאות מיליונים במיזם החינמון. הוא נשאל ע"י עו"ד ניב-סבאג אם מוזס ראה ב"ישראל היום" בעיה כללית וציבורית, ומילצ'ן השיב: "הוא ראה בכך גם בעיה אישית. בעיקר זה פגע בו, אבל בהחלט שמעתי ממנו על פגיעה בתחרות הוגנת".

העד התייחס גם לקשר בין נתניהו לאדלסון, ואישר כי הם היו חברים קרובים עשרות שנים. הוא אף אמר כי אדלסון "היה לוחמני והיה מוכן להפסיד בשביל נתניהו בין 50 למאה מיליון דולר".

13:02 - מילצ'ן: "נתניהו אובססיבי לתקשורת, זה חלק מההישרדות שלו"

ארנון מילצ'ן התייחס למערכת היחסים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל קבוצת "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס, שגם נמצא איתו באולם הדיונים, ואמר כי "נתניהו ראה בנוני כ'אימפריית הרשע'. הוא ראה בו תקלה". לדברי מילצ'ן, "נתניהו אובססיבי לתקשורת וזה חלק מההישרדות ומהמלחמה הפוליטית שלו. מכיוון שנוני מוזס היה איל תקשורת והוא לא בדיוק החמיא לדעות הפוליטיות של נתניהו, הוא ראה בו יריב".

12:44 - מילצ'ן: גם אם נתניהו היה הופך להיות נהג אגד - הייתי נותן לו מתנות

עו"ד עמית חדד, שמייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו, פנה לארנון מילצ'ן וציין בפניו כי "בחקירה הראשית לא זכרת מתי התחלת להביא סיגריות ושמפניות. אנחנו הצגנו שורת אירועים שבהם הבאת מתנות לנתניהו כשהוא עוד היה אזרח". מילצ'ן אישר זאת, ולאחר מכן נשאל על ידי חדד: "גם אם נתניהו היה הופך להיות נהג אגד, היית נותן לו מתנות?". גם את זה מילצ'ן אישר.

12:03 - עדות מילצ'ן נמשכת - ותתמקד בתיק 2000

הבוקר יעסוק משפט נתניהו בתיק 2000 - שבו מוזכר עד המפתח ארנון מילצ'ן פעם אחת: על פי האישום ראש הממשלה בנימין נתניהו חשש כי העלאת מהדורת סוף השבוע של "ישראל היום" תביא לפרסומים שליליים נגדו ונגד בני משפחתו בכלי התקשורת מקבוצת "ידיעות אחרונות". על כן, לקראת העלאת המהדורה ולאחריה, בחודשים אוקטובר ודצמבר 2009, פנה הנאשם נתניהו לאיש העסקים מילצ'ן ולראש מערך הדוברות במשרד ראש הממשלה באותה עת, ניר חפץ, שעבד בעבר ב"ידיעות אחרונות", וביקש להביא להסכמות בין אדלסון למו"ל קבוצת "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס. מאמץ זה לא נשא פרי.

בתיק זה נאשם נתניהו בסעיף מרמה והפרת אמונים ומוזס בהצעת והבטחת שוחד.תגיות