אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבצע דרמטי ברפיח: חולצו בחיים פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מניר יצחק מימין לשמאל: לואיס הר, קלרה מרמן, פרננדו מרמן וגבריאלה ליימברג, הבוקר בבית החולים |

מבצע דרמטי ברפיח: חולצו בחיים פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מניר יצחק

כוחות שב"כ וימ"מ בשיתוף צה"ל חילצו הלילה את שני החטופים, שהוחזקו בקומה שנייה בבניין בלב רפיח. במהלך המבצע נפצע חייל באורח קל. שני המשוחררים הועברו במסוק לבדיקות בבית החולים שיבא. מצבם מוגדר טוב. מוקדם יותר: שני לוחמי מגלן נהרגו מפגיעת נ"ט במערב חאן יונס

12.02.2024, 06:45 | יואב זיתון, ynet

חולצו בחיים - אחרי 129 ימים בשבי חמאס: דובר צה"ל הודיע הלילה (בין ראשון לשני) כי סמוך לשעה 1:00 בוצע מבצע חילוץ מוצלח שבו חולצו בשלום פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) שנחטפו מניר יצחק ב-7 באוקטובר והוחזקו על-ידי חמאס ברפיח. לדבריו, השניים פונו לבית החולים שיבא ומצבם מוגדר טוב.""נערכנו למבצע הזה זמן רב", אמר דובר צה"ל דניאל הגרי בהתייחסות לחילוץ. לדבריו, "מדובר היה במבצע חילוץ מורכב תחת אש ברפיח. ב-1:49 פרצו הכוחות למבנה ברפיח. לוחמי ימ"מ הגנו על החטופים בגופם בקרב נועז". עוד הוסיף הגרי, "זה היה לילה מתוח ומרגש מאוד. לצד ההתרגשות, אנחנו לא שוכחים שבעזה מוחזקים 134 חטופות וחטופים. נמשיך לעשות כל מאמץ להחזיר אותם הביתה".

המבצע בוצע על-ידי כוחות שב"כ וימ"מ בשיתוף חיל האוויר ומעטפת של כוחות שייטת 13 ואוגדה 98 עם חטיבת השריון 7. הכוחות הגיעו בצורה חשאית לבניין בלב רפיח שבו הוחזקו החטופים בקומה השנייה, פרצו למבנה שבו היו מחבלי חמאס וחילצו את החטופים בשלום. במהלך המבצע, שארך כשעה, ניתנו לכוחות הקרקעיים מעטפת אווירית וחיפויים נוספים.

הכוחות פרצו את דלת המבנה הנעולה באמצעות מטען חבלה, ירו לנקודות סמוכות וחילצו בהצלחה את החטופים. בשלב זה נפתחה אש מהמבנה וממבנים סמוכים, והתנהל במקום קרב ממושך שבמהלכו הותקפו מהאוויר עשרות מטרות חמאס במטרה לאפשר לכוח לצאת מהמבנה. במהלך המבצע נפצע באורח קל חייל צה"ל שנפל מגובה. לאחר שהצליח לצאת בשלום, הכוח הגיע לנקודה שאורגנה מראש עם מסוק שהמריא עם החטופים לבית החולים שיבא. בשלב זה החטופים נפגשים עם משפחותיהם.

במהלך המבצע הותקף גדוד "שאבורה" של חמאס ברפיח כדי להפתיע את כוחות חמאס במקום. מפקד פיקוד הדרום אלוף ירון פינקלמן פיקד מבסיס הפיקוד בבאר שבע על כל המעטפת והתקיפות. "יש לנו עוד 134 חטופים ברצועה ונעשה הכול כדי להשיבם", אמר דובר צה"ל. "יש כאן סיפור גבורה עם סבלנות גדולה שקדמה לה כדי לבצע בתנאים הנכונים, אומץ גדול של הלוחמים בפיקוד מפקד הימ"מ שאיבד את בנו".

מפקד המבצע במרחב הפעולה היה מפקד אוגדה 98 תת-אלוף דן גולדפוס, שאחראי על התמרון בגזרת חאן-יונס שנושקת לשאבורה. יחידת הניוד 5515 של האוגדה ביצעה את ניתוק המגע והוצאת החטופים והלוחמים תחת אש כבדה מהאיתור בו שהו. היחידה גם הכניסה את הכוחות באופן רכוב וחשאי למבצע הזה. חטיבה 7 של השריון היוותה את כוח האבטחה והעתודה למבצע, חיפוי הטנקים.

מבצע החילוץ נוהל מחפ"ק שבו ישבו הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, ראש השב"כ רונן בר, המפכ"ל יעקב שבתאי ומפקד חיל האוויר תומר בר. בשלב מסויים הצטרפו לחפ"ק ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט.

שר הביטחון יואב גלנט אמר בתום המבצע כי "מדובר במבצע חילוץ מרשים, כוחות הביטחון הצליחו להשיב הלילה לישראל את פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מקיבוץ ניר יצחק". לדבריו, "‏יחד עם ראש הממשלה והפיקוד הבכיר, עקבתי אחר המבצע מהחפ"ק - מלוא הערכה לכוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ על פעולה חשובה וביצוע איכותי. ‏נמשיך לממש את מחויבותנו להשיב את החטופים, בכל דרך".


תגיות