אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל תקף בלבנון; ארה"ב לוחצת על ישראל להסכים לעסקה עם חמאס גם במחיר כבד לוחמי צה"ל בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל

דיווח שוטף

צה"ל תקף בלבנון; ארה"ב לוחצת על ישראל להסכים לעסקה עם חמאס גם במחיר כבד

בישראל ממשיכים לחכות לתשובת חמאס לעסקה שגובשה; בממשלה אמרו כי נתניהו שלח שרים להביע התנגדות לעסקה: "זימן עליהום כדי לסנדל את עצמו"; ההערכה בצה"ל: תוך שבוע יוכרע הגדוד האחרון של חטיבת חאן יונס; גלנט איים אחרי מטחים של חיזבאללה: עוד לא הפעלנו את כל היחידות המיוחדות

04.02.2024, 23:36 | כלכליסט ו-ynet

23:24 - צה"ל תקף מטרות צבאיות של חיזבאללה בדרום לבנון. דובר צה"ל הודיע כי מטוסי קרב תקפו מפקדה מבצעית ומבנה צבאי של חיזבאללה באזור הכפר יארון שבדרום לבנון. בנוסף, צה"ל תקף עמדת תצפית של ארגון הטרור באזור הכפר מארון א-ראס, גם כן בדרום לבנון. (יואב זיתון)

23:20 - שליח ארה"ב הציג לישראל: כך נרחיק את חיזבאללה מהגבול. עמוס הוכשטיין, שליחו של הנשיא ביידן למזרח התיכון, הציג היום בביקורו בישראל את עיקרי ההסדר המדיני שהוא מקדם בין ישראל ללבנון.

ההסדר של הוכשטיין כולל שני שלבים: בשלב הראשון חיזבאללה ייסוג צפונה, התושבים הישראלים יחזרו לבתיהם ותהיה פריסה רחבה של צבא לבנון ויוניפי"ל לשמירה על היציבות בדרום לבנון ולאורך הגבול. בשלב השני - ייפתח משא ומתן לקביעת הגבול היבשתי (כולל דיון על 13 נקודות המחלוקת בין המדינות), ובמקביל ארה"ב והקהילה הבינלאומית יבחנו מתן "גזרים כלכליים" ללבנונים.

הוכשטיין קיבל אור ירוק להסדר שלו מלבנון - אך לא ברור אם ההסדר מוסכם על חיזבאללה. הוכשטיין, שנפגש ביממה האחרונה עם הנשיא יצחק הרצוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ, ביקש מישראל לתת סיכוי להסדר שלו. (איתמר אייכנר, ליאור בן ארי)

לוחמי צה"ל שוכבים בשלג בגבול לבנון, צילום: דובר צה"ל לוחמי צה"ל שוכבים בשלג בגבול לבנון | צילום: דובר צה"ל לוחמי צה"ל שוכבים בשלג בגבול לבנון, צילום: דובר צה"ל


22:47 - ארה"ב לוחצת על ישראל להסכים לעסקה גם במחיר כבד - ובונה על נורמליזציה עם סעודיה באפריל. גורמים שמעורבים במגעים לעסקת החטופים אומרים כי האמריקנים מפעילים לחצים כבדים על ישראל להסכים לעסקת חטופים גם במחיר כבד, שכן הם מאמינים שעסקה תאפשר להם להתחיל אפקט דומינו שיכלול את הרכיבים הבאים: הפסקת הפעולות העוינות בצפון, הגעה להסדר מול חיזבאללה והתנעת המגעים לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה - אותה ארה"ב רוצה לראות קורמת עור וגידים בחודש אפריל.

האמריקנים מאמינים שנורמליזציה בין ישראל לסעודיה לא תגיע בלי הפוגה ממושכת, וחושבים שנורמליזציה תאפשר לנתניהו לתרץ את אי-חידוש הלחימה וויתור על יעד המלחמה של מיטוט החמאס. עם זאת, הבעיה היא שחמאס מודע לתכנית הדומינו של ארה"ב וינסה לטרפד את הנורמליזציה עם סעודיה - בשליחות איראן.

קטאר הבהירה לישראל שהמגעים לעסקת חטופים מאוד מורכבים, וכי צריך לתת לזה עוד זמן. בין מנהיגי הלשכה המדינית של חמאס לבין הנהגת חמאס ברצועת עזה יש מחלוקת חריפה האם להיענות להצעה, ובישראל מעריכים שהחמאס לא יחזיר תשובה חיובית חד-משמעית, אלא ינסה להציב תנאים וידרוש ערבויות להפסקת הלחימה. יש הבנה בישראל שהפעימה ההומניטרית היא הכי ריאלית בעת הזאת, ובכלל לא בטוח שניתן יהיה להמשיך את העסקה לאחר מכן. (איתמר אייכנר)

21:24 - שרים: נתניהו "זימן את העליהום" בישיבת הממשלה כדי לסנדל את עצמו בעסקת החטופים. שרים שהשתתפו בישיבת הממשלה היום אמרו שהיה ברור שראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את חברי הממשלה שהביעו בישיבה התנגדות לעסקת חטופים, מבלי שהם יודעים מה היא כוללת. לדברי אותם שרים, נתניהו "זימן את העליהום הזה" שנועד לסנדל אותו. (איתמר אייכנר)

20:44 - חמאס: מנהלים התייעצויות אחרונות, התגובה לעסקה - בקרוב. ערוץ "אל-אקצא" של חמאס דיווח כי הארגון מנהל "התייעצויות אחרונות עם מרכיבי העם והפלגים הלאומיים באופן שישיג את האינטרס של העם הפלסטיני בעצירת המלחמה, שיקום עזה ושחרור אסירים" - לפני שימסור את תגובתו להצעה לעסקת החטופים. עוד דווח כי "התגובה צפויה להימסר בקרוב". (עינב חלבי)

19:58 - גורם בחמאס: "הפערים גדולים, דורשים ערבויות לסיום המלחמה ואת נסיגת צה"ל מעזה". מקור בחמאס אמר לעיתון הפלסטיני "אל-קודס" בנוגע למגעים לעסקת החטופים כי "אנחנו עדיין לא על סף הסכם. יש פערים גדולים בין שני הצדדים. אנחנו מתעקשים על נסיגת הצבא וערבויות לסיום המלחמה, והישראלים מתחמקים כדי להרוויח זְמַן". (עינב חלבי)

19:41 - דיווח פלסטיני: 19 הרוגים בתקיפה אווירית במרכז הרצועה. הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי 19 בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות בעיר דיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה. לפי דיווחים נוספים, גם במחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז הרצועה מתבצעות תקיפות אוויריות עוצמתיות. (עינב חלבי)

19:12 - אחרי ארה"ב: גם קנדה תטיל סנקציות על מתנחלים "שמסיתים לאלימות". שרת החוץ של קנדה מלאני ג'ולי הודיעה כי ארצה תטיל סנקציות על מתנחלים שמסיתים לאלימות ביהודה ושומרון. בנוסף, ציינה ג'ולי כי יוטלו סנקציות חדשות גם על מנהיגי חמאס. כבר ביום שישי הודיע ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו כי הוא שוקל הטלת סנקציות על "מתנחלים קיצונים".

יום לפני כן, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן חתם על צו נשיאותי חסר תקדים שבעקבותיו הטיל הממשל האמריקני סנקציות נגד ארבעה מתנחלים שהיו מעורבים בהתקפות אלימות נגד פלסטינים בשטחי הגדה המערבית. במסגרת הסנקציות הרכוש שלהם הוחרם ונאסר על אזרחים אמריקנים לתרום להם כסף או שירותים. (רויטרס)

19:06 - קבינט המלחמה מתכנס בקריה. הקבינט המצומצם לניהול המלחמה מתכנס כעת בבסיס הקריה בתל אביב. (איתמר אייכנר)

18:26 - דיווח סעודי: חמאס דורש שחרור יותר אסירים במסגרת העסקה, ישראל מסרבת. מקורות מסרו לרשת "אל-ערביה" הסעודית כי חמאס מסרב לעסקת חילופי שבויים במפתח של העסקה הקודמת - שלושה אסירים פלסטינים תמורת חטוף ישראלי. מנגד, לפי הדיווח, ישראל הודיעה למתווכים על התנגדותה למספר האסירים שחמאס רוצה לשחרר. (ליאור בן ארי)

18:15 - בגליל העליון מסכמים: 17 אזעקות מאז הצהריים. הממשלה אישרה הענקת תחליף שכר לחטופים שיתבסס על שלושת המשכורות האחרונות שלהם לפני ה-7 באוקטובר. העלות מוערכת ב-12 מיליון שקל לשנה. הביטוח הלאומי ישלם לישראלים ורשות האוכלוסין לחטופים זרים. (שחר אילן)

17:41 - החות'ים, אחרי עוד הפצצות אמריקניות-בריטיות: "לא קל להשמיד את יכולותינו, נמשיך לתמוך בעזה". דובר המורדים החות'ים, מוחמד עבד א-סלאם, הבטיח שהתקיפות האמריקניות והבריטיות נגד המורדים - שנמשכו גם אמש עם שורת הפצצות בתימן, לא יביאו להפסקת הניסיון שלהם להטיל מצור ימי על ישראל. "התוקפנות האמריקנית-בריטית נגד תימן לא תשיג כל מטרה ורק תגביר את הבעיות שלהם באזור. לא קל להשמיד את היכולות הצבאיות שלנו, הן נבנו מחדש בשנות מלחמה קשות. החלטתנו לתמוך בעזה יציבה ולא תושפע מתוקפנות. התקיפות נגד ארצנו או נגד עיראק וסוריה יגבירו את שנאת הנוכחות האמריקנית אצל האנשים", אמר. (ליאור בן ארי)

16:52 - בגליל העליון מסכמים: 17 אזעקות מאז הצהריים. בגליל העליון מדווחים על 17 אזעקות מאז הצהריים באזור, בנוסף ל-4 התראות על ירי רקטות לעבר שטחים פתוחים. (יאיר קראוס)

16:50 - גלנט מאיים על חיזבאללה, אחרי רצף השיגורים: "חרטומי המטוסים מופנים צפונה". שר הביטחון יואב גלנט ביקר בבסיס תל נוף של חיל האוויר ושיגר משם מסר מאיים לחיזבאללה, בצל רצף האזעקות בשעות האחרונות בצפון: "עדיין לא הפעלנו את כל יכולותינו המיוחדות, חרטומי המטוסים מופנים צפונה", איים. (יואב זייתון)

16:26 - לאומי חוסם את החשבון של אונר"א בישראל: "חשש להעברת כספים לגורמי טרור". החלטת הבנק מגיעה בעקבות הודעת ארה"ב על הקפאת העברות הכספים לסוכנות הסעד לפליטים פלסטינים, לאחר שישראל חשפה ראיות לכך שעשרות מעובדי הארגון השתתפו במתקפת החמאס ב-7 באוקטובר ואף חטפו אזרחים. לכתבה המלאה. (גולן חזני)

16:25 - בעקבות המלחמה: צניחה בתעסוקת גברים ערבים - ושיא אצל החרדים. שיעור התעסוקה של גברים ערבים ירד בכ-3% מ-78.5% ברבעון השלישי של 2023, ל-76% ברבעון הרביעי. ירידה גדולה גם אצל הצעירים בני 20-24. שיעור התעסוקה של גברים חרדים הגיע לשיא של כ-57%, בין היתר גם משום שהם ממעטים לעבוד במקצועות שנפגעו כמו בידור, מזון ובנייה. (שחר אילן)

16:13 - נתניהו לשרים: "עסקה? לא בכל מחיר. צה"ל לא ייסוג מעזה". שרים בליכוד הביעו התנגדות למתווה המתגבש לעסקת החטופים ודרשו כי המשא ומתן יובא בפני קבינט המלחמה המורחב ויאושר על ידו. השרים, בהם עמיחי שיקלי, אבי דיכטר, יריב לוין, יואב קיש, ישראל כץ ומירי רגב, הביעו חשש ממשך ההפוגה, מספר המחבלים שישוחררו והעובדה כי העסקה לא כוללת את כל החטופים המוחזקים בעזה. הם אף דאגו כי ההפוגה תביא להפסקת הלחימה ברצועת עזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר: "אנחנו עושים מאמץ אדיר ופועלים בדרכים רבות כדי לשחרר את חטופינו, אך לא בכל מחיר". הוא אמר כי "נקודת הייחוס שלנו להמשך צריכה להיות היחס בין מספר המחבלים ששוחררו למספר החטופים שהוחזרו בעסקה הראשונה", והוסיף כי "צה"ל לא ייסוג מהרצועה".(איתמר אייכנר)

15:59 - דובר צה"ל: טנק ומטוסי קרב תקפו בדרום לבנון. דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב תקפו בלבנון עמדת שיגור שבה שהו מחבלים, וכן עמדות תצפית של חיזבאללה. בנוסף, טנק של צה"ל תקף חוליית מחבלים במרחב בלידא בדרום לבנון. (יואב זייתון)

15:51 - דיווח ב"אל מיאדין": תקיפות בדרום לבנון; המטח לצפון - אחרי הלוויות 6 פעילי חיזבאללה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה על תקיפות ירי ארטילרי בעיירה אל-עדיסה ובכפר כילא שבדרום לבנון.

במקביל, מתברר כי המטח האחרון לאזור אצבע הגליל אירע אחרי שש הלוויות של פעילי חיזבאללה שחוסלו בתקיפות צה"ל בסוף השבוע. (ליאור בן ארי)

15:25 - אזעקה במטולה; יורט שיגור שזוהה לקריית שמונה וסביבתה. דובר צה"ל מסר כי חמישה שיגורים זוהו מלבנון לקריית שמונה וסביבתה, וכי שיגור אחד יורט. במקביל, הופעלה אזעקה המתריעה מפני ירי טילים במטולה. (יאיר קראוס)

15:00 - אזעקות בקריית שמונה והסביבה. אזעקות נשמעו בקריית שמונה, תל חי, כפר גלעדי ובית הלל. (ynet)

14:34 - שתי נפילות זוהו בשטחים פתוחים במרגליות. דובר צה"ל עדכן כי שתי נפילות אותרו בשטחים פתוחים במושב מרגליות שבצפון הארץ. (יאיר קראוס)

13:45 - צה"ל תקף תשתיות טרור של חיזבאללה בדרום לבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו לפני זמן קצר תשתיות טרור של חיזבאללה בכפר מיס אל-ג'בל שבדרום לבנון. תקיפת צה"ל מגיעה ברקע האזעקות הרבות שנשמעו בגליל העליון בשעות האחרונות. (יואב זיתון)

12:09 - אזעקות בגליל העליון. התרעה מפני ירי רקטות וטילים נשמעה ביפתח שבגליל העליון.

11:41 - צה"ל: האזעקות בגליל העליון - שווא

11:28 - אזעקות בגליל העליון. אזעקות אזעקות נשמעו ביפתח, מלכיה, מרכז אזורי מבואות חרמון, דישון ורמות נפתלי.

11:11 - דיווח: חמאס ימסור את תשובת להצעה לעסקת החטופים ב-19:00. חמאס והפלגים הפלסטיניים ימסרו את תשובתם על ההצעה לעסקת חטופים שגובשה בפריז בשעה 19:00 בערב. כך מדווח הערוץ הסעודי "אל-חדת'". לא נמסר אימות לדיווח, שלא הופיע בכלי תקשורת אחרים בעולם הערבי. באותה שעה צפוי להתכנס גם קבינט המלחמה. (ynet)

10:55 - אזעקה באצבע הגליל. התרעה מפני ירי רקטות וטילים נשמעה בקיבוץ מנרה שבאצבע הגליל.
10:39 -
משרד הביטחון וצה"ל: "אמצעי לחימה חולקו לכ-70 יישובים בעוטף עזה". דוברות משרד הביטחון ודובר צה"ל הודיעו על סיום השלב הראשון בחלוקת אמצעי הלחימה לכיתות הכוננות בכ-70 יישובים בעוטף עזה, ומסרו כי "הכיתות קיבלו נשקים, אפודים קרמיים, מדים, נעליים וקסדות שנרכשו ונבדקו בסטנדרטים הגבוהים ביותר". עוד נמסר בהודעה המשותפת כי "בשבועות הקרובים תתבצע הצטיידות נוספת, שתכלול נשקים, ציוד רפואי ולוגיסטי נוסף. זאת במקביל להשלמת חלוקת הציוד לכיתות כוננות נוספות בפיקוד הצפון. לצד רכש הציוד וחלוקתו, מתבצעים אימוני כוחות הגנת היישוב שנמשכים ביתר שאת מאז תחילת הלחימה, ושיתרחבו בהמשך, לטובת חיזוק ביטחון התושבים". (יואב זיתון)


מערום נשקים (ארכיון), צילום: המשרד לביטחון לאומי מערום נשקים (ארכיון) | צילום: המשרד לביטחון לאומי מערום נשקים (ארכיון), צילום: המשרד לביטחון לאומי


10:02 - מחבלים חוסלו מטווח קצר בחאן יונס ובצפון הרצועה, אמל"ח רב אותר בפשיטות. לוחמי צנחנים חיסלו מחבלים בירי מטווח קצר במערב חאן יונס, ופשטו ביממה האחרונה על מבנה בן כמה קומות ששימש את מפקד חטיבת חאן יונס לניהול לחימה. כך מסר דובר צה"ל, שהוסיף כי הכוחות איתרו במקום אמצעי לחימה רבים, בהם קלצ'ניקוב, מחסניות, ציוד צבאי ואמצעים טכנולוגיים. בפשיטות נוספות של הכוחות אותר מצבור של RPG בתוך בתי מחבלים. כמו כן, לוחמי גבעתי שפעלו במרחב חיסלו מחבל שהתקרב לכוח, והכווינו כלי טיס שחיסל שני מחבלים נוספים שהתקרבו למבנה. בנוסף, מטוס קרב חיסל צלף של הג'יהאד האיסלאמי, בהכוונה של מרכז האש של אוגדה 98. בצפון הרצועה חוסלו שבעה מחבלי חמאס. בנוסף, חיל האוויר תקף ביממה האחרונה תשתיות טרור ועמדות שיגור של חמאס, וכוחות זרוע הים תקפו תשתיות טרור ומבנה שבו זוהו מחבלים. (יואב זיתון)


9:00 - ראש ארגון "אל-חשד א-שעבי" בעיראק: "התקיפות נגדנו - משחק באש". פאלח אל-פיאד, ראש ארגון "אל-חשד א-שעבי", המאגד תחתיו מיליציות שיעיות הנתמכות ברובן על-ידי איראן, התייחס לתקיפות המיליציות הפרו-איראניות בעיראק, ואמר כי "תקיפת הארגון - זה משחק באש. דמם של ההרוגים מייצג את מעמדה וכבודה של עיראק". הוא התייחס לבסיסים האמריקניים בעיראק, והוסיף: "יש לנקות את אדמת עיראק מנוכחות זרה". (ליאור בן ארי)

6:30 - הותר לפרסום: רס"ל (במיל') שמעון יהושע אסולין נהרג בדרום רצועת עזה. הותר לפרסום כי רס"ל (במיל') שמעון יהושע אסולין, בן 24 מבית שמש, לוחם בגדוד ההנדסה 924 של חטיבת הראל (10), נפל אתמול בקרב בדרום רצועת עזה.


רס"ל (במיל רס"ל (במיל') שמעון יהושע אסולין ז"ל | צילום: דובר צה"ל רס"ל (במיל


6:00 - אחרי הפצצות הקואליציה, ארה"ב תקפה שוב בתימן: "השמדנו טיל שהחות'ים עמדו לשגר לים האדום". צבא ארה"ב תקף הלילה בתימן והשמיד טיל שיוט נגד ספינות שהמורדים החות'ים עמדו לשגר לעבר הים האדום. כך מסר פיקוד מרכז של ארה"ב, שהוסיף כי "כוחותינו זיהו את טיל השיוט באזורים שבשליטת החות'ים בתימן וקבעו שהוא מהווה איום מיידי על ספינות חיל הים האמריקני וכלי שיט באזור".

תקיפה זו מגיעה לאחר שאמש ארה"ב, בריטניה וחברות נוספות בקואליציה נגד החות'ים הודיעו כי תקפו 36 מטרות של שליחי איראן ב-13 יעדים שונים ברחבי תימן. (רויטרס)

סיקור חדשות הלילה

החות'ים על התקיפות האמריקניות-בריטיות בתימן: "נגיב להסלמה בהסלמה נוספת". מוחמד אל-בוחייתי, בכיר בלשכה המדינית של המורדים החות'ים, הגיב לתקיפות של ארה"ב ובריטניה בתימן הלילה - ואמר כי ארגונו ימשיך בפעולות הצבאיות עד שיוסר המצור על עזה. לדבריו, "נגיב להסלמה זו בהסלמה נוספת".

"ההפצצות של הקואליציה הבריטית-אמריקנית על מספר מחוזות בתימן לא תשנה את עמדתנו, ואנו מאשרים שהפעולות הצבאיות שלנו נגד ישראל יימשכו עד שייפסקו פשעי רצח העם בעזה ויוסר המצור על תושביה - לא משנה בכמה קורבנות זה יעלה לנו", כתב אל-בוחייתי ברשת X.

הוא הוסיף: "המלחמה שלנו מוסרית, ואלמלא היינו מתערבים כדי לתמוך בתושבי עזה, האנושות לא הייתה קיימת בקרב בני האדם. התוקפנות האמריקנית-בריטית נגד תימן לא תישאר ללא מענה, ואנחנו נגיב להסלמה בהסלמה נוספת".

תגיות