אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירוג בתי הספר למנהל עסקים: וורטון וקולומביה עקפו את הרווארד בית ספר למנהל עסקים וורטו אוניברסיטת פנסילבניה | צילום: גטי

דירוג בתי הספר למנהל עסקים: וורטון וקולומביה עקפו את הרווארד

וורטון וקולומביה ממוקמים בצמרת הדירוג של הפייננשל טיימס שדירג את בתי הספר למנהל עסקים לפי קריטריונים של שכר ואחוז העלייה בכושר ההשתכרות שלוש שנים אחרי סיום התואר. השכר השנתי הממוצע של בוגרי התואר השני של וורטון הגיע ל-238 אלף דולר בשנת 2021

14.02.2022, 10:28 | חדשות חוץ

בוגרי תואר שני (MBA) של בתי הספר למנהל עסקים באוניברסיטאות וורטון וקולומביה הגיעו למקומות הראשון והשני בדירוג השנתי של הפייננשל טיימס ל-2022, זאת לאחר אחרי שנה שבה נרשמה עלייה בביקוש למסלול זה. הם עקפו בדירוג את הרווארד, קלוג, סטנפורד, ייל, MIT, וברקלי – שנמצאים כולם ב-16 המקומות הראשונים בדירוג, הכולל 100 מוסדות לימוד. בית הספר למנהל עסקים של Insead, שנמצא בצרפת ובסינגפור, חולק את המקום השלישי יחד עם הרווארד. מוסדות נוספים בצמרת הדירוג כוללים את לונדון ביזנס סקול, Iese מברצלונה, HEC מפריז, SDA Bocconi ממילנו, ובית הספר הבין לאומי לעסקים סין אירופה משנגחאי. 


קראו עוד בכלכליסט:בי"ס למינהל עסקים וורטון, אוניברסיטת פנסילבניה , צילום: בלומברג בי"ס למינהל עסקים וורטון, אוניברסיטת פנסילבניה | צילום: בלומברג בי"ס למינהל עסקים וורטון, אוניברסיטת פנסילבניה , צילום: בלומברג


על פי הדירוג, השכר השנתי הממוצע של בוגרי התואר השני של וורטון, שבאוניברסיטת פנסילבניה הגיע ל-238 אלף דולר בשנת 2021. הגבוה ביותר מבין שכרם של בוגרי בתי ספר למנהל עסקים. 

למרות שמספר הלומדים במסלול ללא תעודה ירד במהלך המגפה, התוכניות לתואר שני שמרו על יציבות. "הבסנו את התחזיות שלנו לגבי מספר הנרשמים", כך אמר פרנסואה אורטלו מנייה, דיקן בית הספר למנהל עסקים של לונדון. "הביקוש לתוכניות בהיקף מלא היה חזק מאוד". 

בקרב כל 83 בתי הספר שדורגו בשלוש השנים האחרונות, סך הנרשמים ל-MBA עלה ב-2021 ל-14,566, לעומת 14,168 ב-2019, זאת אחרי ירידה ל-13,534 נרשמים ב-2020. ממוצע השכר של בוגרי התוכניות עלה בתקופה שבין 2019 ל-2021 מ-130,875 ל-141,949 דולר. 


אוניברסיטת הרווארד, צילום:Harvard אוניברסיטת הרווארד | צילום:Harvard אוניברסיטת הרווארד, צילום:Harvard


הדירוג של FT מתבסס על מידע שמגיע מהמוסדות השונים, ונותן משקל לשכר ולעלייה בשכר שלוש שנים אחרי סיום התואר, מספר המאמרים האקדמיים המתפרסמים על ידי המוסדות, והמגוון האנושי בהם. מחצית מ-100 בתי הספר הראשונים בדירוג נמצאים בארה"ב, תשעה בבריטניה, ואחרים בקנדה, אוסטרליה ומדינות אירופה. בדירוג השנה גם שישה בתי ספר מסין, שלושה מהונג קונג, ארבעה מהודו, אחד ממקסיקו ואחד מדרום קוריאה. 

10 בתי הספר למנהל עסקים (MBA) הטובים ביותר

 1. וורטון, אוניברסיטת פנסילבניה (ארה"ב)
 2. קולומביה (ארה"ב)
 3. בית הספר למנהל עסקים Insead (צרפת/סינגפור)
 4.  הרווארד (ארה"ב)
 5. קלוג, אוניברסיטת נורת'ווסטרן (ארה"ב)
 6. סטנפורד (ארה"ב)
 7. בות', בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת שיקגו (ארה"ב)
 8. לונדון ביזנס סקול (אנגליה)
 9. ייל (ארה"ב)
 10. בית הספר למנהל עסקים Lese (ספרד)


תגיות