אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל התמיכה בחמאס: האיחוד האירופי שוקל להרחיב את הסנקציות על איראן

בשל התמיכה בחמאס: האיחוד האירופי שוקל להרחיב את הסנקציות על איראן

צעדי הענישה כוללים בעיקר איסור על יצוא רכיבים המשמשים בייצור טילים; אולם לא כל המדינות החברות תומכות ברעיון בתזמון הנוכחי, וזאת מחשש להסלמה במצב; במקביל, גרמניה, צרפת ואיטליה הציעו להרחיב את הסנקציות על ארגון הטרור

11.11.2023, 11:18 | חדשות חוץ

האיחוד האירופי דן באפשרות של הרחבת סנקציות נגד איראן בשל תמיכתה בחמאס. באתר פוליטיקו דיווחו כי הסנקציות שהוצעו כוללות בעיקר איסור על יצוא רכיבים המשמשים בייצור טילים, אולם, לא כל המדינות החברות תומכות ברעיון.

האיחוד האירופי הטיל כבר סנקציות על איראן סביב תוכנית הגרעין, וביולי הרחיבו אותן גם לאיסור על יצוא רכיבים המשמשים לייצור רחפנים. זאת מאחר שאיראן מספקת לרוסיה רחפנים להפצצת אוקראינה. גורמים המעורים בנושא ציינו כי ההצעה להרחיב את הסנקציות הללו עלתה לדיון בשבוע שעבר בקרב קבוצות של דיפלומטים המתמחים במזה"ת ובמועצת האיחוד.

אולם, מספר מדינות העלו את החשש לגבי תזמון השתת הסנקציות בטענה שהמהלך עלול להסלים את המצב "וזה בדיוק מה שמנסים באיחוד האירופי להימנע ממנו", אמר אחד הדיפלומטים שנכחו בפגישה. מנגד, היו שטענו שצריך להכין מראש סנקציות אפשריות למקרה שיגיעו הוכחות לכך שאיראן היתה מעורבת בארגון המתקפה ב-7 באוקטובר, או למקרה שבטהראן יפעלו להרחיב את העימות.

אחד המשתתפים ציין כי מדובר בדיונים בשלבים מוקדמים בלבד, ונועדו בעיקר כדי להשיג ייעוץ משפטי ופוליטי על מנת לגבש עמדה מוצקה בנושא, כך שההצעה לא בהכרח תזכה בתמיכה הנחוצה כדי להתקדם.

במקביל, גובר הלחץ המופעל על האיחוד האירופי להטיל סנקציות חדשות על חמאס. בהתאם, שלוש המדינות הגדולות באיחוד – גרמניה, צרפת ואיטליה – הציעו סנקציות חדשות נגד הארגון והתומכים שלו. לפי התוכנית שהציעו, המשתרעת על פני שלושה עמודים, "חשוב להגביר את המאמצים לבודד את חמאס בזירה הבינלאומית ולערער את הנרטיב השקרי שחמאס הם המגינים על הפלסטינים". עוד ציינו במסמך כי ברגע שהתנאים הפוליטיים יבשילו, רצוי שכמה שיותר מדינות יקחו חלק בהטלת הסנקציות, כולל נוכחות חזקה של מדינות ערב. המטרה היא למנוע מחמאס משאבים פיננסיים וכלי נשק וכן לפעול נגד התשתיות של הארגון מחוץ לעזה.


תגיות