אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כרטיס אדום לגדוד נצח יהודה: מה זה יעשה לקריאות לשוויון בנטל? פעילות גדוד נצח יהודה בבית חאנון | צילום: דובר צה"ל

פרשנות

כרטיס אדום לגדוד נצח יהודה: מה זה יעשה לקריאות לשוויון בנטל?

קשה לחזות איך הסנקציות על נצח יהודה ישפיעו על גיוס החרדים אבל ברור שההשפעה הגדולה של הימין הקיצוני על הנושרים החרדים מחייבת הערכות של הצבא להדרכת המתגייסים ממגזר זה ומניעת התפשטות מקרי האלימות

21.04.2024, 12:21 | שחר אילן

אחד הטיעונים האהובים על החרדים בוויכוח על השוויון בנטל הוא ש"אתם לא רוצים אותנו בצבא. איזה בלגאן של דרישות דתיות נעשה לכם". אחרי הסנקציות האמריקאיות על הגדוד החרדי נצח יהודה סביר שיתווסף טיעון חדש: "אתם לא רוצים אותנו בצבא. איך אנחנו נסבך אתכם עם האמריקאים".

מי שקיבל את ההחלטה בארצות הברית, התערב גם באחד הוויכוחים הלוהטים ביותר בפוליטיקה הישראלית וזה שמאיים להפיל את הממשלה - הוויכוח על גיוס תלמידי הישיבות.

קשה לדעת איך הסנקציות מחד והידיעה שמי שמתגייס לנצח יהודה "יכול" להיכנס בערבים מאידך, ישפיעו על הגיוס של צעירים חרדים. אבל כן אפשר לחזות את ההשפעה על דעת הקהל. אין ספק שהממסד החרדי ישתמש באירוע כעוד הוכחה שהצבא מקלקל את הצעירים החרדים. במציאות, מגיעים לצבא צעירים חרדים משולי החברה, וצה"ל עושה כמיטב יכולתו להכניס אותם למסלול. אלא שלא תמיד הוא מצליח להתמודד עם נזקי מערכת החינוך החרדית הכושלת.

בתוך כך, סביר שלפחות לחלק מהשמאל החילוני שעסוק בחודשים האחרונים במאבק לשוויון בנטל, המהלך האמריקאי יזכיר שמבקשים פה לגייס ציבור לאומני מאוד. ד"ר נחומי יפה החרדית מאוניברסיטת תל אביב עוררה רק לפני מספר שבועות סערה כשאמרה ש"לגייס חרדים זה להקים דאעש, זה לקחת אנשים עם תפיסות עולם מאוד קיצוניות, מאוד דיכוטומיות של שחור ולבן וטוב ורע ויהודים ולא יהודים, ולתת להם נשק. ואני ממש לא חושבת שחילונים רוצים שבתוך מדינת ישראל תיווצר קבוצה קיצונית עם נשק".

בניגוד למיתוסים שרווחו בעבר, לא רק שהציבור החרדי איננו ציבור מתון שדוגל בפשרות. על פי הסקרים הוא הציבור הימני ביותר במדינה, אפילו יותר מהדתיים הלאומיים. אלא שהימניות החרדית בדרך כלל מאוד תאורטית ולא כוללת עימות עם ערבים. זה שונה לגמרי כשמקימים גדוד שהוא חלק מכוח השיטור של ישראל ביו"ש.

צריך גם לזכור שמי שמגיע אליו אינם אברכי משי עדינים אלא בעיקר הנושרים החרדים שאצלם יש ממילא אהדה גדולה לאיתמר בן גביר ועמדותיו. ראש מוסד חרדי סיפר על התחרות עם הארגון הימני הקיצוני להב"ה על לב התלמידים הנושרים. רק סימלית העובדה שסנקציות הוטלו במקביל על נצח יהודה ועל מייסד להב"ה בנצי גופשטיין. את המצב הזה שיקפה היטב גם הודעת איתמר בן גביר ש"אם גלנט לא יגבה את נצח יהודה נקלוט אותם במג"ב כגיבורים". אולי ההערה של בן גביר מעלה אצל האמריקאים את השאלה האם לא הגיע הזמן להטיל סנקציות גם על השר לביטחון לאומי של ישראל.

מה שברור הוא שאם צה"ל רוצה להמשיך להשתמש בחרדים כחלק מכוח השיטור ביו"ש הוא יצטרך לעבוד הרבה יותר קשה על הקניית ערכים של משמעת ושלטון חוק. ברור גם שכל פיתרון של גיוס חרדים יהיה חייב לכלול הדרכה מקיפה על מה שמותר ואסור לצבא לעשות.


תגיות