אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות ההצהרות, הח"כים פועלים להמשך זרימת הכספים הקואליציוניים | צילום: רפי קוץ אלכס קולומויסקי

למרות ההצהרות, הח"כים פועלים להמשך זרימת הכספים הקואליציוניים

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ממשיך להבטיח: "הכספים הקואליציוניים מוקפאים", אבל הממשלה לא נוקפת אצבע להסטתם למען המלחמה, והם זורמים כרגיל; המערכת הפוליטית מסרבת להיכנס מתחת לאלונקה, כשהיתרה הלא מנוצלת נאמדת ב־9 מיליארד שקל

29.10.2023, 06:02 | צבי זרחיה

מלחמת חרבות ברזל שנכנסת היום ליומה ה־23 תעלה למשק עשרות מיליארדי שקלים ותחייב את הממשלה לגייס משאבים רבים למימון ההוצאות הביטחוניות, שיקום הצבא והיישובים, סיוע לאזרחים ולעסקיהם ועוד. למרות שפתרון, לפחות חלקי, לתקצוב המאמץ המלחמתי ברור - הסטת כספים קואליציוניים שעוד לא מומשו - המערכת הפוליטית מסרבת להיכנס מתחת לאלונקה. היתרה הלא מנוצלת נאמדת ב־9 מיליארד שקל.

פניות "כלכליסט" בשבוע שעבר לשרים ולראשי המפלגות העלו חרס. דומה שחרף גודל השעה, אף אחד מראשי המפלגות לא מוכן בשלב זה לוותר על הכספים שקיבל במסגרת ההסכמים הקואליציוניים השערורייתיים מלכתחילה. בלשכת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הסבירו שישנם "הכספים הקואליציוניים המוקפאים" ויש "סריקה של כל סעיפי התקציב הלא מלחמתי", אבל שוב שכחו להתייחס לכך שבהיעדר החלטת ממשלה מפורשת על ביטול הכספים הקואליציוניים או שינוי ייעודם לא ניתן להעבירם למטרה אחרת - ביטחונית, שיקומית או כסיוע לעסקים שקורסים.אם לא תתקבל החלטת ממשלה מפורשת על ביטול הכספים הקואליציוניים ל־2024-2023, אזי הדרך להעברתם כבר סלולה. מאחר שהכספים הללו נכללים בתוך תקציב המדינה, על השרים לקבל אישור ממשרד המשפטים לגבי תקינות העברתם. אמנם משרד המשפטים הודיע במהלך הלחימה שיקבל רק פניות משרים ולא מפקידים, אבל ניתן להניח שהשרים פשוט יסבירו למשרד שהכל כשר. כי, למשל, גם המורות בסמינרים החרדיים צריכות ליהנות מהסכם "אופק חדש". לאחר קבלת האישור ממשרד המשפטים, משרד האוצר יעביר פנייה בעניין אל ועדת הכספים בראשות משה גפני (יהדות התורה). כך כל הכספים שנמצאים בתקציב ולא מופנים למלחמה ימשיכו לזרום.


רבבות עובדים יוצאים לחל"ת אך שכר נבחרי הציבור עשוי לעלות צבי זרחיהלכתבה המלאה


בתחילת דצמבר, בתקווה שהמלחמה תירגע, יתכנסו חברי ועדת הכספים ויעבירו את הכסף הקואליציוני עוד לפני סיום שנת התקציב 2023. כדי לשנות את ייעודם של הכספים הקואליציוניים, יש צורך גם בהחלטה של ועדת הכספים, ופה נמצא גפני שנלחם להגדיל את השכר למורות בסמינרים החרדיים. החלת הסכם אופק חדש לחינוך החרדי שאינו רשמי עומדת על 1.1 מיליארד שקל, והתמיכה במוסדות תורניים עומדת על 2.3 מיליארד שקל. אלא שבשל המלחמה ניתן לדחות את הפעימות הבאות בהגדלת שכרן של המורות בסמינרים החרדיים לנוכח החלתם עליהן של תנאי הסכם אופק חדש. זאת בדיוק כשם שבסוף 2024 יש פעימה של תוספת שכר במגזר הציבורי שצפויה להידחות בשל הצורך במקורות תקציביים למימון המלחמה.

דוגמה נוספת לכספים הקואליציוניים שמפוזרים הם אלה שמצויים במשרד הקליטה בראשות אופיר סופר, חבר סיעתו של סמוטריץ' - 60 מיליון שקל לתוכנית ביקורים בישראל ללימודי יהדות וחיזוק הזהות היהודית, סעיף תלוש במיוחד בימים אלה.

שבעה ח"כים בוועדת הכספים הגישו ביום חמישי מכתב דרישה לגפני לכנס את הוועדה בדחיפות לדיון בקבלת תמונת מצב עדכנית על מימוש הכספים הקואליציוניים. תקנון הכנסת מחייב את יו"ר הוועדה לקיים דיון בנושא אם מוגשת לו פנייה של שליש מחברי הוועדה, כך שגפני נדרש לכנס את הוועדה. לפי ההערכות באוצר, גובה התקציבים הקואליציוניים שלא מומשו לשנים 2024-2023 הוא 9 מיליארד שקל, מהם 2.3 מיליארד שקל למשרדי הבריאות וביטחון לאומי. הפנייה הוגשה על ידי הח"כים נעמה לזימי (העבודה) שמשמשת ח"כ מ"מ קבועה בוועדה ושאר חברי הוועדה מהאופוזיציה. הם פנו כמה פעמים מאז תחילת המלחמה וביקשו הסברים לגבי מימוש הכספים הקואליציוניים אך לא קיבלו תשובה ממשרד האוצר. לדברי לזימי, "אנו נדרוש שהכספים הללו יועברו באופן מיידי למאמץ המלחמתי".


תגיות