אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המומים ומאוכזבים": גם קרן וקסנר מפסיקה לתרום להרווארד ספריית בית הספר למינהל עסקים בהרווארד | צילום: בלומברג

"המומים ומאוכזבים": גם קרן וקסנר מפסיקה לתרום להרווארד

לאחר בני הזוג עידן ובתיה עופר ואיש העסקים יוסי סגול, גם הקרן מפסיקה לתרום לאוניברסיטה היוקרתית; זאת בעקבות התגובה הרפה של הנהלת המוסד היוקרתי להודעת הסטודנטים הפרו פלסטינים שהאשימו את ישראל באחריות לטבח בדרום

16.10.2023, 21:12 | דיאנה בחור ניר

גם קרן וקסנר נסוגה מתרומה לאוניברסיטת הרווארד היוקרתית - זאת בעקבות תגובתה הרפה של הנהלת המוסד האקדמאי להודעת ארגוני הסטודנטים הפרו פלסטיניים שהאשימו את ישראל בטבח שביצע החמאס בדרום.

הקרן מצטרפת ליוזמת בני הזוג עידן ובתיה עופר לבטל את תרומתם לבית הספר קנדי למינהל עסקים באוניברסיטת העלית האמריקאית. בעקבותיהם הצטרף לביטול תרומתו גם יוסי סגול, מבעלי כתר פלסטיק. והיום (ב') במכתב ששלחו מייסדות הקרן והתורמות לה, לזלי ואביגייל וקסנר, כי לאור תגובת האוניברסיטה לאחר פרוץ המלחמה, קשרי הקרן עם האוניברסיטה יסתיימו באופן מיידי.

במכתבן לקרן נכתב כי "לפני יותר משלושה עשורים קרן וקסנר זיהתה את בית הספר למנהל עסקים בהרווארד כמסגרת אוניברסיטאית אידיאלית עבור פיתוח וחינוך מנהיגים עבור השירות הציבורי בישראל. רצינו שעמיתי הקרן יתחנכו בסטנדרטים קפדניים, על ידי סגל ברמה עולמית, עם כיבוד השונות, וערכי ליבה שאנחנו מאמצים בעבודה שלנו. אבל אותה סובלנות לנקודות מבט מגוונת הצטמצמה באופן מוחשי עם השנים. התוצאה המאכזבת היא שעמיתי הקרן הישראלים נדחקים יותר ויותר לשוליים, כמו גם קולם ודעותיהם.

"אנחנו המומים ומאוכזבים מהכישלון העגום של הנהלת הרווארד לנקוט עמדה ברורה לפיה מה שעשה חמאס הוא רוע טהור, ושאין הגנה לטרור. זה לא אמור היה להיות קשה, אבל מנהיגי הרווארד הלכו על קצות האצבעות, היו מעורפלים, ואנחנו כמו נשיא הרווארד לשעבר, לארי סאמרס, לא יכולים להבין את כישלון הנהגת האוניברסיטה בגינוי מוחלט של יותר מ-30 ארגוני סטודנטים בהרווארד שטענו בהודעה משותפת כי ישראל מחזיקה באחריות מלאה לפיגוע האלים על אזרחיה. בהיעדר עמדה מוסרית ברורה בנושא הזה הגענו למסקנה כי הרווארד וקרן וקסנר לא יוכלו לשתף עוד פעולה, כיוון שערכי הליבה שלנו אינם מתיישבים זה עם זה יותר".

השתיים כותבות עוד כי "בית הספר קנדי למנהל עסקים הוא כבר לא מקום שבו מנהיגים ישראלים עתידיים יוכלו לפתח בו כישורים נדרשים לחייהם כמנהיגים עתידיים, בכך קרן וקסנר מסיימת רשמית את הקשים הפיננסיים ובתוכניות לימוד עם הרווארד ועם בית הספר למינהל עסקים שלו. 34 עמיתי הקרן הקיימים – יהיו האחרונים להשלים את לימודיהם פה, ולא נשלח לתוכנית סטודנטים נוספים".

יוסי סגול: "התרומה שלנו תלך למשפחות שנפגעו בטבח של ה-7 באוקטובר"

האירוע בהרווארד החל עקב הודעת 31 אגודות סטודנטים פרו פלסטיניים באוניברסיטה, שהטילה את האחריות למלחמה על ישראל באופן בלעדי בטענה שלא קרתה בחלל ריק. לטענתם, "משטר האפרטהייד והחזקת תושבי עזה בכלא פתוח - הם האשמים הבלעדיים".

נשיאת האוניברסיטה, קלודין גיי, כתבה בתגובה: "אנו כותבים בלב שבור על המוות וההרס הבלתי מרוסן של התקפת החמאס על אזרחי ישראל ועל המלחמה שעקב כך פרצה בישראל ובעזה", ובמכתב הבהרה נוסף כי עמדת אגודות הסטודנטים הללו לא משקפות את עמדת האוניברסיטה. לטענת בני הזוג עופר מדובר בגינוי חלש, שלא מתייחס לעובדה שהמלחמה נפתחה במתקפת טרור רצחני על אזרחי ישראל, ושאינו נוקט עמדה ברורה, ומקנה אותו משקל למתקפה על ישראל ולפרוץ המלחמה בעזה.

סגול אמר בתגובה על הפסקת תרומתו כי "אני בוגר בית ספר למנהל עסקים של הרווארד ב-2008. מאז שסיימתי התחלתי לתרום לבית הספר, זה מקובל בארה"ב, ומקובל גם שלאורך השנים התרומות מתגברות. האחרונה שלי עמדה על מעל מליון דולר.


יוסי סגול, צילום עידן כנפי, Cmedia group. יוסי סגול | צילום עידן כנפי, Cmedia group. יוסי סגול, צילום עידן כנפי, Cmedia group.


"הגעתי לא מזמן לפגישת מחזור, בו בדרך מכריזים על התרומה החדשה לבית הספר שלמדת בו, אבל התגובה של בית ספר למינהל עסקים שבו למדתי וגם של נשיאת הרווארד מביכה בלשון המעטה. למדנו שמשימת בית הספר לחנך את דור המנהיגים הבא לעשות שינוי בעולם, ובעיני בזה הנהלת האוניברסיטה נכשלה כישלון חריף באבחנה בין שחור ולבן. כדי לחשוף את הצביעות הזאת הלכתי לבדוק מה היתה תגובת נשיא האוניברסיטה הקודם על המלחמה באוקראינה. הוא כתב במילים ברורות: 'עכשיו מניפים את דגל אוקראינה בהארוורד, האוניברסיטה עומדת לצד העם האוקראיני'. (עכשיו) לא נאמר שאוניברסיטת הרווארד עומדת לצד מדינת ישראל, מסתבר שזה קשה לעשות. אין הכאה על חטא על העבר, אבל כמו שכתבתי במכתב להרווארד התרומה שלנו תלך למשפחות שנפגעו בטבח של ה-7 באוקטובר".

ההודעה על הסרת התרומה של בני הזוג עופר עזרה לך להחליט?

"אני מצדיע להם שהיו ראשונים בעניין הזה, חשבתי שנכון שחשוב שעוד משפחות ותורמים גדולים ילכו בעקבותיהם כדי להפעיל יותר לחץ. אני מכיר הרבה בוגרים שתורמים להווארד ודיברתי איתם. האכזבה מאוד ברורה. זה צעד לא פשוט לתורמים עם יחסי ארוכי שנים עם האוניברסיטה. זה מקום בררן בבחירת התורמים, לכאורה לא פשוט להיות תורם שלהם. אבל הרבה יהודים מאוד מאוכזבים מהתגובה. אני מקווה שתורמים ילכו אחרי כפי שהלכתי בעקבות משפחת עופר".תגיות