אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לאוניברסיטאות - חלק מהמכללות יפתחו את שנת הלימודים ב-3 בדצמבר אולם הרצאות (ארכיון) | צילום: Stux/Pixabay

בניגוד לאוניברסיטאות - חלק מהמכללות יפתחו את שנת הלימודים ב-3 בדצמבר

כל המכללות להוראה וחלק גדול מהמכללות האקדמיות לא ידחו את פתיחת שנת הלימודים ל-24 בדצמבר. מתחייבות להקלות לאנשי המילואים

15.11.2023, 13:49 | שחר אילן

18 המכללות האקדמיות לחינוך וכחצי מ-24 המכללות האקדמיות המתוקצבות מתכוונות לפתוח את הלימודים ב-3 בדצמבר ולא לדחות את פתיחת השנה כמו האוניברסיטאות ל-24 בחודש. כך עולה מהודעת ועד ראשי המכללות שפורסמה היום. בכך הולכת וגוברת המגמה של מוסדות להשכלה גבוהה לפתוח שנת את הלימודים. אתמול הודיעו גם האוניברסיטה הפתוחה והמכללה האקדמית בית ברל לחינוך על כוונה לפתוח ב-3 בדצמבר ומכון ויצמן מתכוון אף הוא לפתוח בקרוב למרות שלא הודיע על מועד. נראה שמדובר במגמה, לפיה ככל שמתרבים המוסדות שפותחים, רבים יותר מעיזים ללכת בעקבותיהם.

אתמול הודיעו 7 מ-9 האוניברסיטאות המתוקצבות על דחייה רביעית במספר של פתיחת שנת הלימודים מה-3.12 ל-24.12. אלא שבניגוד לדחיות הקודמות, בהן המכללות האקדמיות והמכללות לחינוך אימצו במלואה את עמדת האוניברסיטאות, הפעם חלק גדול מהמכללות המתוקצבות לא הולכות בדרכן. כמחצית מהמכללות יפתחו ב-3.12 והיתר מאוחר יותר. נראה שאחת הסיבות לכך היא שבניגוד לאוניברסיטאות הגמישות התקציבית של המכללות קטנה בהרבה.

המכללות האקדמיות הודיעו עם זאת שאנשי כוחות הביטחון יקבלו התייחסות מיוחדת וכן תהיה התחשבות בבנות ובני זוג של אנשי כוחות הביטחון. המכללות יפרסמו מתווה הקלות שיכלול מועדים מיוחדים, פטור מנוכחות חובה, שיעורי תגבור אפשרות לחלופות הערכה למבחנים ומתן ציון "עובר" בחלק מהקורסים גם ללא עמידה בדרישות.

המכללות האקדמיות לחינוך כולן יפתחו את שנת הלימודים ב-3.12. סביר להניח שלהחלטה הזו תרם האחוז הנמוך יחסית של אנשי מילואים במכללות שבהן אחוז נשים גבוה מאוד. המכללות מסבירות את הודעתן בכך ש"מערכת החינוך פועלת בהיקף כמעט מלא. מספר התלמידות ותלמידים המגיעים לגנים ולבתי הספר גדל והולך. הסטודנטיות והסטודנטים של המכללות לחינוך עובדים בפועל בגנים ובבתי הספר. לימודי החינוך הם כמו לימודי הרפואה, המתקיימים גם במהלך המלחמה"

המועצה להשכלה גבוהה הורתה למוסדות שפתחו את שנת הלימודים תשפ"ד וכן למוסדות אשר מתכוונות לפתוח את השנה בשבועיים הקרובים, לעדכן אותה על ההשלמות וההתאמות המתוכננות לסטודנטים המשרתים במילואים, לבני/בנות זוגם, לסטודנטים ביישובים המפונים ולסטודנטים שנפגעו או משתייכים למשפחה שנפגעת פעולות איבה. זאת "כך שיובטח כי תינתן להם האפשרות לסיים את הלימודים ביחד עם יתר הסטודנטים במוסד". המל"ג הדגישה כי "תאפשר גמישות מרבית בשנת הלימודים תשפ"ד, למוסדות להשכלה גבוהה לביצוע התאמות נדרשות". המשמעות היא שהמל"ג תאפשר הקלות בדרישות האקדמיות.

בתוך כך, מכון ויצמן הודיע הערב (ד') לסטודנטים כי שנת הלימודים תפתח ב-11 בדצמבר. ממכון ויצמן נמסר ל"כלכליסט" כי במכון "בשונה מיתר האוניברסיטאות, אין לימודים לתואר ראשון "ומספר הסטודנטים בקמפוס קטן בהרבה) ורוב העבודה היא מחקרית במעבדות". לטענת המכון, "ההיערכות שלנו מאפשרת לנו לטפל באופן פרטני בסטודנטים שהושפעו כתוצאה מהמצב ואלה המגויסים, ולדאוג באופן אישי לסייע לכל אחת ואחד להשלים את כל מה שיחסירו".


תגיות