אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כסף להשתמטות זורם על חשבון הוצאות המלחמה שר האוצר בצלאל סמוטריץ. בעיצומה של המלחמה הממשלה מרוקנת את קופת המדינה | צילום: אלכס קולומויסקי

תקציב 2024

כסף להשתמטות זורם על חשבון הוצאות המלחמה

הממשלה מנסה להציג את חגיגת הכספים הקואליציוניים בתקציב 2024 כקיצוץ של 2.2 מיליארד שקל. אבל בפועל יש בכספים הללו לפחות 4 מיליארד שקל נוספים שהיו צריכים להתבטל, כולל 2 מיליארד שקל לחינוך חרדי ו־700 מיליון שקל לזהות יהודית. חלק גדול מהכסף יעבור למערכות שמעודדות השתמטות משירות צבאי בזמן מלחמה

17.01.2024, 10:06 | שחר אילן

ברגע האחרון, כדי שלא יהיה דיון ציבורי, הכניסה הממשלה לתוכנית הכלכלית הנלווית לתקציב סכום עתק של 5.7 מיליארד שקל הקצבות קואליציוניות. הטענה שהיא התכוונה לבזוז 7.9 מיליארד ועכשיו היא הסתפקה ב־28% פחות היא עלבון לאינטליגנציה של כולנו ובמיוחד לזו של המשרתים בחזית. בסופו של דבר חלק עצום מהכסף מיועד למימון המסגרות שמשמשות להשתמטות משירות צבאי. מתברר שכולנו ביחד עד שזה מגיע לתקציבים - ואז בוזזים מיליארדים לצרכים מגזריים.

במהלך השבוע האחרון הופצו שורת טיוטות של התוכנית הכלכלית. הן אפשרו דיון ציבורי שכתוצאה ממנו לא מעט דברים נשמטו החוצה. הכנסת הכספים הקואליציוניים בהיחבא ברגע האחרון נועדה לגרום לכך שהדיון הזה יתקיים רק בדיעבד. כמה צפצוף על הציבור ועל המינהל התקין יש לממשלה שמעבירה 6 מיליארד שקל בהסתר ובהיחבא.

העובדה שסכומים ניכרים בכספים הקואליציוניים מיועדים לביטחון פנים, בריאות וחינוך משלים לא מכשירה אותם. כן, יש שם 675 מיליון שקל לבריאות ו־880 מיליון שקל לביטחון לאומי וגם כמה מאות מיליוני שקלים לחינוך משלים. אבל הסכומים האלה לא צריכים להיות שם אלא בתקציב הרגיל. כ־4 מיליארד שקל פשוט צריכים להתבטל.

עוד קו תעמולתי הוא זה שמציג את ביזת ה־5.7 מיליארד שקל כ"וויתור אצילי" על 2.2 מיליארד שקל מתוך ה־7.9 מיליארד שקל שהממשלה הזו התכוונה לחמוס לפני שהמיטה עלינו את אסון ה־7 באוקטובר. עצם הרעיון של לקיחת כספים קואליציוניים מגזריים כאשר צריך לממן מלחמה הוא בלתי מוסרי ובלתי מתקבל על הדעת. חשוב גם לזכור: מדובר בממשלה ללא טיפת לגיטימציה שמחזיקה בכיסאותיה מכוח המלחמה אבל מתנהגת כאילו זה עתה זכתה בבחירות והיא מגיעה עם משאיות לרוקן את קופת המדינה.

יש הרבה דרכים להסתכל על 4 מיליארד השקלים המיותרים האלה. למשל, הסכום הזה היה יכול להפחית את הגירעון הלאומי מ־6.6% ל־6.4%. זה היה מאפשר לבטל את הקיצוץ הרוחבי של 5% שיגרום כל כך הרבה נזק חברתי ועוד היה נשאר עודף לבטל חלק מקיצוצים נוספים. הסכום היה יכול לבטל את רוב הקיצוץ בתקציבי החברה הערבית שמאיימים למוטט הישגים של שנים. דוגמה להיגיון המעוות של הכספים הקואליציוניים הוא הקצבת 30 מיליון שקל למטרות הקניית זהות יהודית למועמדים לעלייה אבל החמרת התנאים לדיור ציבורי לעולים קשישים שכבר פה.

לא פחות משני מיליארד שקל, יותר משליש מהכספים הקואליציוניים ילכו לחינוך החרדי. מתוכם 1.07 מיליארד שקל לישיבות ו־590 מיליון שקל למורים החרדים. הישיבות קיבלו גם השנה 1.07 מיליארד שקל ולכאורה אין פה שום ויתור. אלא שבשנה הבאה הן ציפו לעוד 315 מיליון שקל והוויתור על הסכום היא תרומתן למאמץ המלחמתי. המפלגות החרדיות קיוו לקבל 1.02 מיליארד שקל לתוספות שכר למורים ולכאורה ויתרו על 40%. בפועל אין פה שום קיצוץ אמיתי כי לא היה שום סיכוי שיצליחו להחיל את התוספות על כל החינוך החרדי ומדובר פשוט בהכרה במגבלות היכולת.

באופן טבעי, קיצוצים בשעת מלחמה אמורים להתמקד בדברים חדשים ולא בדברים הקיימים. אבל הממשלה מתייחסת לתוספות השכר למורים החרדים כאל תקציב חיוני יותר מכל סעיף חברתי. כך למשל הקיצוץ הרוחבי במשרד החינוך יפגע ביכולת לשקם את מערכת החינוך אחרי הקורונה, ההפיכה המשטרית והמלחמה. אבל תוספות השכר למורים הבוחרים חשובות יותר. חשוב גם לזכור שחלק גדול מאוד מהמורות החרדיות הן נשות אברכים, כך שמדובר בעצם בסיוע עקיף להשארת הגברים החרדים בישיבות במקום להוציא אותם לעבודה.

יש כמובן תחרות איזה כספים קואליציוניים הם המקוממים ביותר. במשרד החינוך אלה ללא ספק שני סעיפים שמעודדים השתמטות משירות צבאי בעיצומה של שעת מלחמה. אחד מהם הוא 8 מיליון שקל לארגוני קשר עם הצבא שכוללים את ועד הישיבות המארגן את השתמטות תלמידי הישיבות ועושה הכל להקל עליה. השני נקרא חנוך לנער והוא כולל 27 מיליון שקל למניעת נשירה מהישיבות. החרדים אוהבים להכריז לצורכי הסברה שהם בעד שמי שלא לומד בישיבות ילך לצבא. אבל בפועל במקום לעודד את הנושרים להתגייס הם משקיעים עשרות מיליונים כדי השאיר אותם במוסדות שהם אינם מתאימים אליהם.

גם אחרי הקיצוצים סכום עתק של 690 מיליון שקל יופנה למטרות הדתה, זהות יהודית, החזרה בתשובה תרבות תורנית ושירותי דת. זה כולל 72 מיליון שקל למשרד המורשת המומצא ועוד 79 מיליון שקל למשרד ירושלים והמסורת הבדוי. זאת במקום ששני המשרדים המיותרים האלה יבוטלו. זה כולל 98 מיליון שקל לתרבות יהודית במשרד המשימות הלאומיות המפוברק ועוד 169 מיליון שקל לתרבות חרדית ותורנית במשרד החינוך וגם 15 מיליון שקל לתרבות חרדית במשרד התרבות. גם בשנת מלחמה כל סיעה צריכה את המשרד שיאפשר לה לבנות תשתית ולפיזור כספים למקורבים. תקציבי הגרעינים המשימתיים והתורניים, אלה שכל כך חשובים לסמוטריץ' ואורית סטרוק, יקבלו 61 מיליון שקל.

בלחץ יו"ר ש"ס אריה דרעי המשרד לשירותי דת קיבל פטור מכל קיצוץ חריג. את רמת הניתוק של הממשלה הזאת ממחישה העובדה ש־11 מיליון שקל יופנו גם השנה לשירותי יעוץ פוריות, השגחה על הפריות מבחנה וייעוץ בטהרת המשפחה. 15 מיליון שקל יזרוק משרד ראש הממשלה למטרת הנצחת מורשת רחבעם זאבי, שר הטרנספר.

כ־200 מיליון שקל ילכו לתקציבים שמיועדים כולם או בחלקם הגדול להתנחלויות. זה כולל 92 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות שהיא זרוע הביצוע המרכזית של הקמת התיישבות קהילתית, 10 מיליון שקל להתיישבות צעירה שזה המונח המכובס למאחזים, 40 מיליון שקל מענקים לרשויות מקומיות, 23.5 מיליון שקל לבינוי פנימיות ו־34 מיליון שקל לשמירת שטחי C. המענקים לרשויות ראויים לתשומת לב מיוחדת משום שכזכור שר האוצר בצלאל סמוטריץ' יצר משבר קשה עם החברה הערבית בשל ניסיון לקצץ מענקים לרשויות המקומיות הערביות ועכשיו ניצל את התוכנית הכלכלית כדי לבטל את המענקים האלה כליל.

מה שמאפיין את הקיצוצים, כביכול, בכספים הקואליציוניים זה שהם התמקדו בתקציבים שלא ניתן לממש או מיועדים לעיסוק בציבורים אחרים ולא בציבור החרדי והדתי לאומי. חלק ניכר מהקיצוצים היו בתוספות המתוכנות למשרדי כלום. משרד ירושלים והמסורת למשל בנה על 250 מיליון שקל ויסתפק ב־79 מיליון שקל. רשות הזהות היהודית של סגן השר אבי מעוז תקבל 25 מיליון שקל במקום 165 מיליון שקל. עצם העובדה שהרשות הזאת שמתכוונת לתפקד כמלשינון לתוכניות לימודים ליברליות, שוויון של להט"בים, ודו קיום בין יהודים ערבים תתחיל לפעול, מדאיגה ביותר.

כמה לא מפתיע שש"ס לא ויתרה על חלק מהתוספת לישיבות, על 50 מיליון שקל למבני דת או על 40 מיליון שקל למועצות הדתיות. היא כן ויתרה על מחצית מ־600 מיליון שקל של כרטיסי המזון. סביר להניח שלוויתור הזה תרמו העתירות לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון ועמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והעובדה שהשופטים הבהירו שלא יאפשרו יותר את חלוקת הכספים לפי קריטריונים שמעדיפים חרדים ואברכים.

צריך להיות ברור שכל חגיגת התקציבים הזאת מתרחשת במקביל לכך שמשרד החינוך נאלץ לקצץ 300 מיליון שקל לשנה בבשר החי. מנהל משמר החינוך הממלכתי איתמר קרמר אמר אתמול בכנס בנושא הקיצוץ בתקציב החינוך הממלכתי ש"הממשלה הזו מחלקת פרוטקשן במיליארדי שקלים שמקוצצים מהשירותים לאזרח. במקום להילחם בחמאס נלחמים בנו. במקום לנצח את חיזבאללה - מנסים לנצח אותנו".

תגיות