אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלחמה העלתה את המינוף: מעלות מורידה דירוג לדסק"ש נטלי משען זכאי, מנכ"לית דסק"ש |

המלחמה העלתה את המינוף: מעלות מורידה דירוג לדסק"ש

חברת דירוג האשראי הורידה את הדירוג לחברת האחזקות ל-BB+ מרמת BBB-; במעלות ציינו שהירידות בשוק ההון הזניקו את היחס בין שווי הנכסים להיקף החוב הפיננסי של דסק"ש

07.11.2023, 08:14 | יניב רחימי

חברת דירוג האשראי מעלות מורידה את דירוג האשראי של דיסקונט השקעות, שמנוהלת על ידי נטלי משען זכאי, לרמה של BB+ (מרמה של BBB מינוס).

הורדת הדירוג התבצעה בשל המשך עלייה מהותית במינוף של דסק"ש, שמחזיקה בחברות סלקום, נכסים ובנין ואלרון.

בדוח הדירוג נכתב שבחודשים האחרונים ובעיקר מאז תחילת המלחמה בין ישראל חמאס בשבעה באוקטובר 2023 חלו ירידות משמעותיות בשוק המניות בכלל ובשווי תיק ההשקעות של דסק"ש בפרט.

ירידות אלו הובילו לעלייה במינוף ולשיעור LTV (היחס בין שווי הנכסים להיקף החוב הפיננסי) גבוה מאוד של מעל 100%.

יחס זה מצביע על כך ששווי הנכסים של דסק"ש נמוך מהיקף החוב הפיננסי שלה, ועל ערך שלילי לבעלי המניות. להערת מעלות, המינוף הנוכחי של דסק"ש מגביר את אי הוודאות לגבי היכולת של החברה לעמוד בהתחייבויותיה ואת הסיכון לאי עמידה מתמשכת בהתניות פיננסיות שתשפיע על עלויות המימון של החברה.

במעלות ערים לכוונה של דסק"ש לבצע מספר פעולות על מנת להוריד את המינוף ולשפר את הנזילות. אולם ההערכה היא שהפעולות הללו יכולות לקזז רק חלקית את ההשפעות השליליות על המינוף והשלמתן כרוכה באי ודאות גבוהה, בין היתר על רקע התנאים המאתגרים בשווקים.

לדסק"ש יש כיום יתרות מזומנים המספיקות לצורך עמידה בתשלומי הקרן והריבית של אגרת החוב בסוף 2023 ובתשלומי הריבית ביוני 2024. זאת הודות למכירת כל החזקות החברה בחברת הבת מהדרין לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה באוגוסט השנה בתמורה ל-246 מיליון שקל.

לדסקונט השקעות שלוש סדרות אג"ח שהחוב הכולל שלהן מסתכם ב-2.4 מיליארד שקל. אגרות החוב של דסק"ש כבר נסחרות בתשואת אג"ח זבל שמגיעה ל-25% המעידה על החשש של המשקיעים ביחס ליכולת של החברה לעמוד בהתחייבויותיה במועדם.


תגיות