אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל תקף יעדים של צבא סוריה שמהם פעל חיזבאללה תקיפת יעדי חיזבאללה בסוריה | צילום: דובר צה"ל

דיווח שוטף

צה"ל תקף יעדים של צבא סוריה שמהם פעל חיזבאללה

באחד מימי הקרב הקשים ביותר באזור הצפון קיבל חיזבאללה אחריות ל-13 מטחי תקיפות לעבר ישראל. חיל האוויר תקף תשתיות טרור של חיזבאללה בעומק לבנון ובמתחם של צבא סוריה שממנו פעל הארגון השיעי; בארה"ב מצפים מישראל "לעשות יותר" בנוגע להכנסת סיוע הומניטרי לעזה; תצפיתניות לרמטכ"ל בגבול עזה: "החזרה הייתה מלחיצה"

12.03.2024, 23:10 | כלכליסט ו-ynet

23:09 - לראשונה: סיוע לצפון הרצועה, דרך הכביש שבנה צה"ל. האו"ם השתמש לראשונה בנתיב יבשתי חדש כדי להעביר מזון לצפון הרצועה, לראשונה זה שלושה שבועות. המתאם מטעם האו"ם אמר לרויטרס כי שיירת תוכנית המזון העולמית (WFP) השתמשה בכביש שבנה צה"ל במקביל לגדר, כדי להגיע לצפון הרצועה. ב-WFP אמרו כי בשעות הבוקר הועבר מזון שמספיק ל-25 אלף איש. זו הייתה הפעם הראשונה מאז 20 בפברואר ש-WFP מעבירה מזון לצפון הרצועה, והם אמרו כי "הדבר מוכיח שאפשר להעביר מזון בדרך הזו". (רויטרס)

22:44 - בישראל מחכים לתשובה של חמאס - בארה"ב חוששים שנתניהו ידחה אותה. ישראל ממתינה בדריכות להחלטה של חמאס על מתווה פריז, שרק אחריה ניתן יהיה לפתוח במו"מ להפסקת אש ושחרור חטופים - גם אם הפערים יהיו גדולים. האמריקנים מעריכים שבימים הקרובים תגיע תשובה וחוששים מסירוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו. (איתמר אייכנר, עינב חלבי)


עצרת של משפחות החטופים, צילום: דנה קופל עצרת של משפחות החטופים | צילום: דנה קופל עצרת של משפחות החטופים, צילום: דנה קופל

22:25 - ארה"ב: אם חמאס יסכים להפוגה זמנית נוכל לקדם הפסקת אש ממושכת. היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן התייחס למלחמה ברצועת עזה, ואמר כי "הפסקת אש בת שישה שבועות נמצאת על השולחן, תמורת שחרור נשים, מבוגרים וחטופים פצועים. אם חמאס ייענה להצעה, נוכל לקדם על בסיסה הפסקת אש ממושכת". מוקדם יותר דיווחה רשת הטלוויזיה הסעודית "אל-ערביה" מפי גורם בכיר בחמאס כי "הארגון קיבל את ההצעה, ומשלחת תיסע לקהיר תוך ימים כדי לדון בפרטי העסקה". (רויטרס)

21:18 - עימותים בשועפט: הושלכו בקבוקי תבערה וזיקוקים, בן 12 נהרג מירי מג"ב. כוחות מג"ב תוגברו במחנה הפליטים שועפט שבמזרח ירושלים בעקבות הפרות סדר אמש - אבל גם הערב אירעו עימותים שכללו יידוי בקבוקי תבערה וירי זיקוקים בכינון ישיר. במשטרה אמרו כי לוחם מג"ב ירה לעבר חשוד שסיכן את הכוחות. אותו חשוד, בן 12, נהרג. (לירן תמרי)

20:50 - צה"ל מאשר: תקפנו יעדים של צבא סוריה שבהם פעל חיזבאללה. דובר צה"ל עדכן כי חיל האוויר תקף תשתיות של צבא סוריה באזור העיר קוניטרה שבהן פעל חיזבאללה. "התקיפה בוצעה לאחר איסוף מודיעיני אשר הוביל להפללה של תשתיות אלו", נמסר. "צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל אשר קורה בשטחו ולא יאפשר ניסיונות אשר יובילו להתבססות ארגון הטרור חיזבאללה בחזיתו". רשת "אל מיאדין" דיווחה מוקדם יותר כי שני בני אדם נפצעו בתקיפה הישראלית. (יואב זיתון)


תקיפת יעדי חיזבאללה בסוריה, צילום: דובר צה"ל תקיפת יעדי חיזבאללה בסוריה | צילום: דובר צה"ל תקיפת יעדי חיזבאללה בסוריה, צילום: דובר צה"ל


20:01 - הרמטכ"ל לתצפיתניות בגבול עזה: "מאוד סומכים עליכן, נתחקר ונמשיך חזק קדימה". הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי ביקר היום בגדוד האיסוף 414 בגבול רצועת עזה, ושוחח עם תצפיתניות ולוחמות איסוף קרבי. "אנחנו מסתכלים על מה שעושים פה בחמ"ל כזה ובעוד הרבה חמ"לים, בכל הגבולות שלנו מסביב למדינה כמשהו מאוד מאוד חשוב, מרכיב קריטי ביכולת שלנו לתת הגנה בגבולות, והמערך הזה של האיסוף, של התצפיתניות, שבאמת חווה ב-7 באוקטובר גם עשייה מאוד חשובה שתרמה להבנה של מה שקורה, אבל גם חוויה קשה".

הרמטכ"ל אמר עוד: "הרבה מאוד הערכה על העשייה ב-7 באוקטובר ובעיקר בעיקר על הרבה חוסן בחזרה לעבוד, לעבוד ברצינות, לעבוד במקצועיות. אנחנו מאוד מאוד סומכים על העבודה שאתם עושים. הייתה לנו נקודה קשה, נלמד ונלך מאוד מאוד חזק קדימה". אחת התצפיתניות אמרה לרמטכ"ל: "החזרה הייתה ממש מלחיצה". (יואב זיתון)

הרמטכ"ל הרצי הלוי עם תצפיתניות בגבוול עזה, צילום: דובר צה"ל הרמטכ"ל הרצי הלוי עם תצפיתניות בגבוול עזה | צילום: דובר צה"ל הרמטכ"ל הרצי הלוי עם תצפיתניות בגבוול עזה, צילום: דובר צה"ל


20:01 - ארה"ב: ממשלת ישראל צריכה לעשות יותר בנוגע להכנסת סיוע הומניטרי לעזה. דובר מחלקת המדינה של ארה"ב מתיו מילר אמר בתדרוך לעיתונאים כי ישראל התחייבה בפני הבית הלבן לפתוח עוד מעברים יבשתיים שיאפשרו הכנסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה. לדבריו, ארה"ב פועלת להעברת סיוע הומניטרי מאוויר ומהים, אבל "זה לא משנה את הדעה הבסיסית שלנו שצריך להיות הרבה יותר מעבר יבשתי ממה שעובר היום וממשלת ישראל צריכה לעשות יותר בעניין הזה". הדובר הוסיף כי נמשכים המגעים עם סעודיה לנורמליזציה עם ישראל. (דניאל אדלסון, ניו יורק)


הצנחת סיוע הומניטרי של צבא ארה"ב ברצועת עזה  בעזה, צילום: AP Photo/Mohammed Hajjar הצנחת סיוע הומניטרי של צבא ארה"ב ברצועת עזה בעזה | צילום: AP Photo/Mohammed Hajjar הצנחת סיוע הומניטרי של צבא ארה"ב ברצועת עזה  בעזה, צילום: AP Photo/Mohammed Hajjar


19:54 - גורם בחמאס: "קיבלנו הצעה להפוגה ממושכת, בתמורה לשחרור ילדים ונשים". גורם בכיר בחמאס אמר לרשת הטלוויזיה הסעודית "אל-ערביה" כי "קיבלנו הצעה בינלאומית להפסקת אש ממושכת ברצועת עזה". לדבריו, "ההצעה כוללת שחרור ילדים, נשים וקשישים. הסכמנו ליוזמה אמריקנית מתוקנת שקובעת הפסקת אש וחזרה הדרגתית של העקורים. משלחת מהתנועה תיסע לקהיר תוך ימים כדי לדון בפרטי העסקה". (עינב חלבי)

19:48 - בכיר מדיני על דוח המודיעין האמריקני: מצפים מידידינו להפיל את חמאס - ולא את ממשלת ישראל. גורם מדיני בכיר הגיב לדוח הערכת האיומים העולמיים של זרועות המודיעין של ארה"ב לשנת 2024, שקבע כי "מעמדו של בנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל נמצא בסכנה". הגורם המדיני הבכיר אמר: "מי שבוחר את ראש ממשלת ישראל הם אזרחי ישראל ולא אף אחד אחר. ישראל היא לא מדינת חסות של ארה"ב אלא מדינה עצמאית ודמוקרטית שאזרחיה הם אלה שבוחרים את הממשלה. אנחנו מצפים מידידנו לפעול להפיל את שלטון הטרור של החמאס ולא את הממשלה הנבחרת בישראל". (איתמר אייכנר)

18:14 - חשד לפיגוע: פלסטיני ניסה לדקור ישראלי בשומרון, ונמלט. פלסטיני ניסה לדקור אזרח ישראלי בסמוך ליישוב גבעת רונן שבשומרון. הוא נמלט מהמקום, וכוחות צה״ל פתחו במרדף אחריו. (אלישע בן קימון)

17:21 - חיזבאללה: שיגרנו טילי בורקאן. דיווח: ישראל תקפה בסוריה. לאחר רצף האזעקות בגליל, חיזבאללה לקח אחריות לירי טילי בורקאן בסביבות השעה 16:00. בנוסף טען כי תקף והביא לנסיגת כטב"ם ישראלי מעט אחר כך, ושיגר טילי בורקאן גם ב-12:45. במקביל דווח ברשת חיזבאללה "אל מיאדין" כי ישראל תקפה בארטילריה בקוניטרה שבסוריה. שני בני אדם נפצעו לפי דיווח זה. (ליאור בן ארי)

16:52 - הירי לגליל: 4 רקטות שוגרו, אחת לא חצתה מלבנון והשאר נפלו בשטחים פתוחים. הירי האחרון לגליל המערבי נעשה בשני מטחים נפרדים, שבכל אחד מהם שוגרו שתי רקטות. בראשון נפלה רקטה אחת ליד ראש הנקרה, בשטח פתוח, והשנייה לא חצתה מלבנון. בהמשך כוון מטח לגעתון, עם שתי נפילות בשטחים פתוחים ולא יירוטים. צה"ל תוקף בתגובה את מרחבי הירי בלבנון. (יואב זיתון)

16:10 - 4,500 תקיפות יעדי חיזבאללה, יותר מ-300 מחוסלים במלחמה: מפת היעדים ותיעודים חדשים. שעות לאחר מטחי הרקטות הכבדים ביותר מלבנון לשטח ישראל מתחילת המלחמה, ואחרי תקיפות נוספות באזור בעלבכ שבעומק לבנון, מפרסם צה"ל סיכום ביניים של הפגיעה בחיזבאללה בחמשת החודשים האחרונים, ואת מפת המטרות שהותקפו - כמעין מסר נוסף לארגון הטרור השיעי. בצה"ל מציינים כי הותקפו כ-4,500 מטרות מתחילת המלחמה.

סיכום תקיפות צה"ל בלבנון, צילום: דובר צה"ל סיכום תקיפות צה"ל בלבנון | צילום: דובר צה"ל סיכום תקיפות צה"ל בלבנון, צילום: דובר צה"ללפי הודעת צה"ל, בחמשת החודשים האחרונים תקפו כוחות צה"ל, בהובלת מרכז האש של פיקוד הצפון וחיל האוויר, יותר מ-1,200 מטרות של חיזבאללה מהאוויר, ויותר מ-3,100 מטרות הותקפו מהיבשה. בין המטרות שהותקפו, בשטח לבנון וסוריה: מחסני אמצעי לחימה, מבנים צבאיים שיועדו לפעילות התקפית של חיזבאללה ומפקדות מבצעיות שבהן שהו מחבלים.

הם פירטו כי הושמדו יותר מ-450 מטרות תשתית של תוכנית ההתקפה של כוח רדואן; יותר מ-70 תשתיות שיגור של רקטות כבדות; ויותר מ-150 עמדות תצפית ואיסוף לאורך כל הגבול. לצד זאת הותקפו יותר מ-70 מפקדות מאוישות. (יואב זיתון)

15:47 - נתניהו נגד ביידן: "אי אפשר להאשים אותנו בקורבנות האזרחיים - שהם תוצאת אסטרטגיית חמאס". ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים בוועידת השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב, איפא"ק, ותקף במרומז ביקורת על נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. זאת לאחר שביידן מתח ביקורת חריפה על נתניהו ועל האופן שבו ניהל את המלחמה, תוך שהוא מזהיר כי ארה"ב לא תסכים לקבל "עוד 30,000 הרוגים בעזה".

בנאומו הבטיח נתניהו: "ישראל תנצח במלחמה הזו, לא משנה מה. כדי לנצח במלחמה זו עלינו להשמיד את גדודי הטרור הנותרים של חמאס ברפיח". הוא פנה "לחברים שלנו בקהילה הבינלאומית" ואמר: "אי אפשר לתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה, ואז להתנגד לישראל כשהיא מממשת את הזכות הזו. אתה לא יכול להגיד שאתה תומך במטרה של ישראל להשמיד את חמאס, ולאחר מכן להתנגד לישראל כאשר היא נוקטת בפעולות הנדרשות להשגת מטרה זו.

"אתה לא יכול להגיד שאתה מתנגד לאסטרטגיה של חמאס להשתמש באזרחים כמגן אנושי, ואז להאשים את ישראל בקורבנות האזרחיים שהם תוצאה של האסטרטגיה הזו של חמאס. הניצחון שלנו בהישג יד. אני יודע שהרוב המכריע של העם האמריקאי עומד איתנו", הוסיף. (איתמר אייכנר)


נשיא ארה"ב ג נשיא ארה"ב ג'ו ביידן | צילום: AP/Evan Vucci נשיא ארה"ב ג


14:20 - צה"ל: החייל החטוף איתי חן אינו בחיים - וגופתו מוחזקת בעזה. צה"ל הודיע כי החייל החטוף איתי חן, בן 19 מנתניה בדרגת סמל ששירת כלוחם בגדוד 75, אינו בין החיים - וגופתו מוחזקת בשבי בעזה. הודעה נמסרה למשפחתו.

חן ז"ל נהרג בקרבות ב-7 באוקטובר, וגופתו נחטפה אז. מותו נקבע על ידי הרב הצבאי הראשי לאחר בחינה של כלל הממצאים ועל בסיס מידע מהימן. על בחירת משפחתו של איתי, הלווייתו תיערך רק לאחר שגופתו תוחזר מעזה. (יואב זיתון)

סמל איתי חן ז"ל , צילום: דובר צה"ל סמל איתי חן ז"ל | צילום: דובר צה"ל סמל איתי חן ז"ל , צילום: דובר צה"ל

13:42 - צה"ל: מטוסי קרב תקפו שתי מפקדות צבאיות של חיזבאללה בעומק לבנון; דובר צה"ל אישר את התקיפות בעומק לבנון, והודיע כי "מטוסי קרב תקפו מתחמים משמעותיים של חיזבאללה". לפי ההודעה, הותקפו שתי מפקדות צבאיות של חיזבאללה במרחב בעלבכ, שבהן אוחסנו אמצעים משמעותיים המשמשים את ארגון הטרור בהיבטי התעצמות באמצעי לחימה. התקיפות בוצעו בתגובה לשיגורים שביצע חיזבאללה לעבר צפון הארץ הבוקר. בנוסף, הודיע דובר צה"ל כי "מוקדם יותר הותקף מבנה צבאי במרחב אל-חיאם ותשתית טרור במרחב בינת ג'ביל". (יואב זיתון)


הרס בבעלבכ אחרי תקיפות צה"ל אתמול, צילום: AFP הרס בבעלבכ אחרי תקיפות צה"ל אתמול | צילום: AFP הרס בבעלבכ אחרי תקיפות צה"ל אתמול, צילום: AFP


צילום: AFP צילום: AFP צילום: AFP

12:31 - דיווח בלבנון על תקיפה בעומק המדינה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה על תקיפה באזור העיירה סרעין באל-בקאע שבמזרח לבנון, לא רחוק מבעלבכ, שם צה"ל תקף אמש. (ליאור בן ארי)

12:30 - קטאר: "נמשכים המגעים להפסקת אש, המצב בשטח קשה". משרד החוץ של קטאר הודיע כי דוחא ממשיכה במאמצים להוביל להפסקת אש בין ישראל לחמאס, אך ציין כי "המצב בשטח קשה". לפי ההודעה, השיחות ממשיכות בקהיר ובדוחא. (רויטרס)

12:15 - דיווח: יעד התקיפה אמש בעומק לבנון - מחסני כטב"מים של חיזבאללה. רשת הטלוויזיה הסעודית "אל-ערביה" דיווחה מפי מקורות כי התקיפה הישראלית אתמול בבעלבכ שבעומק לבנון כוונה ל"מחסני כטב"מים מתקדמים של חיזבאללה". לפי הדיווח, התקיפות בבעלבכ, כ-100 ק"מ מהגבול, פגעו ביכולות האוויריות של חיזבאללה. (ליאור בן ארי)

9:52 - ספינת סיוע ראשונה יצאה לעזה: "בונים לה רציף עגינה מהריסות בניינים". ספינה של ארגון הסיוע הספרדי Open Arms, שהמתינה כמה ימים בנמל לרנקה בקפריסין לקראת מסע ראשון מסוגו במלחמה לעזה, החלה להפליג הבוקר ולצאת לכיוון חופי הרצועה. הספינה גוררת אחריה דוברה שנושאת 200 טונות של קמח ומוצרי מזון שונים - ומסעה לעזה הוגדר על ידי האיחוד האירופי כ"פיילוט" לנתיב הימי הבטוח שמתוכנן מקפריסין לעזה, עוד לפני הקמת הרציף בחופי הרצועה על ידי ארה"ב. (רויטרס)

ספינת הסיוע של Open Arms , צילום: REUTERS/Yiannis Kourtoglou ספינת הסיוע של Open Arms | צילום: REUTERS/Yiannis Kourtoglou ספינת הסיוע של Open Arms , צילום: REUTERS/Yiannis Kourtoglou

09:00 - צה"ל: מטוסי קרב תקפו 3 משגרים בלבנון שמהם בוצע ירי לגולן. דובר צה"ל הודיע כי מטוסי קרב תקפו שלושה משגרים שמהם בוצעו שיגורים לעבר רמת הגולן הבוקר. (יואב זיתון)

08:40 - אחרי המטחים מלבנון: חיל האוויר בסדרת תקיפות של יעדי חיזבאללה. אחרי מטחי הרקטות הכבדים ששוגרו לעבר הגליל והגולן, חיל האוויר פתח בסדרת תקיפות של יעדי חיזבאללה בלבנון. (יואב זיתון)

08:18 - מטח כבד נוסף מלבנון: עשרות רקטות שוגרו לגולן. עשרות רקטות נוספות שוגרו מלבנון לעבר מרחב הגולן. המועצה האזורית הגליל העליון הודיעה כי לפני דקות אחדות בוצע ירי נוסף: "דווח על נפילות בשטחים פתוחים, ולא דווח על נזק או נפגעים בגוף", נכתב. (יואב זיתון ושמעון אלבז)

8:00 - מטח הכבד מלבנון: 70 רקטות שוגרו, חלקן יורטו. לפי שעה לא דווח על נפגעים. חלקן יורטו. אמש אמר מושל מחוז בעלבכ כי ישראל ערכה ארבע הפצצות באזור - וכי "אזרח" אחד נהרג בהן. הוא הוסיף כי יש כמה פצועים. במקביל, ברשת הסעודית "אל-חדת'" דיווחו כי באחת התקיפות באזור, ככל הנראה בעיירה אנסאר, הופצץ מבנה בן שלוש קומות "ששימש את חיזבאללה".

על פגיעה במבנה מגורים בעיירה הזו דיווחה מוקדם יותר גם סוכנות הידיעות הלאומית הלבנונית, ולפי רשת "אל-ג'זירה" הקטארית שישה בני אדם נפצעו בתקיפה. בלבנון הופצץ גם תיעוד של אחת התקיפות, שבו נראה פיצוץ עז באחד המבנים, כנראה מבנה מגורים. ב"אל-אחבאר", עיתון המזוהה עם חיזבאללה, נטען שהמבנה שתקיפתו תועדה הוא "מפעל שמן זית" ששוכן בין העיירות אנסאר ודורס. (יואב זיתון)


תיעוד שפרסם כתב ערוץ "אל מנאר" הלבנוני,  תיעוד שפרסם כתב ערוץ "אל מנאר" הלבנוני תיעוד שפרסם כתב ערוץ "אל מנאר" הלבנוני,


7:30 - דיווח: ממשל ביידן ישקול להגביל העברת נשק לישראל - אם תצא למבצע ברפיח. הרשת "פוליטיקו" דיווחה מפי ארבעה גורמים אמריקניים כי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ישקול להגביל סיוע צבאי לישראל אם זו "תתקדם לפלישה רחבת היקף ברפיח". לדברי אחד הגורמים, ביידן "בהחלט שוקל זאת".

לפני כיומיים, כשנשאל אם פעולה ישראלית בעיר רפיח שבדרום רצועת עזה תהווה "קו אדום" מבחינת יחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השיב ביידן: "זה קו אדום". עם זאת, הוא הוסיף: "לעולם לא אעזוב את ישראל, ההגנה עליה עדיין קריטית, אז אין קו אדום שבו אני הולך להפסיק לשלוח לה נשק או שלא תהיה לה את כיפת ברזל שתגן עליה - אבל יש קווים אדומים". הנשיא אף אמר כי הוא רוצה להגיע שוב לישראל ולנאום בכנסת כדי להציג את טענותיו ישירות שם, אך סירב לומר אם מתנהלים מגעים בנושא.

7:13 - הפלסטינים: בניין הופצץ מהאוויר ברפיח. הפלסטינים מדווחים כי בניין הופצץ מהאוויר בשכונת אל-ג'ניינה שבמזרח העיר רפיח בדרום רצועת עזה. לפי הדיווחים, אין נפגעים. (עינב חלבי)


תגיות