אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
34 רקטות נורו מלבנון: בחיזבאללה מתנערים, ארגונים פלסטיניים כנראה אחראים נזקי טיל שנורה מלבנון בשלומי | צילום: AFP

34 רקטות נורו מלבנון: בחיזבאללה מתנערים, ארגונים פלסטיניים כנראה אחראים

המטח הכבד ביותר מאז לבנון השנייה: גורמי ביטחון בלבנון אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שארגונים פלסטיניים עומדים מאחורי ירי 34 הרקטות לכיוון הגליל. צה"ל עדכן: 25 יורטו, 5 נוספות התפוצצו בישראל. שני בני אדם נפצעו קל. לצבא מודיעין חלש יחסית על הארגונים הפלסטיניים בלבנון, ולכן לא היו הגבלות

06.04.2023, 17:47 | ynet

מטח הרקטות ששוגר בצהריים (חמישי) לישראל מלבנון היה הכבד ביותר שנראה בגבול הצפון מאז שנת 2006, ימי מלחמת לבנון השנייה. בצה"ל עדכנו אחר הצהריים כי בסך הכול נורו לכיוון ישראל במשך כחצי שעה 34 רקטות. מהן, יורטו 25, וחמש נוספות התפוצצו בשטח ישראל. מצבן של ארבע נוספות עדיין לא התברר. שני בני אדם נפצעו קל כתוצאה מהירי. המטח הכבד ביותר שנורה בפעם האחרונה היה בקיץ 2021, אז שיגר חיזבאללה 19 רקטות לכיוון ישראל. בינתיים, בחיזבאללה ממהרים להתנער מהירי מעל כל במה אפשרית, ומכחישים כל קשר לאירוע.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה בצהריים כי מאחורי הירי עומדים פלגים פלסטיניים, אך בעיתון הלבנוני א-נהאר צוין כי "בכיר בפתח מדגיש כי לפלגים הפלסטינים הגדולים אין שום קשר לשיגורי הרקטות שבוצעו מנקודות רחוקות ממחנות הפליטים בדרום לבנון", ובעיתון אל ערבי א-ג'דיד נכתב: "מקור בלבנון מכחיש שיש לארגון קשר לשיגור הרקטות לעבר ישראל".
חבלנים בוחנים שרידי טיל בשלומי, צילום: AFP חבלנים בוחנים שרידי טיל בשלומי | צילום: AFP חבלנים בוחנים שרידי טיל בשלומי, צילום: AFP


רוב השיגורים מלבנון שכוונו לעבר יישובים בשעות הצהריים יורטו על ידי כיפת ברזל. לפי ההערכות, היורים הם ארגוני טרור פלסטיניים בדרום לבנון - והמודיעין של צה"ל עליהם נחשב חלש ביחס למודיעין הקיים על חיזבאללה וחמאס. לפני המטח הכבד לא היו כלל הגבלות בגליל המערבי, כפי שבדרך כלל יש בזמן התרעה מודיעינית ממוקדת לירי רקטות.

כעת, בישראל יעשו מאמץ תקשורתי ובאמצעות מתווכים כדי לבדל בין חיזבאללה לבין מבצעי הירי. זאת, כדי למנוע מצבא הטרור השיעי להתערב באירוע - במיוחד אחרי תקיפת התגובה שצפויה על ידי חיל האוויר.

בשבוע האחרון התבטא מפקד פיקוד צפון אלוף אורי גורדין באופן חריג כאשר אמר שיש "מתיחות גוברת באיזור הגבול עם לבנון". יחד עם זאת, בישראל לא מעוניינים להידרדר לימי קרב במהלך חג הפסח, בטח מול חיזבאללה. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב ב-20:30 בקריה בתל אביב, אחרי התייעצויות של שר הביטחון וראש הממשלה - ושם צפוי להיקבע אופי התגובה הישראלי. להתייעצות של נתניהו עם גלנט, שצפויה להתקיים ב-19:00 הוזמנו גם שרים נוספים.

לאחר שיגורי הרקטות במד"א עדכנו על פצוע קל מרסיסים בעקבות נפילה סמוך לרכב בפסוטה, ופצוע נוסף, רוכב אופנוע בן 19, שגם מצבו מוגדר קל, מפגיעת רסיסים בשטח פתוח. נפילות נוספות תועדו באזור, לפחות אחת בשלומי ואחת במושב בצת הסמוך.

המטחים החלו בשעה 14:52, ושורת אזעקות נשמעו ביישובים בגליל המערבי - בין היתר בשלומי וביישובי המועצות מעלה יוסף ומטה אשר. אזעקות נשמעו במנות, עבדון, אדמית, אילון, יערה, חניתה, מנו, ערב אל עראמשה ומצובה. לאחר מכן נשמעו אזעקות גם באבירים, אבן מנחם, נטועה, פסוטה, שומרה, שתולה, חוסן, פקיעין, צוריאל וכיסרא סמיע.

כמה שריפות פרצו אחרי הנפילות ביישובים שלומי ובצת, ובערים כרמיאל ונהריה הודיעו על פתיחת מקלטים.

תגיות