אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במקום המשקאות הממותקים: פקידי האוצר מציעים לסמוטריץ' מס  כולל על מזון מזיק לבריאות שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: קובי קואנקס, יאיר שגיא

בלעדי

במקום המשקאות הממותקים: פקידי האוצר מציעים לסמוטריץ' מס כולל על מזון מזיק לבריאות

שר האוצר מחויב במסגרת ההסכמים הקואליציוניים לבטל את המס על השתייה המתוקה. עם זאת, הוא מבין את ההשלכות הכלכליות והבריאותיות שכרוכות במהלך ובוחן אפשרות לקדם מיסוי מקיף שיכלול מזון לא בריא באופן כולל

04.01.2023, 06:00 | אדריאן פילוט

שר האוצר החדש, בצלאל סמוטריץ', ביקש מהפקידות הבכירה באוצר לבחון מס רחב וכוללני יותר נגד מזון לא בריא שיחליף את המס הנוכחי של משקאות ממותקים - שצפוי להיות מבוטל בקרוב, כך נודע ל"כלכליסט".

השר מחויב לפי ההסכמים הקואליציוניים לבטל שני מסים שהוטלו בזמן ממשלת השינוי על ידי שר האוצר אביגדור ליברמן: המס על כלים חד־פעמיים והמס על משקאות מתוקים. בימים האחרונים דווח כי סמוטריץ' מקדם את המהלכים האלו. ל"כלכליסט" נודע כי רשות המסים כבר הכינה את הצו שמבטל את המס על כלים חד־פעמים אך הצו על ביטול המס על משקאות מתוקים - עוד לא מוכן. גורמים באוצר אמרו ל"כלכליסט" כי העיכוב הוא "טכני" שכן מדובר על מס מורכב יותר.

היוזמה מגיעה אחרי שבישיבה שקיים השר החדש ביקשו פקידי האוצר לשקול מחדש את ההחלטה לבטל את המס, מאחר שהוא הוכח כאפקטיבי ביותר ולנוכח הנתון העגום לפיו ישראל נמצאת במקום הראשון במערב בכריתת גפיים בגלל סוכרת. לפי נתוני ה־OECD, קטיעת גפיים תחתונות בקרב מבוגרים הגיע לשיא של 17.6 ל־100 אלף איש פי 2.75 לעומת 6.4 בממוצע בארגון. סמוטריץ' מבין כי הביטול הוא מהלך פוליטי שעליו להתיישר עימו אך הוא לא נכון כלכלית ורפואית. לכן, בימים אלו שוקדים בכירי אגף התקציבים במשרד האוצר על פתרון שיספק את החרדים, וגם יטיב עם האזרחים וירחיק אותם ממזון מזיק שגורם לתחלואה.

על אף שסמוטריץ' נחשב לניו־ליבראל כלכלי והוא מתנגד להעלאת המסים, המס על משקאות מתוקים לא נחשב למס קלאסי היות והצלחת המס לא משתקפת בהכנסות המדינה מאותו מס אלא דווקא מאיפוס הכנסות המדינה בשל הצלחת המס.

ההצעה שסמוטריץ' מקדם בימים אלו על "אש קטנה" בגלל הרגישות הפוליטית הכרוכה בה היא הגיונית משני טעמים. ראשית, אין הוכחה כי צריכת מוצרי מזון רווי סוכר גורם נזק גדול יותר ממוצרי מזון רווי שומן טראנס או רווי מלח. לכן, יש גם הגיון בריאותי להטיל "קנס" על אכילת כל סוג של מזון מזיק ולא רק רווי סוכר. ובכל זאת, מס על מזון מזיק בכלל ולא רק עובר מוצרים עתיר סוכר יניב יותר הכנסות מדינה מאשר מס על מוצרים עתירי סוכר בלבד.

"ההחלטה של שר האוצר הנכנס היא החלטה אומללה, מצערת ועיוורת" כתבו רופאי איגוד בריאות הציבור בהודעה חריפה וקשה נגדו. לדבריהם, "משקאות מתוקים גורמים לסוכרת שהיא הסיבה מספר אחת לעיוורון ולפגיעה כלייתית עד לצורך בשימוש בדיאליזה, לכריתות גפיים, למחלות קשות ולתמותה של ישראלים רבים ולכן מוצדק למסותם, כפי שמקובל בעולם. משמעות ההחלטה שיותר ישראלים יסבלו מעיוורון, שבץ מוחי, אי ספיקת כליות ואירועים לבביים עקב סוכרת והשמנה".

רופאי בריאות הציבור הטיחו בפני סמוטריץ' כי "ההחלטה התקבלה ללא בחינת ההשלכות על הציבור וללא דיון עם אנשי המקצוע במשרדי האוצר והבריאות", דבר שעוד צפוי להתברר כלא מדויק. לדבריהם "שר אוצר שקול ואחראי ידאג לכנס ישיבה עם הדרג המקצועי במשרדי האוצר והבריאות כדי לדון בנושא טרם קבלת החלטה שתפגע בכלל האוכלוסיה בישראל". נדמה כי שר האוצר החדש קיבל את המלצה של רופאי בריאות הציבור.

תגיות