אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לתרום מכל הלב: כך נבטיח שהכסף אכן יגיע לחיילים ולנפגעים איסוף תרומות וציוד לתושבי עוטף עזה | צילום: מוטי קמחי

לתרום מכל הלב: כך נבטיח שהכסף אכן יגיע לחיילים ולנפגעים

בטרם תורמים לעמותה חשוב לבדוק באתר הגיידסטאר, האתר של רשות התאגידים, שהעמותה רשומה ומחזיקה באישור ניהול תקין. על פי רשמת העמותות, בעת הזו, עמותה תוכל לקיים פעילות שנועדה לסיוע במצב המלחמה, בלי להגיש בקשה לשינוי מטרות העמותה, גם אם פעילות זו לא תואמת את מטרותיה המאושרות

12.10.2023, 15:02 | ליטל דוברוביצקי

על רקע הלחימה בדרום אזרחים רוצים לתרום לחיילים ולתושבי העוטף וכן למשפחות הנפגעים והחטופים. עם זאת, גם בתקופה רגישה זו יש גורמים ציניים ועבריינים שמנצלים את המצב ומבצעים הונאות וקיימת סכנה שתרומות לא יגיעו למקום הנכון.

על מנת שתרומתכם תגיע למי שבעבורם רציתם לתרום, בטרם תורמים לעמותה חשוב לבדוק באתר הגיידסטאר - האתר הרשמי של רשות התאגידים במשרד המשפטים, שהעמותה או החברה לתועלת הציבור רשומה, ומחזיקה באישור ניהול תקין או באישור על הגשת מסמכים, ככל שמדובר בעמותה חדשה. כמו כן חשוב לבדוק כי מטרות העמותה המופיעות באתר הגיידסטאר תואמות את הפעילות בגינה העמותה מבקשת לגייס משאבים.

רשמת העמותות וההקדשות הוציאה הנחיה מקלה בעניין קידום מטרות העמותה וקבעה כי בעת הזו, עמותה תוכל לקיים פעילות שנועדה לסיוע מיידי וחיוני במצב המלחמה, בלי להגיש בקשה לשינוי מטרות העמותה, גם אם פעילות זו לא תואמת באופן מלא את מטרותיה המאושרות. יחד עם זאת, על הפעילות להיות קרובה למטרות העמותה וכן העמותה נדרשת לנהל בנפרד את הפעילות החדשה בספרי הנהלת החשבונות של העמותה על מנת שניתן יהיה לוודא שכספי התרומה מגיעים ליעדם, וזאת כל עוד מוכרז מצב חירום במדינה.

בנוסף, ניתן לבדוק באתר הגיידסטאר האם לעמותה או לחברה לתועלת הציבור קיים אישור לזיכוי ממס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה לשם קבלת זיכוי במס בגין התרומה. רשות המסים פרסמה אף היא הנחיה מקלה לעניין תרומות בעת מלחמה לעמותות וחברות לתועלת הציבור שיש להם אישור בר תוקף לפי סעיף 46 לפקודת מ"ה, אשר יוכלו להרחיב את פעילות גם לגיוס התרומות לשם סיוע במאמץ המלחמתי, גם אם פעילות זו אינה מוגדרת בתקנונן כמטרתן הציבורית. באופן זה ניתן יהיה להנפיק לתורם קבלה המקנה לו את הזכות לזיכוי ממס לפי סעיף 46 לפקודה בשל תרומתו למאמץ המלחמתי.

ממנהל רשות המיסים עו"ד שי אהרונוביץ' נמסר כי "כחלק מההתגייסות רשות המסים וכלל הגופים במדינה למאמץ המלחמתי, בחרנו בעת הזאת להקל על עמותות המגייסות תרומות ייעודיות לסיוע במלחמת "חרבות ברזל". מעתה עמותות המאושרות לכך, יוכלו להנפיק לתורמים קבלות הניתנות לזיכוי כתרומה לפי הוראות סעיף 46 לפקודה, בהתאם להנחיות הנוהל, גם אם תחום עיסוקה השוטף של העמותה לא מאפשר טיפול בתרומות שכאלו במהלך פעילותה הרגילה".

עו"ד שולי אבני שוהם, רשמת העמותות וההקדשות, ראש רשות התאגידים: "אנו מכירים בחשיבות הרבה לכספי התרומות בסיוע לתמיכה בלחימה ובאוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה, ובכך שהמגזר השלישי בעל יכולת מהירה ואפקטיבית לסייע בדרכים מגוונות ושונות לרבות רכישת ציוד ומתן שירותים.

בנוסף להקלה שפורסמה בעניין קידום מטרות העמותה, רשות התאגידים עובדת בימים אלו על פיתוח באתר הגיידסטאר אשר יאפשר לאתר עמותות וחברות לתועלת הציבור התומכות בלחימה ובמתן סיוע לאזרחים ותושבים בעורף. היתרון במתן תרומה לעמותות וחל"צ הוא בכך שקיימת שקיפות מלאה אודות פעילותן לרבות פרסום הנתונים הכספיים של העמותה באתר הגיידסטאר ובכך שלגופים אלה קיים מערך לוגיסטי היכול להבטיח את הגעת הכספים, הציוד והשירותים ליעדם".


תגיות