אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלגיה יורדת מהגדר: שולחת ספינת קרב לים האדום לוחם חות'י על חוף הים האדום בתימן | צילום: EPA/YAHYA ARHAB

בלגיה יורדת מהגדר: שולחת ספינת קרב לים האדום

לפי אתר פוליטיקו, בלגיה מצטרפת לכוח הבינלאומי שהקימה ארצות הברית בתגובה למתקפות החות'ים נגד ספינות מסחריות בנתיב הימי

20.01.2024, 11:05 | חדשות חוץ

בלגיה הודיעה שתשלח ספינת קרב שתצטרף לכוח המשימה בים האדום, שהוקם בתגובה להתקפות החות'ים נגד ספינות מסחריות שעוברות בנתיב הימי, כך לפי דיווח באתר פוליטיקו.

הספינה, לואיז-מארי, מצויידת עם 16 טילי ESSM נגד טילי שיוט. היא נבנתה ב-1989 ונמכרה לבלגיה על ידי הולנד ב-2008. המהלך הבלגי הוא בתגובה להתקפות המורדים החות'ים שהחלו מאז המלחמה בעזה והסלימו בשבועות האחרונים. בעקבות זאת, חברות ספנות רבות הודיעו כי יאריכו את המסע כדי להימנע מהים האדום, ובכך ייקרו את העלויות. במקביל, חילות הים של ארה"ב ובריטניה תקפו בשבוע האחרון מטרות בתימן בתגובה.

שרת החוץ הבלגית האדג'ה להביב פעלה כבר תקופה לצירוף בלגיה לכוח הבינלאומי שהקימה ארה"ב בים האדום, אך עד כה המאמצים נתקלו בהתנגדות חברי הקואליציה ממפלגות השמאל. בסופו של דבר הושגה הסכמה בממשלה לפיה המדינה תיקח חלק בכוח המשימה בתנאי לכך שבלגיה תנצל את כהונתה כנשיאת הנציבות האירופית כדי להגביר את הלחץ לדרישת הפסקת אש בעזה ולאפשר כניסה של עוד משאיות סיוע.

בתוך כך, ממשלת קפריסין סופגת ביקורת נוקבת על כך שאפשרה לבריטניה ולארה"ב להשתמש בבסיסים צבאיים באי בהתקפות שלהם נגד החות'ים. בגרדיאן דיווחו כי הנשיא ניקוס כריסטודולידס הואשם בהתעלמות מהסיכונים למדינה בעקבות ההחלטה. "יותר ויותר מטוסי קרב ממריאים בכל יום", אמר פעיל השלום הקפריסאי טאסוס קוסטיאס. "הסיכונים לקפריסין הולכים ונהיים ברורים יותר".


תגיות