אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כטב"ם התפוצץ בגליל התחתון; אונר"א: כ-600 אלף תושבים עזבו את רפיח כטב"מי נפץ |

כטב"ם התפוצץ בגליל התחתון; אונר"א: כ-600 אלף תושבים עזבו את רפיח

שר הביטחון: "סופה של המערכה הצבאית - במעשה המדיני"; נתניהו: "לא מוכן להחליף את חמאסטאן בפתחסטאן"; מת מפצעיו לירון יצחק, שנפגע מפצמ"ר ברצועת עזה; ירי כבד לאזור מירון, מטוסי קרב תקפו את עמדת השיגור; אלעד פינגרהוט, אב ל-3, הוא ההרוג מירי נ"ט באדמית; סמל עירא יאיר גיספן, בן 19 מפתח תקווה, לוחם בגדוד 75 של עוצבת "סער מגולן", נפל אתמול בדרום הרצועה

15.05.2024, 23:52 | כלכליסט ו-ynet

23:45 - הבית הלבן: פועלים להוציא רופאים אמריקנים שנתקעו בעזה בעקבות סגירת מעבר רפיח. דוברת הבית הלבן קארין ז'אן-פייר אמרה כי ממשל ביידן פועל להוצאת רופאים אמריקנים מעזה. זאת בהמשך לדיווח ב"וושינגטון פוסט״ השבוע ולפיו קבוצה של רופאים אמריקנים מ"איגוד הרפואה הפלסטיני-אמריקני" תקועים ברצועה לאחר שישראל סגרה את מעבר רפיח. (רויטרס)

טנקים של צה"ל במעבר רפיח, צילום: דובר צה"ל טנקים של צה"ל במעבר רפיח | צילום: דובר צה"ל טנקים של צה"ל במעבר רפיח, צילום: דובר צה"ל

21:45 - צה"ל אישר: "מטרה אווירית חשודה חצתה מלבנון לישראל ונפלה בגליל התחתון, אין נפגעים". בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין שהופעלה מוקדם יותר בכפר נהר הירדן שבגליל התחתון, לראשונה מאז אוקטובר, דובר צה״ל אישר כי "זוהתה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון לעבר שטח ישראל. המטרה נפלה במרחב הגליל התחתון בצפון הארץ, כרגע לא דווח על נפגעים". שריפה פרצה באזור היישוב הקהילתי גבעת אבני שליד כפר הירדן כתוצאה מהנפילה, והיא כובתה בהמשך.

מדובר באחת התקיפות העמוקות של חיזבאללה מפרוץ המלחמה ובהרחבת טווח השיגורים של ארגון הטרור השיעי - לעבר מטרה שממוקמת עשרות קילומטרים מהגבול. עם זאת, חיזבאללה כבר תקף בעבר בעומק ישראל - למשל ב-19 בפברואר כשכטב״ם נפל במושב ארבל שליד הכינרת. (יואב זיתון)

21:31 - חיזבאללה: שיגרנו כטב"מים לבסיס ליד טבריה. חיזבאללה לקח אחריות על תקיפה באמצעות כטב"מים, שבוצעה לטענתו באזור בסיס צבאי ליד טבריה. (ליאור בן ארי)

20:59 - בצה"ל בודקים חשש לנפילת כטב"ם עוין סמוך לצומת גולני. בצה"ל בודקים חשש לנפילה של עצם בלתי מזוהה בשטח פתוח סמוך לצומת גולני. ככל הנראה מדובר בכטב"ם עוין שגרם לשריפה במקום. (יואב זיתון)

20:45 - מת מפצעיו לירון יצחק, שנפגע מפצמ"ר ברצועת עזה. בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה נקבע היום (רביעי) מותו של לירון יצחק בן ה-30, עובד חברה קבלנית מטעם משרד הביטחון שנפצע ביום שני מפצמ"ר ברצועת עזה. "לאחר יומיים שבהם הצוותים הרפואיים בבילינסון נלחמו על חייו של לירון יצחק ז"ל, שהגיע לבית החולים עם פציעת ראש אנושה, הבוקר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו", נמסר מבית החולים. "לירון ז"ל הותיר אחריו הורים, אח, אחות ואת אלמוג ארוסתו, שלה היה אמור להינשא בעוד שבועיים". (רענן בן צור)

לירון יצחק וארוסתו אלמוג 
, צילום: ארכיון המשפחה לירון יצחק וארוסתו אלמוג | צילום: ארכיון המשפחה לירון יצחק וארוסתו אלמוג 
, צילום: ארכיון המשפחה

20:21 - דובר צה"ל: מטוסי קרב תקפו את עמדת השיגור ממנה בוצע הירי למירון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מוקדם יותר היום עמדת שיגור של חיזבאללה, שממנה בוצע הירי לעבר מרחב מירון. כך מסר דובר צה"ל, שהוסיף כי מטוסי קרב תקפו גם מבנה צבאי המשויך לכוח רדואן במרחב ג'בל רזלן ומבנה צבאי של חיזבאללה באזור בליידא שבדרום לבנון. עוד נמסר כי במהלך היום בוצעו מספר שיגורים למספר מרחבים בצפון הארץ, וכי בתגובה צה"ל תקף את מקורות הירי. (יואב זיתון)

20:02 - גנץ מגבה את גלנט: "דברי אמת". השר בני גנץ גיבה את דברי שר הביטחון יואב גלנט, שנתון כעת תחת מתקפה מימין, ואמר: "שר הביטחון אומר דברי אמת - אחריותה של הנהגה היא לעשות את הדבר הנכון עבור המדינה, בכל מחיר". (מורן אזולאי)

19:46 - אונר"א: כ-600 אלף תושבים עזבו את רפיח מתחילת המבצע של צה"ל. אונר"א, סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים של האו״ם, מסרה כי כ-600 אלף בני אדם עזבו את רפיח מאז תחילת המבצע של צה"ל בעיר הדרומית ברצועה. לפי הסוכנות, חלקם עזבו אזורים שמהם צה"ל לא ביקש להתפנות בשכונות המערביות של העיר.

תושבים נמלטים מרפיח, צילום: REUTERS/Hatem Khaled תושבים נמלטים מרפיח | צילום: REUTERS/Hatem Khaled תושבים נמלטים מרפיח, צילום: REUTERS/Hatem Khaled

19:54 - אזעקה בכפר נהר הירדן, לראשונה מאז אוקטובר. אזעקה המתריעה על חשש לחדירת כלי טיס עוין הופעלה בכפר נהר הירדן שבגליל התחתון, לראשונה מאז אוקטובר. (ynet)

19:08 - נתניהו עונה לגלנט: "לא מוכן להחליף את חמאסטאן בפתחסטאן". ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לשר הביטחון יואב גלנט, שאמר כי לא יתקיים ממשל צבאי בעזה: "אני לא מוכן להחליף את חמאסטאן בפתחסטאן. התנאי הראשון ליום שאחרי הוא לחסל את חמאס ולעשות את זה בלי תירוצים". הוא הוסיף כי "אחרי הטבח הנורא של שבעה באוקטובר הנחתי להשמיד את חמאס, לוחמי צה"ל וזרועות הביטחון נלחמים על כך. כל עוד חמאס נשאר על כנו אף גורם אחר לא ייכנס לנהל את עזה אזרחית, בוודאי שלא הרשות הפלסטינית". (איתמר אייכנר ומורן אזולאי)

18:14 - גלנט: נתניהו, קבל החלטה שישראל לא תשלוט אזרחית בעזה, לא יתקיים ממשל צבאי. שר הביטחון יואב גלנט אמר בסקירה ביטחונית בקריה בתל אביב כי "עלינו לחסל את השלטון של חמאס, ונעשה זאת על ידי לחימה צבאית. סופה של המערכה הצבאית - במעשה המדיני. 'היום שאחרי' יושג רק על ידי שליטה של גורמים פלסטיניים בליווי בינלאומי". הוא הוסיף כי "אני קורא לראש הממשלה לקבל החלטה ולהכריז כי ישראל לא תשלוט אזרחית ברצועה, וכי לא יתקיים ממשל צבאי. יש לקדם מידית אלטרנטיבה לחמאס. עכשיו". לדבריו, "כמו בעבר, גם במלחמה הזו אנחנו מסתייעים בארה"ב. הקשר עם אמריקה הוא חיוני, חזק ויציב. היא הייתה הראשונה להתייצב לצידנו במעשים, והיא ממשיכה לעמוד לצידנו. את המחלוקות אנחנו פותרים בחדרים סגורים". (יעל צ'כנובר)

18:05 - קצין בצנחנים נפצע קשה בקרב בג'באליה. קצין מגדוד 202 של הצנחנים נפצע באורח קשה בהיתקלות עם מחבלים בג'באליה שבצפון רצועת עזה. באותה היתקלות נפצעו שני לוחמים נוספים במצב בינוני. משפחות החיילים עודכנו. (יואב זיתון)

17:25 - דיווח בלבנון: תקיפה ישראלית בדרום המדינה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה על תקיפה ישראלית באזור א-ריחאן שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)

17:12 - האזעקה בשדרות: זוהה שיגור אחד, לא דווח על יירוטים או נפגעים. בהמשך לאזעקת הצבע אדום שהופעלה בשדרות, איבים וניר עם, זוהה שיגור אחד לעבר העיר וסביבתה. לא דווח האם השיגור יורט, ולא דווח על נפגעים או נזק. (מתן צורי)

16:55 - אלעד פינגרהוט, אב ל-3, הוא ההרוג מירי נ"ט באדמית. אלעד פינגרהוט, בן 38, הוא האזרח שנהרג אתמול (יום שלישי) מירי נ"ט של חיזבאללה לאדמית. הוריו קיבלו את ההודעה על מותו בעת ששהו בסין. פינגרהוט, במקור מאפרת, התגורר בשנים האחרונות במצובה, בעוד גרושתו גרה בקצרין עם שלושת ילדיהם. אתמול פורסם כי הגיע לסייע לפצועים לאחר הירי, ונפגע בעצמו מירי נוסף.

אלעד פינגרהוט ז"ל , צילום: באדיבות המשפחה אלעד פינגרהוט ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה אלעד פינגרהוט ז"ל , צילום: באדיבות המשפחה

13:15 - צה״ל על הירי לאזור מירון: זוהו כ-60 שיגורים שחצו מלבנון לעבר מספר מרחבים. לוחמי ההגנה האווירית יירטו מספר שיגורים בהצלחה. נגרם נזק קל ואין נפגעים.

12:15 - אזעקות נוספות המתריעות על ירי טילים הופעלו בשורת יישובים לאורך קו העימות בצפון, ובין היתר בצבעון, סאסא, בית ספר שדה מירון, ספסופה - כפר חושן, אור הגנוז ובג'ש - גוש חלב. בהמשך למטח הקודם התקבלו דיווחים על נפילות באזור מירון.

ירי רקטות על הר מירון,  ירי רקטות על הר מירון ירי רקטות על הר מירון,


11:25 - האיחוד האירופי: מפצירים בישראל להפסיק מיידית את המבצע ברפיח. האיחוד האירופי הפציר בישראל "להפסיק מיידית את המבצע ברפיח". בהצהרה שפרסם משרד החוץ של האיחוד, נטען כי המשך הפעולה בעיר הדרומית ברצועת עזה "יפעיל לחץ וישפיע על יחסי ישראל והאיחוד". (AFP)

הפצצה ישראלית ברפיח, צילום: AFP הפצצה ישראלית ברפיח | צילום: AFP הפצצה ישראלית ברפיח, צילום: AFP

11:00 - נסראללה נפגש עם משלחת חמאס: "הדגישו את אחדות העמדות". מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נפגש עם משלחת חמאס בראשות חליל אל-חיה, סגנו של מנהיג הארגון בעזה יחיא סינוואר. בפגישה הקבוצה דנה בהתפתחויות האחרונות ברצועה ובכל "חזיתות התמיכה". כמו כן, הם "סקרו את סבב המשא ומתן האחרון ואת העמדות הפוליטיות הבינלאומיות ותנועות הסטודנטים במקומות שונים בעולם". נמסר עוד כי "הקבוצה שמה דגש על אחדות העמדות והמשך המאמץ בשטח, המאמץ הג'האדי והמאמץ הפוליטי והעממי כדי להשיג את מטרות 'מבול אל-אקצא' - השם הפלסטיני למלחמה". (ליאור בן ארי)

10:45 - המשך הלחימה ברצועה: צה"ל פועל בלב ג'באליה, כ-80 מטרות טרור הושמדו. דובר צה"ל עדכן בהמשך הלחימה ברצועת עזה, ומסר כי אוגדה 98 החלה לפעול הלילה בלב מחנה ג'באליה שבצפון הרצועה. לוחמי חטיבות 7, הצנחנים ו-460 ניהלו ביממה האחרונה קרבות עצימים מול עשרות חוליות חמושות וחיסלו מספר רב של מחבלים. במקביל, נמשכת פעילות אוגדה 162 במזרח רפיח לטיהור האזור ממחבלים ומתשתיות טרור. צוות של חטיבת גבעתי יצא להתקפה ממוקדת על מוצב ששימש את חמאס לאימונים, חיסל מחבלים ואיתר מתחם המדמה כלים צה"ליים ואמל"ח. ביממה האחרונה הושמדו כ-80 מטרות טרור ברצועה. (יואב זיתון)


10:35 - עיריית שדרות: בניין לא מאוכלס נפגע מרקטה בעיר. עיריית שדרות מסרה בהמשך להתרעת צבע אדום שנשמעה בעיר כי בניין לא מאוכלס בעיר נפגע מרקטה, וכי רקטה נוספת יורטה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים. כמו כן, נמסר כי בעקבות הירי הקודם לעיר שתי נשים נחבלו בדרכן למרחב המוגן ופונו על-ידי מד"א לבית חולים במצב קל. (מתן צורי)

9:30 - הירי לשדרות: רקטה ששוגרה ממרחב ג'באליה יורטה; דיווח על נפילה בעיר. כמה רקטות שוגרו מרצועת עזה לעבר מרחב שדרות, בהמשך להתרעה שהופעלה בעיר ובסביבתה. דובר צה"ל מסר כי רקטה אחת ששוגרה ממרחב ג'באליה שבצפון הרצועה יורטה. במקביל, עיריית שדרות מסרה כי "צוותי הביטחון של העירייה מבצעים סריקות בעיר בעקבות דיווח על נפילה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים בגוף או על נזק לרכוש". (מתן צורי ויואב זיתון)

9:00- דיווח: הסתיימה פשיטת צה"ל בשכונת זייתון בדרום העיר עזה. תחנת הטלוויזיה הקטארית "אל-ג'זירה" דיווחה כי כוחות צה"ל "נסוגו משכונת זייתון שבדרום העיר עזה לאחר מבצע צבאי בן שישה ימים". (עינב חלבי)

כוחות צה"ל בשכונת זייתון, צילום: דובר צה"ל כוחות צה"ל בשכונת זייתון | צילום: דובר צה"ל כוחות צה"ל בשכונת זייתון, צילום: דובר צה"ל

7:45 - דיווח: מצרים טרם הצטרפה רשמית לתביעה נגד ישראל, בשל "קשיים משפטיים". מקור מצרי אמר לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" הקטארי כי "מצרים עדיין לא הגישה בקשה להצטרף לתביעה של דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבילנאומי לצדק בהאג, עקב דרישות משפטיות טכניות קשות". לדבריו, ההודעה המצרית על ההצטרפות לתביעה, "העבירה מסר חריף לממשלת ישראל בעקבות הפעולות ברפיח, המפרות את הסכם השלום המצרי-ישראלי, ובמקביל העבירה מסר מרגיע למצרים הכועסים על כך שקהיר לא מגיבה על פעולותיה של ישראל". (ליאור בן ארי)

6:30 - בחיזבאללה אישרו: חסין מכי נהרג בתקיפת הרכב בדרום לבנון. אחרי הדיווחים על מותו בתקיפת הרכב באזור צור שבדרום לבנון, חיזבאללה אישר כי חסין אבראהים מכי, מפקד בארגון הטרור השיעי, נהרג בתקרית. מפרוץ המלחמה, חיזבאללה הודיע על 299 מפעיליו שנהרגו. (ליאור בן ארי)

תקיפת הרכב בצור אתמול, צילום: מתוך ynet תקיפת הרכב בצור אתמול | צילום: מתוך ynet תקיפת הרכב בצור אתמול, צילום: מתוך ynet

6:10 - הותר לפרסום: סמל עירא יאיר גיספן נפל ברצועת עזה. צה"ל התיר לפרסום כי סמל עירא יאיר גיספן, בן 19 מפתח תקווה, לוחם בגדוד 75 של עוצבת "סער מגולן" (7), נפל אתמול בקרב בדרום רצועת עזה. (ynet)

סמל עירא יאיר גיספן שנפל ברצועת עזה, צילום: דובר צה"ל סמל עירא יאיר גיספן שנפל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל סמל עירא יאיר גיספן שנפל ברצועת עזה, צילום: דובר צה"ל

4:00 - ארה"ב: המפגינים הפרו-פלסטינים באוניברסיטת הרווארד פינו את מאהלי המחאה. המפגינים הפרו-פלסטינים באוניברסיטת הרווארד שבמסצ'וסטס פינו את מאהל המחאה נגד ישראל מחצר האוניברסיטה. זאת לאחר שהנשיא הזמני של הרווארד, אלן גרבר, הודיע למוחים כי הוא מסכים לדון עמם בנושא המימון לארגונים שלטענתם מסייעים לישראל במלחמה ברצועת עזה. (AP)

הפגנה פרו פלסטינית באוניברסיטת הרווארד על רקע המלחמה בעזה, צילום: Joseph Prezioso/AFP הפגנה פרו פלסטינית באוניברסיטת הרווארד על רקע המלחמה בעזה | צילום: Joseph Prezioso/AFP הפגנה פרו פלסטינית באוניברסיטת הרווארד על רקע המלחמה בעזה, צילום: Joseph Prezioso/AFP

1:50 - ביידן מקדם חבילת נשק חדשה לישראל בשווי מיליארד דולר: "ממשיכים לסייע צבאית". כשבוע לאחר שנשיא ארה"ב ג'ו ביידן איים כי אם ישראל תפתח בפעולה נרחבת ברפיח הוא לא יספק לה פצצות ופגזים, ממשלו הודיע לקונגרס האמריקני כי הוא מקדם חבילת נשק חדשה לישראל בשווי מיליארד דולר. כך מסרו גורמים אמריקנים רשמיים ל"וול סטריט ג'ורנל". חבילת הנשק החדשה כוללת העברה פוטנציאלית של תחמושת טנקים בשווי 700 מיליון דולר, כלי רכב טקטיים משוריינים בשווי 500 מיליון דולר ומרגמות בשווי 60 מיליון דולר. היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן, אמר כי "אנחנו ממשיכים לשלוח סיוע צבאי. השהינו משלוח של פצצות במשקל של כ-900 קילו כי אנחנו לא מאמינים שצריך להטיל אותן בערים שמאוכלסות בצפיפות". (ynet)

1:20 - ביידן: אטיל וטו על הצעת חוק שתחייב את ארה"ב להעביר לישראל סיוע צבאי ללא עיכוב. הבית הלבן הודיע שנשיא ארה"ב ג׳ו ביידן יטיל וטו על הצעת חוק של מחוקקים רפובליקנים בבית הנבחרים, שנועדה לחייב את הבית הלבן להעביר לישראל סיוע צבאי ללא עיכוב. להצעה אין כמעט סיכוי לעבור כי בסנאט יש רק דמוקרטי, אך כמה עשרות מחוקקים דמוקרטים הביעו תמיכה פומבית בחוק, מה שאילץ את הנשיא להודיע על הטלת וטו אם יאושר. לפי ההצעה, שצפויה לעלות להצבעה בבית הנבחרים ביום חמישי, הקונגרס יוכל למנוע מימון לפנטגון ולמחלקת המדינה אם ביידן יסרב לציית להנחייה. (דניאל אדלסון, ניו יורק)

1:00 - מטוסי קרב יירטו שני כטב"מים שטסו לישראל ממזרח. דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב יירטו שני כטב"מים שהיו בדרכם לשטח ישראל. "לפני זמן קצר מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו בהצלחה שני כלי טיס בלתי מאוישים שעשו את דרכם לשטח ישראל מכיוון מזרח. הכלים לא חצו לשטח הארץ", נמסר מצה"ל. במקביל, "ההתנגדות האיסלאמית בעיראק" לקחה אחריות על שיגור כטב"ם לעבר אילת. (ליאור בן ארי)

22:00 - מחאת מנגלים על הכביש בתל אביב במוצאי יום העצמאות: "לא תנפנפו את החטופים"

צילום: ליאור שרון צילום: ליאור שרון צילום: ליאור שרון

מוקם יותר דובר צה"ל התיר לפרסם כי אזרח נהרג מפגיעת טיל נ"ט מוקדם יותר היום בקיבוץ אדמית שבגליל המערבי. מהירי נפצעו גם חמישה חיילי צה"ל - אחד באורח בינוני וארבעה באורח קל. החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחותיהם עודכנו. כמו כן, נמסר כי מטוסי קרב תקפו מבנים צבאיים של חיזבאללה בדרום לבנון, במרחבים עייתא א-שעב ובכפר כילא.

תגיות