אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא חדש: חובות משקי הבית בארה"ב - 16.9 טריליון דולר קניות ברשת | צילום: PEXELS

שיא חדש: חובות משקי הבית בארה"ב - 16.9 טריליון דולר

לפי הדו"ח של שלוחת הפד בניו יורק, החוב עלה ברבעון הרביעי ב-2.4%; האשראי הצרכני זינק בשיעור חריג של 6% - החד ביותר מאז החל המעקב אחר נתון זה ב-1999

16.02.2023, 21:10 | חדשות חוץ

האמריקאים ממשיכים להגדיל את החובות שלהם - במשכנתאות, בהלוואות רכב וברכישות בכרטיסי אשראי.

לפי הדו"ח שפרסמה שלוחת הפד בניו יורק, החוב של משקי הבית בארה"ב עמד ברבעון הרביעי על שיא חדש של 16.9 טריליון דולר - עלייה של 2.4% (או של 394 מיליון דולר) בהשוואה לרבעון השלישי.

אף שהנתח העיקרי של החוב טמון במשכנתאות (שם החוב גדל בשל העלאות הריבית), הדו"ח מלמד כי גם האשראי שנלקח בכרטיסים טיפס בשיעור חריג.

היקף האשראי הצרכני שלקחו האמריקאים (הלוואות רכב, כרטיסי אשראי) עמד ברבעון הרביעי על 986 מיליארד דולר, עלייה של 6% בהשוואה לרבעון השלישי. זהו שיעור העלייה החד ביותר מאז החלה הבנק בניו יורק לעקוב אחר הנתונים ב-1999.

לצד רמות השיא הללו, ולא פחות מדאיג - נרשמת גם עלייה במספר האמריקאים שלא עמדו בפירעון תשלום של חוב שלקחו על עצמם, בכל מגזרי הפעילות. מדובר אמנם בשיעור נמוך יחסית לזה שנרשם בתקופה שקדמה למגפה - שיעור ההלוואות שבהם לא בוצע תשלום עומד על 2.5%, לעומת 4.7% בסוף 2019.

בה בעת טוענים אנשי הפד בניו יורק כי העובדה שנרשמת בחודשים האחרונים עלייה בנתון זה מול שוק תעסוקה חזק - היא בהחלט סיבה לדאגה.

"אף שהיסטורית שיעור אבטלה נמוך שימר את מצבם הפיננסי של הצרכנים האמריקאים במצב טוב, המחירים הגבוהים והריבית המטפסת עלולים להעמיד במבחן את היכולת של הלווים לעמוד בתשלומי החוב שלהם", נאמר בדו"ח.


תגיות