אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חצי שנה למלחמה: התבוסה האמיתית היא ממשלת נתניהו השישית

פרשנות

חצי שנה למלחמה: התבוסה האמיתית היא ממשלת נתניהו השישית

הקואליציה הנוכחית הוקמה כדי לחלץ את רה"מ נתניהו ממשפטו, לחזק את העליונות היהודית המשיחית ולהרוס את מערכת המשפט; וכאשר מקימים ממשלת חורבן, החורבן מגיע - והוא שטף אותנו בשתי פעימות: ההפיכה המשטרית ואסון ה-7 באוקטובר; ישראל מתקיימת היום למרות ממשלתה

07.04.2024, 06:02 | משה גורלי

היום, יום ראשון ה-7 באפריל, אנו מציינים חצי שנה בדיוק לטבח ה-7 באוקטובר. לתבוסה הכואבת ביותר שנחלה ישראל מיום הקמתה. התאריך הזה ייחרת לדיראון עולם, אבל התבוסה האמיתית של ישראל רשומה עם הקמת ממשלת ישראל ה-37, הממשלה השישית של נתניהו שהושבעה ב-20 בדצמבר 2022.

הקואליציה שנרקמה בראשות הנאשם בנימין נתניהו הוקמה במטרה להחריב את הדמוקרטיה הליברלית, את הממלכתיות, את השירות הציבורי, את כל הסטנדרטים שכוננו את הצביון והפרהסיה הישראליים שעליהם התקיימו האיזונים העדינים בין דת ומדינה, בין הגלובלי למקומי, בין השפיות לטרלול. והכל לטובת סדר חברתי-פוליטי חדש שנועד לשלוש מטרות: חילוץ נתניהו ממשפטו הפלילי, חיזוק העליונות היהודית הגזענית והמשיחית והרס מערכת המשפט – יעד שהוא גם מטרה וגם אמצעי להשגת שתי המטרות הראשונות.

וכאשר מקימים ממשלת חורבן, החורבן מגיע. והוא שטף אותנו בשתי פעימות. המהפכה המשטרית שהושקה ב-4 לינואר 2023 בנאומו של שר המשפטים יריב לוין וטבח ה-7 באוקטובר שהנחיל לצד שרשרת האסונות שנגזרו ממנו גם את המשך שלטונה של ממשלת החורבן. ממשלה שהישרדותה הפכה ליעד המרכזי של פועלה והתנהלותה מאז. גם במחיר החידלון והכישלון בשיקום המתחייב של המדינה שקודם נקרעה ובהמשך נשברה – השיקום הפיזי ושיקום האמון של העם בהנהגה. נזקי השבר הם נוראים: 814 אזרחים נרצחו, כ-600 חיילים נפלו, 253 חטופים, למעלה ממאה אלף מפונים מיישובי הצפון והדרום, סכנת התלקחות אזורית, הרס היחסים עם ארה"ב.

ישראל מתקיימת היום למרות ממשלתה. בגלל הרוח האזרחית המרשימה, בגלל הכלכלה, בעיקר ההייטק, שממשיכה לפעום, בגלל שירות ציבורי שעדיין לא איבד את עמוד השדרה שלו. במיוחד ראשי מערכת הביטחון והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה - שני יעדים שהממשלה לא חדלה מהמאמץ להביא למיטוטם המלא.

טבח ה-7 באוקטובר אמור היה להניב חשבון נפש, נטילת אחריות, מאמץ אמיתי לתיקון. חצי שנה אחרי, מותר לומר ששלושת יעדי הממשלה שמותנים בהישרדותה – חילוץ נתניהו, כינון העליונות היהודית והרס המשפט - נותרו על כנם. ולאחר ה-7 באוקטובר החתירה ליעדים אלה ממשיכים להשקיע את ישראל עמוק יותר בבוץ. בגלל היעדר תכנית פעולה מוגדרת ליום שאחרי, בגלל החמצת ההזדמנות לבנות ציר מדיני בשיתוף עם ארה"ב, סעודיה, מצרים ומדינות המפרץ, בגלל ההתנגדות לכל שיתוף פעולה עם רשות פלסטינית שתחליף את החמאס.

חצי שנה לאחר הטבח, נותרה ממשלת החורבן מחויבת ליעדיה המקוריים, גם על חשבון האינטרסים האמיתיים של החברה והמדינה שממשיכים לדשדש ולשקוע - בבוץ העזתי בפרט והקיומי בכלל, שבו ממשיכים נתניהו ושריו, גם המסוכנים וגם חדלי האישים, להטביע אותנו. חצי שנה לטבח ואנו ממשיכים להתרסק אל תוך המדרון התלול שהושלכנו אליו. בפעם הראשונה עם ההפיכה המשטרית. בפעם השנייה עם הטבח.


תגיות