אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינפלציה של 95%: המחירים בארגנטינה כמעט הוכפלו בשנה האחרונה סופרמרקט בארגנטינה. המחירים כמעט הוכפלו בשנה האחרונה | צילום: AP

אינפלציה של 95%: המחירים בארגנטינה כמעט הוכפלו בשנה האחרונה

האינפלציה במדינה בשיא של 30 שנה, לאחר שמדד המחירים לצרכן קפץ ב-95% ב-12 החודשים האחרונים. הבנק המרכזי העלה בשנה האחרונה את הריבית ל-75% בניסיון לרסן את עליות המחירים. קרן המטבע אישרה סיוע של 6 מיליארד דולר נוספים למדינה

13.01.2023, 11:38 | חדשות חוץ

מחירי המוצרים בארגנטינה כמעט הכפילו את עצמם בשנה האחרונה, לאחר ששיעור האינפלציה השנתי במדינה הגיע לרמתו הגבוהה ביותר זה 30 שנה. כך לפי דיווח ב-BBC. נתונים רשמיים מראים שמדד המחירים לצרכן קפץ ב-94.8% ב-12 החודשים שהסתיימו בסוף דצמבר. זהו שיעור העלייה הגבוה ביותר במדינה מאז 1991.

בשנה שעברה העלה הבנק המרכזי של ארגנטינה את שיעור הריבית שלו ל-75%, בניסיון לרסן את עליית יוקר המחיה. שיעור האינפלציה החודשי של ארגנטינה עמד בדצמבר על 5.1%, מספר שמייצג ניצחון קטן עבור הממשלה של הנשיא אלברטו פרננדס, בכך שהוא נותר מתחת ל-7.4% שנרשם ביולי.

קברניטי המדינה עשויים אולי להתנחם גם בכך ששיעור האינפלציה השנתי לא הגיע לשיעור תלת-ספרתי. עליות המחירים בדצמבר הובלו על ידי התייקרויות בתחומים כמו מסעדנות, מלונאות, אלכוהול וטבק, שמחירם עלה ביותר מ-7%.

כמו רוב מדינות העולם, המחירים בארגנטינה עלו בחדות לאחר שמחירי הסחורות והאנרגיה רשמו עליות משלהם. עליות המחירים במדינה יוחסו גם להדפסת כסף נרחבת של הבנק המרכזי וכן למלחמה באוקראינה.

בחודש שעבר אישרה קרן המטבע העולמית חבילת סיוע נוספת של 6 מיליארד דולר לכלכלה השנייה בגודלה בדרום אמריקה. זה היה התשלום האחרון בתוכנית סיוע בת 30 חודשים, שאמורה להזרים לכלכלת המדינה 44 מיליארד דולר. בשנה שעברה התחלף שר האוצר פעמיים בתוך ארבעה שבועות. סרחיו מסה משמש בתפקיד מאז אוגוסט, ויישם מדיניות נוקשה שמטרה לרסן את האינפלציה.

תגיות