אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא של 32 שנים: האינפלציה בארגנטינה טיפסה ל-124% דוכן ירקות באזור בואנוס איירס, ארגנטינה | צילום: REUTERS/Agustin Marcarian

שיא של 32 שנים: האינפלציה בארגנטינה טיפסה ל-124%

שיעורי העוני הם מעל ל-40%, ולפי הבנק המרכזי האינפלציה צפויה לעמוד על 169% עד סוף השנה. "אנשים כועסים, הם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות קילו בשר", התלונן קצב מקומי. בחודש הבא יתקיימו בחירות, מועמד הימין הקיצוני מוביל בסקרים

14.09.2023, 11:49 | חדשות חוץ

משבר יוקר המחיה בארגנטינה מחריף. לשכת הסטטיסטיקה המרכזית פרסמה כי שיעור האינפלציה השנתי במדינה טיפס באוגוסט ל-124.4%, רמתו הגבוהה ביותר מאז 1991. השיעור החודשי עמד באוגוסט על 12.4%, ודחף את שיעורי העוני ליותר מ-40%. "זה כל כך קשה. בכל יום הדברים עולים קצת יותר, זה כמו מרדף אינסופי נגד השעון וחיפוש אחר מבצעים", אמרה לסוכנות רויטרס לאורה סליץ מבואנוס איירס. "קונים את המוצרים הכי זולים בחנות אחת ועוברים לחנות הבאה כדי לקנות דברים אחרים".

לפי סקר אנליסטים שערכו בבנק המרכזי, התחזית היא שבסוף השנה תעמוד האינפלציה על שיעור של 169%, זינוק חד לעומת התחזיות מלפני חודש שהעריכו אינפלציה של 141%. "בעוד שבשאר דרום אמריקה למדינות יש אינפלציה חד ספרתית, בארגנטינה הגענו כבר לתלת ספרתית", אמר האנליסט המקומי דמיאן די פאצ'ה.

המשבר הכלכלי ויוקר המחיה הם הנושאים המרכזיים ששולטים בבחירות לנשיאות שיתקיימו בחודש הבא. המועמד הליברטיאני הקיצוני חוויאר מיליי הוא המועמד המוביל בשלב זה מול מועמדים כמו שר הכלכלה סרחיו מאסה ומועמדת השמרנים פטריציה בולריץ'.

מאסה, שהוריד מסים כדי לקזז את השפעות האינפלציה על העובדים, אמר אתמול (ד') כי אוגוסט היה החודש "הקשה" ביותר.

בעלי חנויות מתלוננים בנוסף לעליות המחירים הסיטונאיים גם על מחסור במוצרים בשל חוסר הוודאות הכלכלי. כך למשל הקצב מרצ'לו קאפוביאנקו, חושש שיאלץ לסגור את העסק והתחיל לחשוב על הגירה. הוא מציג את מחירי הבשר שלו בדולרים, המטבע שרבים מעדיפים להשתמש בו בעקבות הפיחות העקבי בפסו. "אנחנו לא יודעים אם נצליח לשלם שכירות החודש, איך נוכל לשלם את חשבון החשמל", אמר. "אנשים כועסים, ובצדק. הם אפילו לא יכולים להרשות לעצמם לקנות קילו בשר".

תגיות