אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נואשת לכסף: ארגנטינה מתכוונת לגייס 3.2 מיליארד דולר חאבייר מיליי נשיא ארגנטינה | צילום: Natacha Pisarenko /AP

נואשת לכסף: ארגנטינה מתכוונת לגייס 3.2 מיליארד דולר

אחד האתגרים הניצבים בפני הנשיא החדש חאבייר מיליי הוא תשלום חובות בהקדם, ולפי צו שפרסמה הממשלה בכוונתה לבצע לשם כך הנפקה של אג"ח לעשר שנים; במידה שלא תצליח, תעמוד בפני חדלות פירעון, בעיקר מול קרן המטבע העולמית

06.01.2024, 12:00 | חדשות חוץ

ממשלתה הנואשת למזומנים של ארגנטינה מתכוונת לגייס 3.2 מיליארד דולר במזומן על מנת לעמוד בתשלומי חוב, זאת באמצעות הנפקת אג"ח לעשר שנים, כך על פי צו שפורסם אתמול (ו') בתקשורת המקומית.

ממשלתו החדשה של הנשיא הליברטריאני חאבייר מיליי נאבקת במשבר הכלכלי הקשה ביותר במדינה מזה שני עשורים, כולל שיעור אינפלציה שמתקדם במהירות אל עבר 200%, מחסור בעתודות מט"ח ועלייה בשיעור העוני. הממשלה עומדת בפני חדלות פירעון מול נושיה, בהם קרן המטבע העולמית, עמה היא מקווה להגיע להסדר ולשחרר כספים כחלק פעימה שהתעכבה בתוכנית הקרן להלוות למדינה הדרום אמריקאית 44 מיליארד דולר. ממשלת ארגנטינה אמורה לפגוש משלחת מטעם הקרן במהלך סוף השבוע, בתקווה להגיע להסדר להעברת 3 מיליארד דולר.

עם זאת, גיוס החוב מצביע על כך שהממשלה זקוקה להזרמה מהירה יותר של כספים, למרות הבטחת הבחירות של הנשיא לעצור את מימון צרכי האוצר ע"י הבנק המרכזי שמנפיק את האג"ח.

"ממשלות משתנות, אך שטרות שלא ניתן להעביר נשארים אותו דבר. אין פיתרון קסם", אמר הכלכלן הארגנטינאי גבריאל קמניו, שהוסיף שלא ברור מתי המענק מטעמה של קרן המטבע ישוחרר. "לכן עלינו להמשיך לפגוע במאזן הבנק המרכזי כדי להימנע מחדלות פירעון".

דובר מטעם הנשיא אמר במסיבת עיתונאים שהנפקת האג"ח אמור לאפשר לממשלה "לעמוד בפקיעת החוב מול נושים פרטיים", אך הוסיף שהמהלך לא יפגע במעמד הבנק המרכזי. למרות שהבנק צבר עתודות מט"ח מאז כניסתו של מיליי לתפקיד בדצמבר, אנליסטים מעריכים שהן עדיין נמצאות בגירעון של 8 מיליארד דולר.

ארגנטינה, אחת מיצואניות הדגנים הגדולות בעולם, נאבקת במשבר כלכלי שנמשך שנים. היא שילמה לאחרונה 920 מיליון דולר לקרן המטבע, וצריכה לעמוד בתשלום נוסף של 1.95 מיליארד דולר עד אמצע ינואר.


תגיות