אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה בפריים: צלמים ישראלים בוחרים את תמונות השנה שלהם מפגינה עם ילדים חרדים פוטו צילומי השנה | צילום: בן כהן

שנה בפריים: צלמים ישראלים בוחרים את תמונות השנה שלהם

צלמים ישראלים בחרו, לבקשת כלכליסט, את תמונת השנה שלהם. המחאה נגד ההפיכה המשטרית מככבת על כל צורותיה וצעדותיה, אבל לא רק. גם היומיומי נוכח, אבל נראה שתמיד יש ברקע איזה מאבק כלשהו

15.09.2023, 22:19 | הפקה: הילה דביר ממן  צילום: יאיר פלטי צילום: יאיר פלטי
1.יאיר פלטי, צלם רחפנים. ״SOS בקפלן״ 15.7.23: "התמונה מיוחדת בעיני כי היא מספרת את סיפור המחאה - המונים שמשקיעים מזמנם ומכספם, שבוע אחרי שבוע, ביוזמות ובשיתוף פעולה על מנת להשמיע את קולם ולייצר תודעה עולמית"
 צילום: עוז מועלם צילום: עוז מועלם
2.עוז מועלם - גמר הפלייאוף בכדורסל. "המשחק הראשון בסדרת הגמר בין מכבי להפועל תל אביב בכדורסל, לאחר שמכבי סירבו להעביר כרטיסים לאוהדי הפועל. כבר בשריקת הפתיחה הודלקו אבוקות ביציעי הפועל. שמעון מזרחי, יו"ר מכבי תל אביב ואחד הכבאים, סיפקו תמונה שמסכמת שבוע יצרי"
צילום: אלכס קולומויסקיצילום: אלכס קולומויסקי
3.אלכס קולומויסקי - הלוויה של לוסי די. "מאוד קשה לצלם לוויה. לעמוד עם מצלמה מול אנשים שעברו טרגדיה אישית זה קורע לב. לראות ילדים שקוברים את אמא שלהם - מחזיר אותי לימים כשהיתי ילד ובגיל 7 איבדתי את אמא שלי"
צילום: אסף פרידמןצילום: אסף פרידמן
4.אסף פרידמן - טקס רחיצת רגליים בסנט הלנה, הרובע הנוצרי בירושלים. "במסגרת פרויקט צילומים בנושא דת ואמונה, הגעתי באפריל לכפר האתיופי דיר א-סולטאן בגג כנסיית הקבר ברובע הנוצרי בירושלים. ביום זה במהלך חג הפסחא, נהוג לקיים את טקס רחיצת הרגליים שעשה ישו לתלמידיו, אלא שהרחבה הוצפה השנה עקב מזג אוויר סוער ובעיית ניקוז חמורה גרמה לזה שהטקס התקיים באוהל קירוי. מצאתי שהסיפור המעניין דווקא קורה מחוץ לאוהל שהיה מלא עד אפס מקום"
צילום: דנה קופלצילום: דנה קופל
5.דנה קופל – דם על הידיים. "מיצג מחאה נגד אלימות כלפי נשים באחת ההפגנות בקפלן, החזיר אותי באחת אל התמונה האיקונית והמחרידה של הלינץ' ברמאללה באינתיפאדה השנייה. קול דמי אחיותייך צועקות מן האדמה"
צילום: יונתן בלוםצילום: יונתן בלום
6.יונתן בלום - הצעדה לירושלים. "הגעתי בכלל לצלם את משה רדמן בקיבוץ נחשון, אבל בדרך הביתה ראיתי את השיירה. רק כשסיימתי לצלם אותה קלטתי שהשיירה נעלמת באופק, כלומר שאין לה סוף. בחרתי בה בזכות הרגש שמילא אותי באותו רגע"
צילום: אורן זיוצילום: אורן זיו
7.אורן זיו – חווארה. "נוואל דומיידי מסתכלת על הנזק בכניסה לביתה לאחר התקפת מתנחלים בחווארה, שעות לאחר פיגוע בו נהרגו האחים יניב. הצילום הזה מציג את המציאות שרבים מנסים להדחיק, שהתגברה תחת הממשלה הנוכחית. האירוע בחווארה הפך לסמל: לא מדובר במקרים בודדים, אלא באלימות מאורגנת בחסות המדינה"
צילום: חן לאיופולדצילום: חן לאיופולד
8.חן ליאופולד, "עולים לדגל", מרץ 2023. "יום ההצבעה על חוקי ההפיכה המשפטית בועדת חוקה. מפגינים בעד ונגד ההפיכה המשפטית חולפים זה על פני זה במדרגות הנעות של תחנת הרכבת בירושלים. מפגין נגד ההפיכה עטוף דגל ישראל עומד בתווך ומביט למעלה אל קצה המנהרה"
  צילום: טל שחר צילום: טל שחר
9.טל שחר, אלימות שוטרים בהפגנה. "זה היה אחד מהרגעים שהרגשתי שהשוטרים מאבדים את זה. במקרים רבים במחאה השוטרים נכשלו ביכולת האיפוק והשתמשו בכוח לא סביר. זה היה אחד הרגעים האלו"
  צילום: כדיה לוי צילום: כדיה לוי
10.כדיה לוי - צעדת המתים. "אלפים הפגינו במחאה הזו בקריאה לממשלה לטפל באלימות שקיימת בחברה הערבית. צילמתי פורטרט של בחור צעיר, מישיר מבט למצלמה, אוחז בארון קבורה. התמונה גרמה לי לצמרמורת. המבט הנוקב שלו מעביר תחושה קשה של כאב על רשלנות מתמשכת"
צילום: יובל חןצילום: יובל חן
11.יובל חן – מבקשי מקלט, 2.9.23, תל אביב. "שבת בבוקר. התלקחות בין מפגנים אריתראים לשוטרים. על הרצפה, מפגין עם חולצה תכלת שמסמל שהוא נגד המשטר הדיקטטורי באריתראה, והשוטרים עליו"
 צילום: אלעד גרשגורן צילום: אלעד גרשגורן
12.אלעד גרשגורן - אנשי הרוח, תצפית במצפה רמון. "יצאתי לפנות בוקר לריצה בעיר הדרומית, ולמזלי הגעתי בדיוק בזמן לחוות גלישת עננים מדהימה לעבר המכתש שנמשכה כ20 דקות, יחד עם זוג אנשי רוח מקומיים שחוו יחד איתי רגע מדיטטיבי מושלם"
צילום: בן כהןצילום: בן כהן
13.בן כהן - המפגינה עם הילדים החרדים. "צילמתי את התמונה הזאת לפני ההפגנה ברחוב עזה בירושלים, מול בית ראש הממשלה. פתאום קלטה את עיני מפגינה, שמדברת עם קבוצה של ילדים חרדים ומתנהל ביניהם דיון. אלה הם רגעים שצלם מחפש כל חייו להנציח — רגע המספר סיפור אנושי מורכב במציאות של חיינו"

תגיות