אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר פרסם להערות הציבור את הצו המבטל את מס המשקאות הממותקים משקאות ממותקים של קוקה קולה | צילום: שאול גולן

האוצר פרסם להערות הציבור את הצו המבטל את מס המשקאות הממותקים

בעוד 10 ימים יוכל השר סמוטריץ' לחתום על הצו ולהכניסו לתוקף; המהלך צפוי להביא לקיטון של 870 מיליון שקל בהכנסות המדינה; לפי דברי ההסבר לצו, בתקופה בה הוא עמד בתוקף היקף הצריכה של המשקאות הרלוונטיים ירד ב-12% ונרמז שם כי החברות העלו את המחירים מעבר לנדרש

24.01.2023, 21:18 | שלמה טייטלבאום

רשות המסים פרסמה הערב (ג') להערות ציבור צו המבטל את מס המשקאות הממותקים.

על פי הצו, יבוטל המס על כל המוצרים, גם המשקאות עם שיעורי סוכר גבוהים, משקאות הדיאט והמיצים הטבעיים. המהלך צפוי להביא לקיטון של 870 מיליון שקל בהכנסות המדינה. מבחינה טכנית, הצו פתוח להערות הציבור בעשרת הימים הקרובים, ולאחר מכן, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' יוכל לחתום עליו ולהכניסו לתוקף.

ביטול המס על המשקאות הממותקים הוא התחייבות של כל מפלגות הקואליציה לציבור בוחריהן בכלל ולציבור החרדי בפרט. על אף שמיסוי משקאות ממותקים נהוג במדינות רבות בעולם, הוא נתפס כצעד של הממשלה הקודמת המכוון נגד המגזר החרדי, ולכן הוא בוטל למרות שיעורי הסוכרת הגבוהים בישראל.

בדברי ההסבר לצו נאמר כי מטרת הביטול היא בכדי להביא להוזלת מחירי המשקאות הממותקים. אין שם התייחסות להשפעה הצפויה על הגדלת הצריכה של המשקאות מסוג זה, אך גורמי המקצוע התייחסו להשפעתו עד כה על הצריכה. לדבריהם "על פי ניתוח גורמי המקצוע, בתקופה בה עמד הצו בתוקף עד סוף 2022, היקף הצריכה הכללי (בליטרים) של המוצרים עליהם חל המס ירד ב-12%, כאשר בצריכת משקאות עתירי סוכר, עליהם הוטל מיסוי גבוה יותר, חלה ירידה בשיעור של 16% ובצריכת משקאות דיאט ומיצים טבעיים חלה ירידה בשיעור של 5%".

עם זאת, בהמשך דברי ההסבר נרמז כי הירידה היתה נמוכה למדי לעומת העלייה במחיר המשקאות, ורמזו כי חברות המשקאות העלו את המחיר מעבר לנדרש מכח המס. עוד נכתב כי "מחירי המשקאות עתירי הסוכר עלו ב-34% ביחס למחיריהם לפני כניסת הצו לתוקף. מחירי משקאות הדיאט והמיצים הטבעיים עלו ב-21%. בשני המקרים מדובר בעליות מחיר גבוהות מאלו המתחייבות בשל הטלת המס".


תגיות