אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגזר התשתיות של אלקטרה אכזב; האוטובוסים סיפקו את הסחורה איתמר דויטשר מנכ"ל קבוצת אלקטרה | מיקי אלון

מגזר התשתיות של אלקטרה אכזב; האוטובוסים סיפקו את הסחורה

החברה מסכמת את הרבעון השלישי עם עלייה של 14% בהכנסות ל-2.27 מיליארד שקל. הרווח התפעולי נשחק ב-6.4% ועמד על 99.5 מיליון שקל

23.11.2021, 14:29 | חזי שטרנליכט

ירידה חדה ברווחיות בפעילות התשתיות שחקה את הרווח התפעולי של אלקטרה. מנגד, פעילות חברת האוטובוסים אפיקים, שאוחדה השנה בתוצאות, דווקא סייעה לשיפור הרווחיות התפעולית. 

קראו עוד בכלכליסט:


העלייה בהוצאות ההנהלה תרמה גם היא לצמצום בשורת הרווח התפעולי, שירד ברבעון השלישי ב-6.4% ועמד על 99.5 מיליון שקל. בה בעת ירידה של 29% בהוצאות המימון (נטו) וצמצום קל בהוצאות המסים העבירו את השורה התחתונה לפלוס - הרווח הנקי הרבעוני עלה ב-4.7% ל-53.2 מיליון שקל. 

ההכנסות ברבעון צמחו ב-13.9% ל-2.27 מיליארד שקל, כששיעור הרווח הגולמי עמד על 8.2% מההכנסות, מול 8.7% ברבעון המקביל בשנה שעברה. הוצאות ההנהלה זינקו בשיעור חד של 36.9% והסתכמו ב-80.7 מיליון שקל ברבעון השלישי. באלקטרה הסבירו את העלייה (שנרשמה בסעיף זה גם בשני רבעונים קודמים) באיחוד לראשונה של פעילות חברת אפיקים.

אלקטרה איחדה את התוצאות של חברת התעבורה אפיקים מתחילת השנה, אך לא סיפקה נתוני פרופורמה שיכולים ללמד כמה צמחה אותה פעילות ביחס לשנה שעברה. כמו כן הפעילות של התחבורה הציבורית פוצלה לשני מגזרי פעילות קיימים - הפעלה ושירות וזכיינות, בשניהם נרשם שיפור ברווח התפעולי, מול קריסה בתחום פרויקטי התשתיות.

איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה, mhkuo: לירון אלוני איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה | mhkuo: לירון אלוני איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה, mhkuo: לירון אלוני

חלוקה למגזרים

במגזר פרויקטים למבנים ותשתיות בישראל ירדו ההכנסות בשיעור מתון והסתכמו ברבעון השלישי ב-1.02 מיליארד שקל, בהשוואה ל-1.08 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי בתחום פעילות זה נפל ב-89% והסתכם ברבעון בכ-5.4 מיליון שקל.

במגזר פרויקטים למבנים ותשתיות בחו"ל הסתכמו ההכנסות ברבעון בכ-336 מיליון שקל, בהשוואה ל-345 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי במגזר זה ירד ב-80%, והסתכם ברבעון לכ-2.6 מיליון שקל. 

במגזר הפעלה, שירות ואחזקה עלו ההכנסות ברבעון ב-21.7% לכ-625.9 מיליון שקל, כאשר הרווח התפעולי במגזר זה עלה ב-34.2% ל-58.4 מיליון שקל. בחברה ציינו כי העלייה נבעה בעיקר מהכללת פעילות ההיסעים של אלקטרה אפיקים וכן מפעילות בתחום בדיקות הקורונה.

במגזר פיתוח והקמה של נדל"ן בייזום גדלו ההכנסות ברבעון ב-23% ל-114.4 מיליון שקל. העלייה מיוחסת בעיקר לצמיחה בהיקפי הפרויקטים בתחום יזמות הנדל"ן למגורים, בהתאם לקצב ההתקדמות. הרווח התפעולי במגזר זה גדל ב-52.1% ברבעון ל-13.8 מיליון שקל, מול 9.1 מיליון שקל ברבעון המקביל. 

במגזר הזכיינות רשמה אלקטרה עלייה משמעותית בהכנסות ל-219.6 מיליון שקל, לעומת 24.2 מיליון שקל ברבעון המקביל. הרווח התפעולי במגזר זה עמד על 20.8 מיליון שקל, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. העלייה נבעה בעיקר מהכללת אפיקים כאמור, וכן מרישום לראשונה של הכנסות בפרויקט קריית הממשלה המחוזית בנתניה.

מנכ"ל קבוצת אלקטרה, איתמר דויטשר: "התוצאות הכספיות ממחישות את התרומה החיובית של כניסתנו לתחום התחבורה הציבורית באמצעות רכישת פעילות אפיקים ואגד תעבורה. פעילות זו מהווה עבורנו רגל חשובה וצומחת, והיא למעשה נדבך נוסף באסטרטגיית מעגל החיים של אלקטרה, ומקנה לנו נגישות לשוק חדש בעל פוטנציאל משמעותי, שבו נוכחות אלקטרה עד כה היתה נמוכה".תגיות