אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גורם בחמאס: קיבלנו את ההצעה, עדיין אין הסכמות; גלנט בחאן יונס: "נגיע גם לרפיח" משפחות החטופים | צילום: רפי קוץ

דיווח שוטף

גורם בחמאס: קיבלנו את ההצעה, עדיין אין הסכמות; גלנט בחאן יונס: "נגיע גם לרפיח"

בכיר חמאס על המגעים לעסקה: "אין עדיין הסכם, אנחנו רק בהתחלה"; פיקוד העורף מאשר לקיים לימודים בעוטף עזה; מחבל ניסה לדרוס לוחמי צה"ל שהיו בפעילות יזומה סמוך לחברון - ונוטרל בירי. אזעקות הופעלו במטולה ובקריית שמונה; מוקדם יותר שוגרו שני טילי נ"ט מלבנון לעבר מוצבים בחרמון, ללא נפגעים

01.02.2024, 23:49 | כלכליסט ו-ynet

23:00 - ארה"ב: אושרה הצעת חוק האוסרת קבלת ויזה או הגירה על מבצעי ותומכי 7 באוקטובר. בית הנבחרים האמריקני אישר את הצעת החוק האוסרת קבלת ויזה או הגירה לארה"ב על כל אדם שהיה מעורב "בביצוע, תכנון, מימון או תמיכה במתקפת 7 באוקטובר". הצעת החוק, המרחיבה את המגבלות הקיימות, תכיל לראשונה מגבלות גם על כל חברי אש"ף.

ההחלטה התקבלה ברוב של 422 קולות כשרק שתי מחוקקות דמוקרטיות הצביעו נגד: נציגת מדינת מישיגן, הפלסטינית רשידה טאליב, וחברתה ל"סקווד" הפרוגרסיבי, נציגת מדינת מיזורי קורי בוש. טאליב אמרה כי החוק "מיותר ונועד לעורר שנאה אנטי-ערבית, אנטי-פלסטינית ואנטי-מוסלמית". (דניאל אדלסון, ניו יורק)


מחבלי חמאס שנתפסו בטבח של 7 באוקטובר , צילום: באדיבות דוברות שבס מחבלי חמאס שנתפסו בטבח של 7 באוקטובר | צילום: באדיבות דוברות שבס מחבלי חמאס שנתפסו בטבח של 7 באוקטובר , צילום: באדיבות דוברות שבס


22:22 - מנהיג הרוב בסנאט בארה"ב: בשבוע הבא נצביע על הסיוע לישראל ואוקראינה. מנהיג הרוב בסנאט האמריקני, צ'אק שומר, הודיע כי הסנאט יצביע בשבוע הבא על צו דו-מפלגתי ש"יחזק את הביטחון בגבול ויספק סיוע נוסף לישראל ולאוקראינה". (רויטרס)

21:07 - כץ הציג את "תיק אונר"א" לשגרירים מהאו"ם: "אלה פני המחבלים, הם לא 12 - אלא אלפים". שר החוץ ישראל כץ הציג בפני שגרירים מהאו"ם שביקרו בישראל את "תיק אונר"א" שהוכן במשרדו. בתיק, כך נמסר בהודעה מטעם השר, "חומרים חד-משמעיים המעידים על המעורבות העמוקה של עובדי הארגון בארגון הטרור חמאס". משלחת השגרירים מהאו"ם כוללת את שגרירי צ'כיה, בולגריה, הונגריה, מלטה, רומניה, אוקראינה, סיירה לאון וסלובניה.

כץ אמר במפגש: "אונר"א לא יכולה להיות חלק מהיום שאחרי בעזה. הם נכשלו. אונר"א גם עכשיו חלק מארגון טרור והפכה לחלק ממכונת הרצח של חמאס. אתם רואים את הפנים ואת השמות של המחבלים שהם חלק מאונר"א וחלק מחמאס - מחבלים שלקחו חלק אקטיבי בטבח ה-7 באוקטובר. הם לא רק 12 - הם אלפים, אלפים שמעורבים עמוקות בטרור".

לדברי כץ, "המנדט של אונר"א לא ריאלי כי היא מנציחה את הפליטות הפלסטינית ומנציחה את הטרור - ואני מתכוון להוביל את המערכה כדי לוודא שביום שאחרי אונר"א תהיה נחלת העבר". את המשלחת הוביל שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, שאמר: "ביום שאחרי, הקהילה הבינלאומית תצטרך לחשוב על פתרונות חדשים ויצירתיים. למשל, להפנים שאונר"א וחמאס משולבות זו בזו וצריך מודל אחר. אנחנו נחשוף את 'תיק אונר״א' לעולם. נוכיח שלא מדובר רק ב-12 עובדי אונר"א שהשתתפו בטבח, ושחמאס משתמש בסיוע ההומניטרי המגיע לאונר"א".

כץ עם תמונות המחבלים ב"תיק אונר"א", צילום: סיון שחור, לע"מ כץ עם תמונות המחבלים ב"תיק אונר"א" | צילום: סיון שחור, לע"מ כץ עם תמונות המחבלים ב"תיק אונר"א", צילום: סיון שחור, לע"מ


20:53 - בכיר חמאס על המגעים: "אין עדיין הסכם, אנחנו רק בהתחלה". אוסמה חמדאן, נציג חמאס בלבנון, אמר כי טרם הושגה הסכמה על עסקת חטופים מול ישראל. "אנחנו עדיין בהתחלה ולא יכולים לדבר על הגעה להסכם", אמר בריאיון לערוץ אל-ערבי. "נעשו מספר ניסיונות להגיע להסכמה, אך הכיבוש תמיד הפריע לכל הניסיונות הללו", טען - והבהיר: "עד עכשיו אי אפשר לדבר על הגעה להסכמה". (עינב חלבי)


אוסאמה חמדאן, נציג חמאס בלבנון ,  אוסאמה חמדאן, נציג חמאס בלבנון אוסאמה חמדאן, נציג חמאס בלבנון ,


20:43 - גורם בקטאר מבהיר: חמאס קיבל את ההצעה באופן חיובי - אבל לא הגיב עדיין. גורם בקטאר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי טרם הושג הסכם להפסקת אש. הגורם אמר כי חמאס "קיבל באופן חיובי" את ההצעה שגובשה, אך הדגיש כי ארגון הטרור טרם השיב עליה. (רויטרס)

20:00 - גלנט בחאן יונס: נגיע גם לרפיח, לחמאס 20,000 מחבלים הרוגים או פצועים. שר הביטחון יואב גלנט קיים היום הערכת מצב בעיר חאן יונס שבדרום רצועת עזה, ושוחח שם לוחמים בסדיר ובמילואים. חרף הדיווחים על מגעים לעסקה וההשלכות שלה על מהלך הלחימה, גלנט הבטיח בדבריו שצה"ל יפעל גם ברפיח, ליד הגבול עם מצרים. גלנט גם עדכן כי לפי ההערכות הנוכחיות, 10,000 מחבלים של חמאס נהרגו עד כה ועוד 10,000 אחרים נפצעו ו"לא מתפקדים" יותר.

"הפעולה במרחב חאן יונס מתקדמת עם תוצאות מרשימות, חטיבת חאן יונס של החמאס התפארה בזה שהיא תעמוד נגד צה"ל, היא מפורקת ואני אומר לכם כאן – אנחנו משלימים את המשימה בחאן יונס ואנחנו נגיע גם לרפיח ונחסל את כל מי שיש שם שהוא מחבל שמנסה לפגוע בנו", אמר השר בדברים שפרסמה לשכתו.

"אני רוצה להגיד לכם עוד דבר, הפעולה המבצעית שאתם עושים כאן בשטח, שחותרת אל יעדי האויב מתחת לקרקע ומעל הקרקע, הפעולה הזאת מקרבת את החזרת החטופים כי חמאס מבין כוח וכשאתה לוחץ עליו, אתה יושב לו על הצוואר, הוא בא ומדבר איתך", הוסיף. (יואב זיתון)

19:30 - קטאר: "יש לנו אישור חיובי ראשוני מחמאס". דובר משרד החוץ הקטארי, מאג'ד אל-אנסארי, הודיע כי קטאר קיבלה "אישור חיובי ראשוני" מחמאס להצעה לעסקה שגובשה בפסגת פריז. הוא הדגיש כי העסקה טרם גובשה באופן מלא: "בסיס ההצעה קשור לאופי ההפוגה ההומניטרית והעבודה עדיין נמשכת על חלק מהפרטים. עלינו לדחוף קדימה בכוח כדי לסיים את הסכסוך ברצועת עזה", אמר. לדבריו, "שני הצדדים הסכימו על המהות שיכולה להוביל את ההפוגה ההומניטרית הבאה - ואנחנו מקווים שהעניין יסתיים תוך שבועות". (ליאור בן ארי)


דובר משרד החוץ של קטאר מאג דובר משרד החוץ של קטאר מאג'ד אל-אנסארי דובר משרד החוץ של קטאר מאג


19:00 - דיווח בלבנון: ישראל תוקפת בדרום המדינה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה על תקיפה ישראלית באל-הבאריה שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)

18:14 - פיקוד העורף מוריד את רמת המגבלות: מהשבוע הבא ניתן לקיים לימודים בעוטף. בהתאם להערכת מצב שהתקיימה בימים האחרונים בצמרת צה"ל והובאה היום לאישורו של שר הביטחון יואב גלנט, פיקוד העורף החליט להוריד את רמת המגבלות בעוטף בכלל ובקרבת הגבול עם רצועת עזה בפרט – מרמה שלוש לרמה שתיים. המשמעות היא שניתן יהיה לקיים לימודים בעוטף, ומוסדות הלימוד, שגם כך ממוגנים, ייפתחו מהשבוע הבא. בנוסף, באזורים אלו ניתן יהיה החל מהערב לקיים אירועים עד 300 איש במבנה סגור, ועד 100 איש בשטח פתוח וצפוף. בקו העימות בצפון אין שינוי במגבלות. (יואב זיתון)

17:31 - דיווח: החות'ים שיגרו טיל בליסטי לעבר אוניית משא אמריקנית, אין נפגעים. המורדים החות'ים בתימן שיגרו טיל בליסטי לאוניית משא בים האדום. כך אישרו גורמי ביטחון אמריקנים לסוכנות הידיעות רויטרס. לפי סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) התקיפה התרחשה ממערב לעיר הנמל אל-חודיידה. כמו כן, צוין כי אין נפגעים ולא ידוע על נזק שנגרם כתוצאה מהתקיפה. (רויטרס)

16:32 - נתניהו נפגש עם לוחמים ואזרחים שנפצעו במלחמה: "אתם הגיבורים שלנו". ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בבית החולים שיבא בתל השומר ונפגש עם לוחמי צה"ל ועם אזרחים שנפצעו במלחמה. לשכתו מסרה כי נתניהו אמר לפצועים: "אתם נלחמתם עבורנו - אנחנו נילחם עבורכם". רה"מ שמע מהלוחמים שנפצעו על הקרבות שניהלו מול המחבלים, על תהליך השיקום ומצבם הרפואי. נתניהו אמר ללוחמים כי הוא "נפעם מהאופטימיות ומתעצומות הנפש שלהם", ושיבח את הגבורה שהפגינו. "אני רואה את הכוח שלכם ושאתם תומכים אחד בשני. אתם הגיבורים שלנו. רק שתהיו חזקים, ותדעו לכם שכל העם עומד מאחוריכם", ציין. (איתמר אייכנר)

ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקר לוחמים פצועים בבית החולים שיבא תל השומר, צילום: קובי גדעון, לע"מ ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקר לוחמים פצועים בבית החולים שיבא תל השומר | צילום: קובי גדעון, לע"מ ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקר לוחמים פצועים בבית החולים שיבא תל השומר, צילום: קובי גדעון, לע"מ


15:50 - דובר צה"ל: חיל האוויר תקף מבנה צבאי של חיזבאללה בדרום לבנון. דובר צה"ל עדכן כי מטוס קרב של חיל האוויר תקף מבנה צבאי של חיזבאללה בכפר טיר חרפא בדרום לבנון. מוקדם יותר זוהו כמה שיגורים משטח לבנון לשטח ישראל למרחבים מטולה וקריית שמונה מבלי לגרום לנפגעים. צה"ל תקף את מקורות הירי. (יואב זיתון)

15:40 - גורם פלסטיני שמעורה במו"מ לעסקת חטופים: "חמאס יגיב בחיוב, אבל ידרוש התחייבות ליציאת צה"ל מעזה". גורם פלסטיני שמקורב לפרטי המשא ומתן על עסקת החטופים בין ישראל לחמאס, אמר כי הוא מצפה שהארגון לא ידחה את המתווה המוצע, אבל גם "לא ייתן הסכמה מכריעה". לדבריו, "אני מעריך שהם ישלחו תגובה חיובית, אבל יגידו שכדי שההסכם ייחתם - על ישראל להתחייב לצאת לגמרי מרצועת עזה ולסיים את המלחמה". (רויטרס)

15:36 - חטיבה 55 פעלה בחאן יונס: כ-70 פירים הושמדו ומחבלים רבים חוסלו. צוות הקרב של חטיבה 55 פעל בחודשיים האחרונים במרחב חאן יונס, השמיד כ-70 פירים וחיסל מחבלים רבים. במסגרת הפעילות, הלוחמים איתרו שני אתרי שיגור שבהם השתמשו מחבלי חמאס. בנוסף, צוותי הצלפים של החטיבה חיסלו כמה חוליות מחבלים במרחב. במהלך היתקלות של החטיבה נורה על הכוח RPG, הלוחמים השיבו באש. בהיתקלות זו נהרג הלוחם רס"מ (במיל') גדעון אילני. (יואב זיתון)15:02 - דיווח בלבנון: ישראל תקפה בדרום המדינה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה על תקיפות ישראליות נרחבות בדרום המדינה, בין היתר בא-נאקורה, א-דהירה וטיר חרפא. (ליאור בן ארי)

14:51 - מאות חסמו את נמל אשדוד ומנעו מעבר משאיות סיוע לעזה. מאות מפגינים חסמו את נמל אשדוד כדי למנוע ממשאיות הסיוע ההומניטרי לצאת לכיוון רצועת עזה. המפגינים, שהגיעו למקום ביוזמת ארגוני "צעדת אימהות הלוחמים" ו"תורת לחימה" הצליחו לחסום את הכניסות והיציאות ומענו את מעבר המשאיות. יו"ר צעדת האימהות סימה חסון מסרה כי "הגענו לזעוק נגד הכנסת המשאיות לחמאס. עם ישראל דורש את מיטוט והכרעת האויב בלי לתת לו סיוע". (אילנה קוריאל)

14:48 - מחבל ניסה לדרוס לוחמים סמוך לחברון - ונוטרל. מחבל ניסה לדרוס לוחמי צה"ל שהיו בפעילות יזומה בין גבעת האבות לקריית ארבע סמוך לחברון - ונוטרל בירי. אין נפגעים בקרב הכוחות. מדובר צה"ל נמסר כי "הכוח הגיב בירי, המחבל נפגע, נעצר והועבר לחקירת כוחות הביטחון". (אלישע בן קימון ויואב זיתון)13:59 - אזעקה בקריית שמונה. התרעה על ירי רקטות נשמעה בקריית שמונה ובמושב מרגליות. ממד"א נמסר כי לא התקבלו קריאות על נפגעים. (יאיר קראוס)

13:44 - אזעקה במטולה. אזעקות המתריעות מפני ירי טילים ורקטות הופעלו במטולה שבגליל העליון.

13:13 - דיווחים ערביים: "צה"ל נסוג מצפון-מערב הרצועה, לראשונה מתחילת התמרון". סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדול" בשפה הערבית דיווחה כי צה"ל החל לסגת מאזור צפון-מערב רצועת עזה, "לראשונה מאז תחילת התמרון הקרקעי". במקביל, משרד הבריאות בעזה, המצוי בשליטת חמאס, עדכן כי מספר ההרוגים הפלסטינים עלה ל-27,019 בני אדם, ומספר הפצועים עלה ל-66,139. (הדר עדי)

12:39 - דיווח על "תקרית" בים האדום ליד תימן. סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) הודיעה כי קיבלה דיווח על "תקרית" בים במרחק של כ-105 קילומטרים ממערב לנמל חודיידה בתימן. (רויטרס)

12:25 - דיווח בעזה: כוחות צה"ל עזבו את שטח בית החולים בחאן יונס. בעזה מדווחים כי כוחות צה"ל עזבו את שטח בית החולים אל-אמל בחאן יונס יומיים לאחר שנכנסו למתחם, ועברו למפקדה שנמצאת בסמוך. כך לפי הסהר האדום הפלסטיני. דובר הסהר האדום אמר כי טנקים ישראליים עדיין מוצבים ברחוב, מחוץ למבנה.

11:51 - דובר צה"ל בערבית קרא לתושבים ממערב לעיר עזה להתפנות מבתיהם. דובר צה"ל בערבית סגן-אלוף אביחי אדרעי פנה לתושבים המתגוררים ממערב לעיר עזה, בשכונות א-נסר, שייח' רדואן, מחנה שאטי, רימאל, א-סברה, שייח' עג'לין ותל אל-הווא, וקרא להם להתפנות מהאזור באופן מיידי. "למען ביטחונכם, אנו קוראים לכם לפנות מיד את אזורכם ולעבור דרך רחוב אל-ראשיד לכיוון המקלטים הידועים בדיר אל-בלח", אמר. (עינב חלבי)


10:55 - חשש מ"חיסולים ישראליים"? איראן מחזירה קצינים בכירים מסוריה. משמרות המהפכה של איראן החזירו קצינים בכירים ששהו בסוריה, ויסתמכו מעתה יותר על שלוחותיהם במדינה לאחר התקיפות הישראליות באזור. כך לפי חמישה מקורות הבקיאים בנושא, שסיפרו לסוכנות הידיעות "רויטרס". החלטתה של טהרן "לשלוף" קצינים בכירים, כך לפי הגורמים, נובעת מרתיעתה להישאב למלחמה כוללת במזרח התיכון.

אחד המקורות, בכיר ביטחוני אזורי שתודרך על ידי טהרן, אמר כי מפקדים איראנים בכירים עזבו את סוריה יחד עם עשרות קצינים בדרג ביניים, במה שהוא תיאר כ"הקטנת כוחות". שלושה מהמקורות אמרו שמשמרות המהפכה ינהלו את הפעולות בסוריה מרחוק, באמצעות בעלי בריתם בחיזבאללה.

10:15 - "150 אסירים תמורת חיילת, צה"ל ינצור את האש לשישה שבועות": פרטים נוספים מהעסקה המתגבשת ב"וול סטריט ג'ורנל" האמריקני פורסמו הבוקר פרטים נוספים על הפסגה שהתקיימה בפריז בתחילת השבוע, שבה לקחו חלק ראשי המוסד והשב"כ, ועל פרטי העסקה המתגבשת. לפי הדיווח, מפי בכירים אמריקנים וערבים המעורים במשא ומתן, ראש המוסד דוד ברנע חתם על קווים כלליים של העסקה.

בשלב הראשון של העסקה, כך לפי טיוטת ההסכם שהגיעה לידי "וול סטריט ג'ורנל", ישראל תנצור את האש בעזה למשך שישה שבועות ותפסיק את מעקב הרחפנים מעל הרצועה, בזמן שחמאס יאסוף את החטופים המיועדים לשחרור - אזרחים, בהם קשישים, חולים וילדים. בזמן הזה העזתים יהיו חופשיים לנוע לכל חלקי הרצועה.

ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע, צילום: יאיר שגיא רועי אברהם לעמ ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע | צילום: יאיר שגיא רועי אברהם לעמ ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע, צילום: יאיר שגיא רועי אברהם לעמ

אם השלב השני של העסקה יצליח, חמאס ישחרר גם חיילות ישראליות בתמורה להגדלת הסיוע ההומניטרי לרצועה. בשלב השלישי של העסקה, חמאס ישחרר חיילים וגופות חטופים. חמאס, נציין, רואה בכל הישראלים בגילי שירות בצבא כ"חיילים". חמאס דורש בנוסף להחזיר גם את גופותיהם של מחבלים פלסטינים שנהרגו במהלך המתקפה של חמאס ב-7 באוקטובר.

השלב האחרון של ההסכם צפוי להיות הסבוך ביותר, שכן מנהיגי חמאס בעזה עלולים להחזיק בקבוצה קטנה של חטופים כקלפי מיקוח ומגנים אנושיים, בעוד שישראל עלולה לסרב לשחרר אסירים פלסטינים בעלי "פרופיל גבוה". בדיווח צוין כי נותרו נקודות תקיעה בשיחות בין הצדדים, כולל היחס בין החטופים שישוחררו לבין מספר האסירים הפלסטינים. כך למשל, חמאס דורש לשחרר 150 אסירות פלסטיניות עבור כל חיילת ישראלית.

עוד צוין כי המתקפה על חאן יונס הפכה את ההנהגה הפוליטית של חמאס שנמצאת בחו"ל לנכונה יותר למשא ומתן, בעוד שהמנהיגים שנמצאים בעזה עדיין שומרים על קו נוקשה בשיחות.

הפגנה למען משפחות החטופים, בירושלים, צילום: רפי קוץ הפגנה למען משפחות החטופים, בירושלים | צילום: רפי קוץ הפגנה למען משפחות החטופים, בירושלים, צילום: רפי קוץ

10:07 - שני טילי נ"ט שוגרו מלבנון לעבר מוצבים בחרמון. שני טילי נ"ט שוגרו מלבנון לעבר מוצבים בחרמון. לא היו נפגעים. צה"ל תוקף בתגובה את מקורות הירי. במקביל, כתב רשת "אל מנאר" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווח על תקיפה ישראלית באזור כפר אל-הבאריה בדרום לבנון, ופרסם תמונה של התקיפה בחרמון. (יואב זיתון, ליאור בן ארי)

08:38 - משגר טילים ארוכי טווח הושמד בחאן יונס, עשרות מחבלים חוסלו במרכז ובצפון הרצועה. דובר צה"ל עדכן כי במסגרת הלחימה במערב חאן יונס אותר והושמד על ידי מטוס קרב משגר טילים ארוכי טווח. במקביל, לוחמי אוגדה 162 ממשיכים בלחימה במרכז ובצפון הרצועה. הלוחמים חיסלו ביממה האחרונה עשרות מחבלים. במרכז הרצועה פועלים לוחמי צוות הקרב של חטיבת הנח"ל. לאחר זיהוי בשטח של חוליית מחבלים, מכלול האש של החטיבה הכווין כלי טיס שתקף וחיסל מספר מחבלים במרחב.

בנוסף נמסר כי בצפון הרצועה לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 ממשיכים לפשוט על מבנים צבאיים של החמאס ולחסל מחבלים. עוד נמסר כי לוחמי אוגדה 98 ממשיכים בלחימה העצימה במערב חאן יונס. לוחמי צוות הקרב של חטיבת צנחנים חיסלו במהלך היממה האחרונה מחבלים במרחב העיר בהיתקלויות מטווח קצר. בנוסף מכלול האש של החטיבה הכווין מספר כלי טיס שתקפו וחיסלו מספר מחבלים במרחבים השונים.

במסגרת הלחימה במערב חאן יונס, כך נמסר כאמור, מרכז האש של אוגדה 98 זיהה משגר טילים ארוכי טווח. הכוח הכווין מטוס קרב שתקף והשמיד את המשגר. לוחמי צוות הקרב של חטיבה 646 בחאן יונס זיהו מספר מחבלים בשטח. בשיתוף פעולה עם חיל האוויר, הכווינו הכוחות כלי טיס שתקף וחיסל את המחבלים. (יואב זיתון)

צילום: דובר צה"ל צילום: דובר צה"ל צילום: דובר צה"ל

08:01 - ארה"ב רואה סימנים ללחץ באיראן: "תקיפת הבסיס האמריקני תפסה אותה בהפתעה והדאיגה אותה". בארה"ב מאמינים שישנם סימנים לכך שההנהגה האיראנית לחוצה בעקבות פעולות שביצעו השלוחות שלה בעיראק, סוריה ותימן, ותקיפת המל"ט שהרגה שלושה חיילים אמריקנים בגבול ירדן-סוריה אף "תפסה את טהרן בהפתעה, והדאיגה את ההנהגה הפוליטית שם". כך לפי גורמים בכירים אמריקנים, הבקיאים במודיעין האמריקני, שסיפרו ל-CNN.

אותם גורמים סיפרו כי איראן מודאגת מתקיפות החות'ים על ספינות מסחריות בים האדום, שעלולות לפגוע באינטרסים הכלכליים של סין והודו, בעלות ברית מרכזיות של טהרן. אותם גורמים הבהירו כי הדבר לא צפוי לשנות את האסטרטגיה של איראן לתקוף מטרות אמריקניות ומערביות באמצעות שלוחותיה, אם כי היא עשויה "לבצע התאמות". אותם גורמים אמרו שאיראן מנסה להימנע מלעורר מלחמה כוללת.

07:27 - משרד הבריאות של חמאס: "הפצצות ישראליות בסביבת בית החולים אל-אמל בחאן יונס". משרד הבריאות בעזה, המצוי בשליטת חמאס, דיווח על הפצצות מתמשכות בסביבת בית החולים אל-אמל בחאן יונס, ועל "איומים על הצוות הרפואי והמטופלים לפנותו". כמו כן, הפלסטינים מדווחים על הפצצות של מל"טים באזור בית החולים שיפא במערב העיר עזה. עוד עדכן משרד הבריאות בעזה על 183 הרוגים ו-377 פצועים במהלך היממה האחרונה. (עינב חלבי)

סיכום חדשות הלילה

נתניהו: לא לשחרור אלפי מחבלים, לא לסיום המלחמה, לא להוצאת צה"ל מעזה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדיווחים על מגעים לעסקת חטופים נוספת, והבהיר: "אנחנו פועלים להשיג מתווה נוסף לשחרור חטופינו, אבל אני מדגיש - לא בכל מחיר. יש לי קווים אדומים - אנחנו לא נסיים את המלחמה, לא נוציא את צה"ל מהרצועה ולא נשחרר אלפי מחבלים".

ארה"ב: מדינה פלסטינית - הדרך הטובה ביותר לביטחון עבור ישראל. דובר מחלקת המדינה האמריקנית מתיו מילר אמר כי ארה"ב "עוסקת באופן פעיל" במימוש הרעיון להקמת מדינה פלסטינית עצמאית, תוך ערבויות ביטחוניות לישראל, ובוחנת אפשרויות עם "מדינות שותפות באזור". "אנחנו פועלים להקמת מדינה פלסטינית עצמאית כי אנחנו מאמינים שזו הדרך הטובה ביותר להביא לשלום ולביטחון מתמשכים עבור ישראל, הפלסטינים והאזור", אמר מילר. "ישנן כמה דרכים שבעזרתן אפשר להשיג את המטרה הזו, ואנחנו בוחנים מגוון רחב של אפשרויות ודנים עליהן עם השותפות באזור, כמו גם עם שותפים אחרים בממשל ארה"ב", ציין.

דיווח: ארה"ב הפציצה בתימן 10 כטב"מים מוכנים לשיגור. ארה"ב תקפה במערב תימן באמצעות מטוסי F-18 והפציצה 10 כטב"מים שהיו מוכנים ולקראת שיגור. כך דיווחה כתבת רשת CBS נורה אודונל בפוסט בטוויטר, מפי גורם ביטחוני בכיר בבחריין.

ארה"ב: יירטנו טיל וכטב"מים ששיגרו החות'ים לעבר מפרץ עדן שבים הערבי. המשחתת "USS Carney" יירטה טיל שירו החות'ים לעבר מפרץ עדן שבים הערבי, וכן שלושה כטב"מים ששוגרו לעבר האזור. כך נמסר מפיקוד המרכז של צבא ארה"ב, שציין כי לא היו פצועים במתקפה ולא נגרם נזק.

מנכ"ל טיקטוק טען בקונגרס: "אנחנו לא מאפשרים תוכן פרו-חמאסי ושיח שנאה". מנכ"ל טיקטוק, שאו צ'ו, התייחס לראשונה במהלך שימוע בקונגרס האמריקני להתפטרותו של ברק הרשקוביץ, בכיר בטיקטוק ישראל שהיה אחראי על השותפויות עם הממשלה והמגזר הציבורי, ועזב את תפקידו במחאה על האנטישמיות הגואה בפלטפורמה ואוזלת היד של ההנהלה בטיפול בתופעה. שאו טען כי "אנחנו לא מאפשרים תוכן פרו-חמאסי ושיח שנאה בפלטפורמה״, התחמק משאלתו של הסנאטור הרפובליקני לינדזי גראהם מדוע התפטר הרשקוביץ, והשיב: ״נחקור דברים כאלה".

שאו צ שאו צ'ו בשימוע בקונגרס | צילום: AP Photo/Susan Walsh שאו צ

תגיות