אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מילצ'ן: "קיבלתי משפט אחד מנתניהו - 'אני לא מחלק ויזות ואני לא יכול לעזור'" מילצ'ן מגיע לבית המשפט ביום העדות הראשון | צילום: REUTERS/Carlos Jasso

מילצ'ן: "קיבלתי משפט אחד מנתניהו - 'אני לא מחלק ויזות ואני לא יכול לעזור'"

איש העסקים ארנון מילצ'ן, עד המפתח בתיק 1000 שבו נאשם נתניהו במרמה והפרת אמונים, ממשיך בעדותו מברייטון - כששרה נתניהו באולם. גם היום הדגיש מילצ'ן כי רה"מ לא סייע לו בעניין הוויזה. פרקליטו של נתניהו והתובעת בן ארי המשיכו בעימותים באולם. "לא ניכנס לתגרת ידיים, כמו שהיא רוצה", אמר עו"ד חדד. השופטת: "תרגיעו"

29.06.2023, 15:44 | ynet

אחרי ארבעה ימים שבהם העיד בברייטון שבאנגליה מול עיניה של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, מתייצב איש העסקים ארנון מילצ'ן ליום החמישי לעדותו במשפט ראש הממשלה. גם היום הוא ייחקר נגדית על ידי פרקליטו של נתניהו, עו"ד עמית חדד, כשמולו התובעת, עו"ד ליאת בן ארי.

לפני תחילת העדות אתמול התחבק מילצ'ן עם שרה נתניהו. עד המפתח בתיק 1000 (תיק המתנות), שבו נאשם נתניהו במרמה והפרת אמונים, טען שחברותו עם ראש הממשלה "לא הייתה משולבת באינטרסים" חרף המתנות הרבות, ואמר: "נתניהו לא עזר לי עם הוויזה".

התובעת, עו"ד ליאת בן ארי, התייחסה בתחילת יום העדות לחיבוק אתמול בין מילצ'ן לבין שרה נתניהו, וציינה כי היא "מבקשת להורות מפורשות כי אין לקיים שוב קשר עם העד". בתגובה, אמרה ראש ההרכב במשפט, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן: "מר מילצ'ן וכל גורם אחר לא יכול לדבר עם אנשים שקשורים למשפט. מי שיושב באולם לא יכול לדבר עם מר מילצ'ן עד לאחר שיסיים את עדותו - לא באולם ולא מחוצה לו".

לפי כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, סיוע שלו בעניין הוויזה לארה"ב של ארנון מילצ'ן מול גורמי ממשל אמריקנים נחשב לפעולה שלטונית בניגוד עניינים מכיוון שאסור היה לרה"מ לעסוק בעניין מילצ'ן נוכח הקשר ביניהם. על כך אמר מילצ'ן: "נתניהו לא עזר, אפשר להתקדם. קיבלתי משפט אחד ממנו - 'אני לא מחלק ויזות ואני לא יכול לעזור'".

חדד טען בפני מילצ'ן: "קיבלת את הוויזה בלי קשר לנתניהו", והוא השיב לו: "זו השורה התחתונה". זאת על אף שהודה בשלב יותר מוקדם בעדות כי נתניהו דיבר על הנושא עם שגריר ארה"ב בישראל דאז דן שפירו.

מילצ'ן רצה להאריך את הוויזה האמריקנית שלו ל-10 שנים, אך קיבל רק שנה - ככל הנראה בגלל שהתראיין לתוכנית "עובדה" והתרברב על התרומה הביטחונית שלו.

במהלך עדותו של מילצ'ן, התובעת במשפט נתניהו עו"ד ליאת בן ארי העירה הערה, ועורך דינו של רה"מ עמית חדד הגיב לה: "אני מבין שחברתי רוצה להחזיר אותנו ארצה. זה לא יקרה - זה לא ראוי ולא מכבד. לא ניכנס לתגרת ידיים כמו שהיא רוצה (בן ארי), לא נאבד את קור הרוח". השופטת רבקה פרידמן-פלדמן העירה לשניהם: "תרגיעו שם את הרוחות".

לאחר העימות, העירה השופטת רבקה פרידמן-פלדמן על ההתפרצות של בן ארי לחקירה הנגדית של ארנון מילצ'ן. "אולי נעשה סדר כי אחרת לא נסיים, אם יהיו התנגדויות אנחנו נחליט, אבל כרגע אנחנו מאפשרים לעו"ד חדד לשאול".

נתניהו נכנס לאולם בית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו נכנס לאולם בית המשפט | צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו נכנס לאולם בית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי

מילצ'ן אישר בחקירתו הנגדית את טענת עורך דינו של נתניהו כי אספקת הסיגרים והשמפניות למשפחת נתניהו לא הייתה תלויה בעזרה למילצ'ן עם הוויזה לארה"ב.

לעומת זאת, עוזרתו של מילצ'ן דאז הדס קליין טענה בעדותה כי שמעה שיחה בין מילצ'ן לנתניהו וארי הרו, אחד מעדי המדינה בתיק, ואמר להם: "אתם חייבים לעזור לי". לטענת קליין, נתניהו ענה לו: "נעזור, נבדוק, ננסה". היא הוסיפה כי נתניהו התקשר אליה פעם אחת באמצע הלילה, שאל אותה מדוע מילצ'ן כה דואג והבטיח שנושא הוויזה יטופל. בעדותו היום, טען מילצ'ן כי הוא בקושי מכיר את הרו: "לי ולארי לא היה שום מגע, פגשתי אותו פעם או פעמיים כל חיי".

בשלב זה הגיע נתניהו לאולם בית המשפט. לאחר מכן הוא נכנס לאולם הצפייה והודה לתומכיו. אחד מהם קרא לעברו: "מדינת ישראל חבה לך חוב גדול", ורה"מ השיב: "הנה, היא משלמת ב'אלפים'". נתניהו גם אמר לתומכיו "באתם לצפות בהצגה הכי טובה בעיר", ולאחר מכן יצא מבית המשפט.

הסגנור של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד עמית חדד, שאל את ארנון מילצ'ן גם על הקשר שלו עם ראש האופוזיציה יאיר לפיד. חדד התייחס לפגישה בין מילצ'ן ללפיד כשהאחרון היה שר אוצר על הארכת הפטור ממס לתושבים חוזרים - בהם היה גם מילצ'ן. לשאלת חדד, מילצ'ן אישר כי אחד מיועציו לענייני מס זאביק פלדמן הכיר את הקשר שלו עם לפיד בנושא הפטור ממס, אך לא הכיר קשר דומה בנושא עם נתניהו.

תגיות