אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סגירת אתרי הבנייה גרמה למכת יתושים בערי המרכז "כשהולכים לגינה כל ההורים חמושים בנוגדי יתושים" | צילום: שאטרסטוק

סגירת אתרי הבנייה גרמה למכת יתושים בערי המרכז

ערי המרכז ובעיקר תל אביב ורמת גן סובלות ממכת יתושים חריגה בשל הגשמים העזים שירדו בספטמבר וגל החום שהגיע לאחר מכן. אחד הגורמים לתופעה הם מים עומדים באתרי הבנייה שכמעט ולא חזרו לפעילות בשל המלחמה. עיריית רמת גן: "נוצרו בהם תנאים אופטימליים למושבות יתושים"

01.11.2023, 06:20 | דותן לוי

באמצע ספטמבר, רגע לפני ראש השנה, חוותה ישראל מערכת גשם שבה ירדו ביממה אחת כ־40 מ"מ של גשם בתל אביב ובסביבתה - שיא של 26 שנה. מערכת הגשם, בשילוב גל החום שהגיע לאחריה, יצרו תנאים אופטימליים לבתי גידול ליתושים, ואלה כיסו בהמוניהם ערים במרכז, ובפרט תל אביב ורמת גן.

מצבורי המים ושלוליות שנקוו ולא טופלו יצרו מקווי מים שמשמשים כמדגרות יתושים. מקווי המים יכולים להצטבר בתעלות הניקוז, במרחב הציבורי, בגינות בתים - ובאתרי בנייה. מיעוט ימי העבודה מאז הגשמים האחרונים הוביל לכך שבאתרי בנייה רבים נוצרו מקווי מים שלא טופלו. סגירת האתרים במהלך סוכות והשארתם סגורים עם פרוץ המלחמה הקשו על הרשויות ועל החברות לטפל בכך.

לפי דיווחי תושבים, בשבועות האחרונים השהייה בחוץ הפכה לבלתי נסבלת. כך למשל, עבור הורים לילדים קטנים היציאה החוצה אל הגינות הציבוריות הפכה לסבל מתמשך. כמו כן, תושבים שבמשך שנים מתגוררים ללא רשתות יתושים על חלונות דירתם מדווחים כי בשבועות האחרונים החלו לראשונה יתושים להגיע אל ביתם, ובהיעדר רשתות אי אפשר להשאיר את החלונות פתוחים.

שירי לוי, המתגוררת במרכז תל אביב, סיפרה כי להורים אין ברירה מאחר שבהרבה גנים פרטיים אין מסגרות כרגע והגינות הקהילתיות הן מקום המפלט היחיד. "כשהולכים לגינה כל ההורים חמושים בנוגדי יתושים, כל הזמן יש יתושים".

בעיריית תל אביב פנו לאחרונה אל תושבי העיר בנושא וציינו את אתרי הבנייה כאחת הסיבות לכך: "דרשנו מכל אתרי הבנייה בעיר לייבש את המים העומדים בתחומם, ואנחנו בודקים ומנטרים את כל תעלות הניקוז בעיר". בעיריית רמת גן התייחסו גם הם לאתרי הבנייה: "באתרים הסגורים נוצרו תנאים אופטימליים למושבות יתושים".

תגובת עיריית רמת גן: "מאז האיסור החוקי על ריסוס כנגד יתושים המענה העיקרי ניתן על ידי ניטור. עם כל הכבוד למטרדי היתושים אין ספק ששיקום תחושת הביטחון האישי שהתרסקה ב-7.10 חשוב בהרבה ולצורך כך חובה היה לסגור את אתרי הבנייה. העירייה פועלת למיגור התופעה ועל כן שילשה את עבודות הניטור אחר ריכוזי יתושים ברחבי העיר ואת פעולות ההדברה במיקומי מים עומדים".


תגיות