אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בצל המלחמה: כך תשמרו על עצמכם מפני קריסת יזמים

המצב הביטחוני והכלכלי המורכב מעמיד בפני בעלי דירות רבים אתגר משמעותי: כיצד להבטיח את ביטחונם הכלכלי במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית? עו"ד יפעת כהן, שותפה - משרד עו"ד כהן קוניוק ושות', חושפת את הטיפים החשובים ביותר

17.06.2024, 10:12 | בשיתוף מרכז הנדל"ן


יפעת כהן מסבירה שבדיקת היזם היא הבסיס להצלחה של הפרויקט. הצעד הראשון והקריטי ביותר הוא ביצוע בדיקה מעמיקה של היזם. יש לבחון את איתנותו הפיננסית, ניסיונו והמוניטין שלו, תוך שימת לב מיוחדת ליכולת של החברה להתנהל להתחייב לפרויקטים חדשים בתקופה זו. חשוב לוודא שהיזם מחזיק בניסיון מוכח בביצוע פרויקטים דומים, ושהוא נהנה ממצב כלכלי יציב.

עוד מציינת כהן ששילוב חברות יזמיות חזקות יכול להביא לפיזור סיכונים ולחיזוק הכוח של הפרויקט. עם זאת, יש לוודא שיש סעיפים ברורים בהסכם אשר מאפשרים לבעלים שליטה מלאה על זהותן של החברות לאורך כל הפרויקט. חשוב לוודא שאין ביניהן היסטוריה של קשיים פיננסיים או משפטיים.

לגבי הגנה על זכויות בעלי דירות, ההסכם חייב להיות מותאם למצב המורכב ולקחת בחשבון את כל הסיכונים הפוטנציאליים שעשויים לקרות בפרויקט ארוך טווח. יש לכלול סעיפים מפורשים המתייחסים לכוח עליון על מנת להתמודד בצורה טובה עם עיכובים, הגדרות מימון ותחזוקה על ידי היזם עד למימוש הפרויקט והריסת הבניינים, ערבויות חזקות לרבות כאלו שנועדו לסייע לבעלים להתמודד עם הליך משפטי מול היזם במקרה של הפרה ח"ח, מועדים ברורים וסעיף יציאה במקרה של הפרה של היזם. ליווי משפטי על ידי עורך דין שמנוסה בליווי בעלים לאורך כל התהליך הוא חיוני להגנה על האינטרסים של בעלי הדירות ולהטמעת מנגנונים מתאימים בהסכם אשר מחזירים את השליטה לבעלים בייחוד באותם מקרי קיצון.

כהן מסיימת בנימה אופטימית - גם באזורים אשר חווים היום מציאות לא פשוטה כמו קרית שמונה ואשקלון, התחדשות עירונית ממשיך להיות כלי אסטרטגי לחיזוק כלכלי וחברתי. בימים אלה הממשלה מעמידה סיוע משמעותי ומתקצבת פרויקטים בערים אלו, רק לאחרונה אישרה הועדה המחוזית תכנית להקמת מסילת רכבת שתחבר בין קרית שמונה וישובי הצפון דרך כרמיאל, חיפה ודרכו לכלל ישובי הארץ, מדובר בבשורה של ממש לעתיד לבוא וישנן הזדמנויות רבות להתקדם ולקדם את הפריחה של האזורים האלו.

אם חשוב לכם לשמור על עצמכם בסיטואציה של קריסת יזם, מומלץ שתצפו בכתבה במלואה >>

לפרטים נוספים>>


תגיות