אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין איסור טיסה, אבל חברות התעופה נמנעות מישראל נמל התעופה בן גוריון | צילום: AFP

אין איסור טיסה, אבל חברות התעופה נמנעות מישראל

רגולטור התעופה של האיחוד האירופי ציין כי ישראל מנהלת ביעילות את הסיכונים אך במקביל האריך עד ה־8 בדצמבר את האזהרה להימנע מהמרחב האווירי שלה. בינתיים, חברות התעופה הזרות העדיפו להשעות פעילות, חלקן לפחות עד סוף השנה

02.11.2023, 06:02 | ליטל סמט

כמעט ארבעה שבועות חלפו מאז מתקפת החמאס, ופעילות חברות התעופה הזרות בישראל רחוקה מלחזור לשגרה.

רגולטור התעופה האירופי האריך שלשום עד ה־8 בדצמבר את תוקפה של האזהרה לחברות התעופה להימנע מכניסה למרחב האווירי של ישראל, זאת בשל החשש להתקפות טילים וכטב"מים מלבנון ומרצועת עזה — כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל".

צילום: שלו שלום צילום: שלו שלום צילום: שלו שלום

סוכנות בטיחות התעופה של האיחוד האירופי לא אסרה אמנם על קיום טיסות לאזור וציינה כי בישראל מצליחים לנהל בצורה יעילה את הסיכונים, אך בכל זאת הזהירה את החברות מהסלמה אפשרית. חרף מתקפות החות'ים בימים האחרונים לעבר אילת, בסוכנות הגדירו את נמל התעופה רמון כשדה חלופי הנחשב רחוק מספיק מאזורי העימות המרכזיים.

האזהרה הזו תואמת להלך הרוח הכללי השורר בתעשיית התעופה, כאשר מאז ה־7 באוקטובר הודיעו חברות רבות על הפסקה זמנית של הטיסות לישראל. כעת, בעקבות הימשכות הלחימה, מרבית החברות הודיעו כבר על הארכת תוקפה של ההפסקה בעוד מספר שבועות, חלקן לפחות עד סוף השנה.

ברקע הלחימה, חברת התעופה הבלגית TUI fly הודיעה בשבוע שעבר על דחיית השקת הקו המתוכנן בין אנטוורפן וישראל, עד אמצע מרץ, כאשר התכנון המקורי היה להשיק את הנתיב ב־14 בדצמבר. עוד קודם לכן הודיעה החברה על השעיית כל הטיסות שלה מבלגיה ומהולנד לישראל, עד סוף השנה.

לפי נתונים שמסרה חברת הלואו־קוסט ההונגרית וויז אייר, בחודש שעבר היא ביטלה כ־270 טיסות לישראל. לפי החברה, הטיסות לישראל מבוטלות לפחות עד דצמבר, אף כי היא תמשיך "לעקוב באופן תדיר אחר ההתפתחויות". תומאש קיראלי, דובר מטעם שדה התעופה הבינלאומי בעיר דברצן שבהונגריה אמר כי נוסעים רבים הושפעו מההחלטה הזו. לפני המלחמה יצאו מדברצן שלוש טיסות בשבוע לישראל עם מספר ממוצע של כ־180 נוסעים בכל טיסה, כאשר לפי קיראלי, כמעט תמיד הן היו מלאות. "בנובמבר קרוב לוודאי שלא יהיו טיסות מדברצן לישראל, אך שדה התעופה וחברת התעופה מקווים שהטיסות המתוכננות בין שני היעדים ישובו לסדרן בדצמבר", אמר לאתר החדשות האנגרי טודיי.

דלתא איירליינס האמריקאית מסרה כי היא עוקבת אחר המצב בישראל, ובמקביל להקפאת הטיסות תרמה מיליון דולר לוועדה הבינלאומית של הצלב האדום (ICRC) למען המאמצים ההומניטריים עבור ישראלים ופלסטינים.

לופטהנזה הגרמנית הודיעה כי לא תפעיל טיסות לישראל וממנה עד ה־30 בנובמבר, לכל המוקדם, זאת בעקבות "ההתפרצות החדשה של האלימות לאחר מתקפת ארגון הטרור חמאס". במקור, הטיסות בוטלו עד ה־22 באוקטובר.

חברת הלואו קוסט איזיג'ט האריכה את השעיית הטיסות לפחות עד ה־30 בנובמבר, חודש יותר מכפי שדווח סמוך למתקפה, וזאת לנוכח התקדמות הפלישה הקרקעית של כוחות צה"ל בעזה. "בשל המצב המתפתח בישראל, עצרנו את הטיסות שלנו הפועלות מישראל ואליה עד ה־30 בנובמבר", נמסר מהחברה. עוד ציינו, כי יצרו קשר עם הלקוחות שהזמינו טיסות לנובמבר, והנוסעים יהיו זכאים להחזר כספי או לכרטיס חלופי ללא עלות. באיזיג'ט ציינו כי ההשעייה עלולה להתארך אף יותר וכי הם עוקבים אחר המצב.

בתוך כך, ענקית הקרוזים רויאל קריביאן הודיעה אתמול על ביטול ההפלגות מחיפה שהיו מיועדות לצאת החל באוגוסט 2024 וציינה כי תבחן את המצב בהתאם להתפתחויות. בין מאי לאוקטובר האחרון, עד לפרוץ המלחמה, הפעילה החברה הפלגות בנות מספר ימים שיצאו מנמל חיפה ואליו.

תגיות