אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנגיד: "נחייב את הבנקים לפשט את מיחזור המשכנתא, יבוטל הצורך להגיע לסניף" נגיד בנק ישראל הפרופ' אמיר ירון. בקרוב יהיה אפשר למחזר משכנתא מהבית? | צילום: שלו שלום

הנגיד: "נחייב את הבנקים לפשט את מיחזור המשכנתא, יבוטל הצורך להגיע לסניף"

ירון אמר שהצעד נעשה בשיתוף פעולה עם יו"ר ועדת הפנים. במקביל מקדם יו"ר הוועדה יעקב אשר הצעת חוק שלפיה בעת מיחזור המשכנתא לא יהיה צורך לחדש את ביטוח החיים

19.07.2023, 11:25 | שלמה טייטלבאום, שקד גרין

מיחזור המשכנתא יהפוך לפשוט יותר ורוב התהליך יתאפשר באופן מקוון, כך מודיע היום הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, לאחר שהפיץ לבנקים עדכון לנוהל הקיים למתן משכנתאות.

מטרת המהלך היא להקל על המבקשים למחזר משכנתא בבנק אחר או לבצע פירעון מוקדם למשכנתא - אלה נדרשים לבצע פעולות רבות תוך הגעה פיזית לסניף והעברת מסמכים מבנק לבנק.

בה בעת בבנק ישראל מציינים כי רק בעוד שנה יתבצעו השינויים המיוחלים. זאת לדבריהם משום שהתהליך דורש הקמת ממשקים מול הגורמים הרשמים, בין היתר מנהל מקרקעי ישראל.

המשמעות היא שלקוחות שנאבקים כעת בהתייקרות החזרי המשכנתא החודשיים, ומבקשים לקבל הצעה טובה יותר מבנק אחר ולמחזר את המשכנתא, ייאלצו להמתין שנה שלמה בטרם יוכלו לעשות זאת באופן מקוון ופשוט ולחסוך את העול הבירוקרטי המושת כיום על נוטלי המשכנתאות.

הקלת תהליך מיחזור המשכנתא צפויה להגביר את התחרות בין הבנקים על הלוואות הדיור - נקודה קריטית במיוחד מול מדיניות העלאות הריבית של בנק ישראל ב-15 החודשים האחרונים.

לפי הנוהל המעודכן, נוטלי המשכנתאות יוכלו כעת להודיע לבנק שלהם באופן מקוון או טלפוני על כוונה לבצע פירעון מוקדם. בנוסף לכך לקוח יוכל לקבל את כל המידע והמסמכים הנדרשים לתהליך באופן מקוון, בלי להגיע ולאסוף את המסמכים אישית או להמתין לשליחתם בדואר. כמו כן כל המסמכים הנדרשים למיחזור משכנתא יועברו ישירות בין הבנקים, בלי שהלקוח יצטרך לשמש כמתווך.

מוקדם יותר הבוקר (ד') התייחס נגיד בנק ישראל אמיר ירון לעדכון הנוהל. במהלך דיון בוועדת הפנים (שעסק בנושא התחלות הבנייה) אמר הנגיד: "היום נוציא הוראות שמחייבות את הבנקים לפשט את תהליך מיחזור המשכנתא. יבוטל הצורך בהגעה לסניף, למעט החתימה הסופית על המיחזור".

ירון ציין כי המהלך מתבצע תוך שיתוף פעולה עם יו"ר ועדת הפנים ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) וכי זו "דוגמה לתוצאות של שיתוף פעולה ענייני".

פעולת מיחזור המשכנתא מורכבת משני חלקים. החלק הראשון הוא נטילת משכנתא חדשה בתנאים אחרים, ואולי אף מבנק אחר, והחלק השני הוא פירעון מלא מוקדם של המשכנתא הקודמת. מיחזור המשכנתא מתאפשר רק כשנותרו 10% ומעלה מהמשכנתא המקורית, וכיום לא ניתן לבצע אותו באופן מקוון, ואת זה מבקשים בבנק ישראל לשנות בהוראות שצפויות לצאת היום.

סוגיית מיחזור המשכנתא הפכה להיות חשובה במהלך השנה האחרונה כשהריביות עלו בחדות. הנתונים מלמדים כי יש עלייה חדה בהיקף המבקשים למחזר את המשכנתא בתנאים נוחים יותר. לפי נתונים שפורסמו בחודש שעבר, היקף מיחזור המשכנתאות במאי זינק בתוך חודשיים ב-43%. המשכנתא הממוצעת בחודש מאי עמדה על 976 אלף שקל, נמוכה ב-6% מהשיא באוקטובר אשתקד.

מנתוני בנק ישראל עולה כי בחודש מאי שיעור ההחזר הממוצע מתוך כלל ההכנסה של הלווה עמד על 29.2%, זאת לעומת 29.1% בחודשיים הקודמים. כמו כן כלל המשכנתאות שההחזר החודשי שלהן גבוה מההכנסה (מעל ל-30% מההכנסה) עמד על 48.1% מהמשכנתאות שנלקחו בחודש מאי, לעומת 47.2% באפריל.

הצעת חוק של ח"כ יעקב אשר, שבעקבותיה עודכן הנוהל, גובשה יחד עם התאחדות יועצי המשכנתאות. נופר יעקב, יו"ר ההתאחדות, הסבירה ל"כלכליסט": "אנשים נמנעים היום ממיחזור משכנתא מחשש שהתהליך מייגע, ואכן מדובר בתהליך שמצריך כיום המון בירוקרטיה והעברת מסמכים. הנוהל החדש יביא לתהליך מהיר יותר ויעיל יותר, והוא בשורה לנוטלי המשכנתאות".תגיות